Korea Pn.: Kościół tworzy garstka katolików bez biskupów

2007-09-27 00:00:00

W Korei Północnej żyje około 3 tys. katolików. Nie ma tam jednak ani jednego księdza. Dane te podała azjatycka agencja UCANews. Północnokoreańscy katolicy gromadzą się w niedzielę w "domowych miejscach modlitwy". Tylko w stołecznym Phenianie, gdzie mieszka około 800 katolików, 150-200 spośród nich przychodzi do jedynego w tym kraju kościoła Changchung - podaje KAI.

W Phenianie jest też protestancki kościół Chilgol, cerkiew w dzielnicy Jongbaek, zbudowana w 2006 r. i buddyjska świątynia Kwangbopsa.

Na wzór Chin, w Korei Północnej istnieje Koreańskie Stowarzyszenie Rzymskich Katolików, jednak nie wiadomo dokładnie, jaki jest jego status prawny i kanoniczny, ani kim są jego członkowie. Przypuszcza się, że są to działacze partii komunistycznej, a nie katolicy. Organizację tę powołał do życia reżim komunistyczny i to on nią kieruje. Tylko ona ma prawo do wypowiadania się w imieniu miejscowych katolików

Oficjalnie w Korei Północnej istnieją diecezje Phenian i Hamhyng oraz opactwo terytorialne Tokwon. Jednak od kilku dziesięcioleci nie są one obsadzone. Administratorem apostolskim Phenianu jest każdorazowy metropolita Seulu, administratorem apostolskim Hamhyngu - ordynariusz Chunchon, a administratorem opactwa Tokwon - przełożony benedyktyńskiego klasztoru w Waegwan. Wszyscy oni mieszkają na terytorium Korei Południowej.

W Korei Północnej używane są dwa katechizmy: 206-stronicowy "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" i 173-stronicowy "Kroki życia religijnego", przeznaczony dla dorosłych katechumenów. Analizując oba podręczniki południowokoreański teolog ks. Joseph Jung Sung-hyon podkreśla, że poruszyły go w nich wezwania do modlitwy do Boga o "dobrych pasterzy" i obszerne omówienie sakramentów, mimo że z braku księży tamtejsi katolicy są ich pozbawieni.

W przedmowie do "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" przewodniczący Koreańskiego Stowarzyszenia Rzymskich Katolików Samuel Chang Jae-on wyjaśnia, że został on przez nie opublikowany, bo "ludzie powinni znać źródło życia i szczęścia". Celem katechizmu jest nie tylko prowadzenie do poznania Boga, ale także zrozumienia relacji między Bogiem i ludźmi. Papież nazwany jest w podręczniku "Jego Świątobliwością", "Ojcem Świętym", który "rządzi całym Kościołem katolickim jako wikariusz Chrystusa jak Piotr", a nawet "Bogiem Ojcem na ziemi". Wyjaśnia się tu także doktrynę o nieomylności papieskiej, gdy ogłasza definitywne nauczanie w dziedzinie wiary i moralności. W wyjaśnianiu przykazań Bożych "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" wzoruje się na Katechizmie Kościoła Katolickiego.

O ile podręcznik ten został wydany w stylu katechizmów sprzed Soboru Watykańskiego II, to "Kroki życia religijnego" mają już charakter posoborowy - zaznacza ks. Jung Sung-hyon. Podkreśla, że cytaty biblijne pochodzą w nim z katolicko-protestanckiego tłumaczenia, wydawanego w Korei południowej w latach 1977-2005. Znajdują się tam również przystępne wyjaśnienia sakramentów. W dodatku do katechizmu opublikowano informacje o strukturze Kościoła, kurii rzymskiej, rodzajach papieskich dokumentów, miejscu świeckich w życiu Kościoła. Jest też krótkie wprowadzenie do liturgii i świąt kościelnych, z propozycjami zwyczajów religijnych, które można zachowywać w rodzinach w zależności od okresu liturgicznego.

Ks. Jung Sung-hyon ujawnił też, że dwa-trzy lata temu północnokoreańscy katolicy zwrócili się do archidiecezji seulskiej z prośbą o pomoc w budowie szkółki niedzielnej przy kościele Changchung w Phenianie.

(źródło: KAI)
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.