Kluby „Polonia Christiana” w Przeworsku, Łańcucie i Sarzynie. Św. Rafka – perła wśród libańskich świętych

2024-05-23 00:00:00
Kluby „Polonia Christiana” w Przeworsku, Łańcucie i Sarzynie. Św. Rafka – perła wśród libańskich świętych

Dlaczego o św. Rafce mówi się jako o „perle wśród libańskich świętych”? Czym zasłynęła i dlaczego do dzisiaj jej kult jest tak popularny i ważny? O tym dowiedzą się Państwo na spotkaniach Klubów „Polonia Christiana” w trzech miejscowościach Podkarpacia – 25 maja w Przeworsku, 2 czerwca w Łańcucie oraz 8 czerwca w Sarzynie. Na tych spotkaniach obecne będą relikwie św. Rafki.

 

Prelekcje o życiu i dziełach św. Rafki w ramach Klubów „Polonia Christiana” poprowadzi katolicki działacz z Podkarpacia, Jacek Kotula, który już zorganizował wiele spotkań cieszących się dużą popularnością, poświęconych innemu świętemu z Libanu – św. Szarbelowi. W maju i w czerwcu, w obecności relikwii libańskiej świętej, o św. Rafce opowie nam Jacek Kotula.

 

„Duchu Święty, który uczyniłeś dla nas Świętą Rafkę przykładem niesienia krzyża, a ona powtórzyła za Świętym Pawłem: „Nie znam niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego”, aż stała się nową apostołką cierpienia, patronką i przykładem dla cierpiącej ludzkości, uzdolnij nas do noszenia krzyża jak ona, z wiarą, nadzieją i miłością. Daruj mi, Duchu Mądrości, za wstawiennictwem Świętej Rafki, łaskę, o którą proszę w tej nowennie (…), jeśli jest to zgodne z Twoją świętą wolą, a ja będę Cię sławił(a) wraz z Ojcem i Synem na wieki wieków. Amen.” – tymi słowami modlimy się w Litanii do św. Rafki, która stała się dla chrześcijan przykładem wielkiej miłości do Chrystusa.

 

Urodzona 29 czerwca 1832 roku w miejscowości Himlaya w libańskim regionie Al-Matin św. Rafka już w wieku 7 lat straciła matkę. Nie godząc się z wolą ojca i macochy, którzy chcieli wydać ją za mąż, wybrała zakonną drogę życia i wstąpiła do klasztoru żeńskiego Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfajji, należącego do maronickiego zakonu mariamitów (Zakonu Maronickiego Błogosławionej Maryi Dziewicy).

 

W październiku 1885 zagłębiona w modlitwie prosiła Boga o dar udziału w zbawczej męce Chrystusa i od tej pory cierpiała nadal pokornie modląc się do Pana Boga. W 1899 r. straciła wzrok, później została dotknięta paraliżem. 23 marca 1914 roku odeszła do Domu Pana w klasztorze Jarabta, gdzie też została pochowana na zakonnym cmentarzu.


Beatyfikacji siostry Rafki dokonał Papież Jan Paweł II 17 listopada 1985 r., a 10 czerwca 2001 r. została ona kanonizowana.


O wyjątkowych przeżyciach, jakie doświadczała św. Rafka można przeczytać m.in. na internetowej stronie Maronickiej Fundacji Misyjnej. Przykładem jej wielkiej wiary było opisane tam przeżycie związane z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

„Pewnego roku, w poranek uroczystości Bożego Ciała, s. Rafka wyraziła głębokie pragnienie uczestnictwa w Eucharystii, w której często nie mogła brać udziału z powodu swej choroby. Przeorysza postawiła jeden warunek: Rafka musi usiąść, by siostry mogły przenieść ją do kościoła. Zakonnice próbowały posadzić siostrę, ale bezskutecznie… Gdy kapłan rozpoczął liturgię, nagle wszyscy ujrzeli, jak s. Rafka czołga się z trudem, próbując wejść do kościoła. Na jej widok siostry zaczęły płakać poruszone. Rafka zaś była szczęśliwa, mogąc przyjąć Jezusa Eucharystycznego w to szczególne święto.”

 

Więcej o św. Rafce, jej życiu i wyjątkowych zdarzeniach opowie Państwu w ciągu najbliższych dni Jacek Kotula w następujących miejscowościach:

- Przeworsk - sobota 25 maja o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku, ul. Piłsudskiego 8;

- Łańcut – niedziela 2 czerwca o godz. 17.00 w Zespole Placówek Oświatowych – Bursa, ul. Armii Krajowej 51 D;

- Sarzyna koło Leżajska – sobota 8 czerwca o godz. 19.00 w Domu Parafialnym przy kościele św. Sebastiana.


Wstęp na spotkania Klubu „Polonia Christiana” wolny! Zachęcany do podzielenia się informacjami o tych spotkaniach z rodziną i znajomymi. Na spotkaniach obecne będą relikwie św. Rafki.

 

piotrskarga.pl

Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.