Kolejne krwawe ataki na nigeryjskich chrześcijan

2012-01-10 00:00:00
Kolejne krwawe ataki na nigeryjskich chrześcijan

Nie ustają prześladowania chrześcijan w północnej Nigerii. W strzelaninie do której doszło w mieście Yola zginęło 12 osób. Napastnik zaatakował wyznawców Chrystusa podczas modlitwy.

Agresorem był najpewniej członek muzułmańskiej sekty Boko Haram. Na miejscu zastrzelił on 11 osób, jedna z postrzelonych zmarła w szpitalu. Pięciu kolejnych rannych walczy o życie. Przerażona ludność miasta, słysząc o krwawym zajściu, uciekła i schroniła się na noc w koszarach wojskowych – informuje Radio Watykańskie.  
 
Terroryści zabijają nie tylko niewinnych chrześcijan, ale swoją moc chcą pokazać również władzom, próbując zastraszyć je i w ten sposób skłonić do tego, by wyznawców Chrystusa nie chroniły. We wtorek miał miejsce zamach na wysokiego funkcjonariusza służby bezpieczeństwa Nigerii. Nieznany sprawca zabił go w urzędzie w Biu, gdy ten powracał z modlitwy w meczecie.
 
Nigeryjskie źródła podkreślają także gesty muzułmańskiej solidarności względem chrześcijan. Młodzież islamska ochrania, tworząc sobą „żywe tarcze”, świątynie chrześcijańskie, gdy trwają w nich nabożeństwa. Również chrześcijanie w piątek strzegą bezpieczeństwa pod meczetami, by nikomu nie przyszło do głowy mścić się na Boko Haram. 
 
Silnie powiązana z Al Kaidą terrorystyczna organizacja „Boko Haram” sprzeciwia się wszystkiemu, co przychodzi z Zachodu: edukacji, kulturze, sztuce, przede wszystkim zaś całą złość kieruje wobec chrześcijan. Członkowie tej zbrodniczej organizacji uważają, że wyznawcy Chrystusa są największą przeszkodą dla muzułmanów pragnących utworzyć kalifat. 
 
 
Źródło: Radio Watykańskie 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.