Korea Pn.: Kościół tworzy garstka katolików bez biskupów
2007-09-27 00:00:00
W Korei Północnej żyje około 3 tys. katolików. Nie ma tam jednak ani jednego księdza. Dane te podała azjatycka agencja UCANews. Północnokoreańscy katolicy gromadzą się w niedzielę w "domowych miejscach modlitwy". Tylko w stołecznym Phenianie, gdzie mieszka około 800 katolików, 150-200 spośród nich przychodzi do jedynego w tym kraju kościoła Changchung - podaje KAI.
W Phenianie jest też protestancki kościół Chilgol, cerkiew w dzielnicy Jongbaek, zbudowana w 2006 r. i buddyjska świątynia Kwangbopsa.
Na wzór Chin, w Korei Północnej istnieje Koreańskie Stowarzyszenie Rzymskich Katolików, jednak nie wiadomo dokładnie, jaki jest jego status prawny i kanoniczny, ani kim są jego członkowie. Przypuszcza się, że są to działacze partii komunistycznej, a nie katolicy. Organizację tę powołał do życia reżim komunistyczny i to on nią kieruje. Tylko ona ma prawo do wypowiadania się w imieniu miejscowych katolików
Oficjalnie w Korei Północnej istnieją diecezje Phenian i Hamhyng oraz opactwo terytorialne Tokwon. Jednak od kilku dziesięcioleci nie są one obsadzone. Administratorem apostolskim Phenianu jest każdorazowy metropolita Seulu, administratorem apostolskim Hamhyngu - ordynariusz Chunchon, a administratorem opactwa Tokwon - przełożony benedyktyńskiego klasztoru w Waegwan. Wszyscy oni mieszkają na terytorium Korei Południowej.
W Korei Północnej używane są dwa katechizmy: 206-stronicowy "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" i 173-stronicowy "Kroki życia religijnego", przeznaczony dla dorosłych katechumenów. Analizując oba podręczniki południowokoreański teolog ks. Joseph Jung Sung-hyon podkreśla, że poruszyły go w nich wezwania do modlitwy do Boga o "dobrych pasterzy" i obszerne omówienie sakramentów, mimo że z braku księży tamtejsi katolicy są ich pozbawieni.
W przedmowie do "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" przewodniczący Koreańskiego Stowarzyszenia Rzymskich Katolików Samuel Chang Jae-on wyjaśnia, że został on przez nie opublikowany, bo "ludzie powinni znać źródło życia i szczęścia". Celem katechizmu jest nie tylko prowadzenie do poznania Boga, ale także zrozumienia relacji między Bogiem i ludźmi. Papież nazwany jest w podręczniku "Jego Świątobliwością", "Ojcem Świętym", który "rządzi całym Kościołem katolickim jako wikariusz Chrystusa jak Piotr", a nawet "Bogiem Ojcem na ziemi". Wyjaśnia się tu także doktrynę o nieomylności papieskiej, gdy ogłasza definitywne nauczanie w dziedzinie wiary i moralności. W wyjaśnianiu przykazań Bożych "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" wzoruje się na Katechizmie Kościoła Katolickiego.
O ile podręcznik ten został wydany w stylu katechizmów sprzed Soboru Watykańskiego II, to "Kroki życia religijnego" mają już charakter posoborowy - zaznacza ks. Jung Sung-hyon. Podkreśla, że cytaty biblijne pochodzą w nim z katolicko-protestanckiego tłumaczenia, wydawanego w Korei południowej w latach 1977-2005. Znajdują się tam również przystępne wyjaśnienia sakramentów. W dodatku do katechizmu opublikowano informacje o strukturze Kościoła, kurii rzymskiej, rodzajach papieskich dokumentów, miejscu świeckich w życiu Kościoła. Jest też krótkie wprowadzenie do liturgii i świąt kościelnych, z propozycjami zwyczajów religijnych, które można zachowywać w rodzinach w zależności od okresu liturgicznego.
Ks. Jung Sung-hyon ujawnił też, że dwa-trzy lata temu północnokoreańscy katolicy zwrócili się do archidiecezji seulskiej z prośbą o pomoc w budowie szkółki niedzielnej przy kościele Changchung w Phenianie.
(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.