Korea Pn.: Kościół tworzy garstka katolików bez biskupów
2007-09-27 00:00:00
W Korei Północnej żyje około 3 tys. katolików. Nie ma tam jednak ani jednego księdza. Dane te podała azjatycka agencja UCANews. Północnokoreańscy katolicy gromadzą się w niedzielę w "domowych miejscach modlitwy". Tylko w stołecznym Phenianie, gdzie mieszka około 800 katolików, 150-200 spośród nich przychodzi do jedynego w tym kraju kościoła Changchung - podaje KAI.
W Phenianie jest też protestancki kościół Chilgol, cerkiew w dzielnicy Jongbaek, zbudowana w 2006 r. i buddyjska świątynia Kwangbopsa.
Na wzór Chin, w Korei Północnej istnieje Koreańskie Stowarzyszenie Rzymskich Katolików, jednak nie wiadomo dokładnie, jaki jest jego status prawny i kanoniczny, ani kim są jego członkowie. Przypuszcza się, że są to działacze partii komunistycznej, a nie katolicy. Organizację tę powołał do życia reżim komunistyczny i to on nią kieruje. Tylko ona ma prawo do wypowiadania się w imieniu miejscowych katolików
Oficjalnie w Korei Północnej istnieją diecezje Phenian i Hamhyng oraz opactwo terytorialne Tokwon. Jednak od kilku dziesięcioleci nie są one obsadzone. Administratorem apostolskim Phenianu jest każdorazowy metropolita Seulu, administratorem apostolskim Hamhyngu - ordynariusz Chunchon, a administratorem opactwa Tokwon - przełożony benedyktyńskiego klasztoru w Waegwan. Wszyscy oni mieszkają na terytorium Korei Południowej.
W Korei Północnej używane są dwa katechizmy: 206-stronicowy "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" i 173-stronicowy "Kroki życia religijnego", przeznaczony dla dorosłych katechumenów. Analizując oba podręczniki południowokoreański teolog ks. Joseph Jung Sung-hyon podkreśla, że poruszyły go w nich wezwania do modlitwy do Boga o "dobrych pasterzy" i obszerne omówienie sakramentów, mimo że z braku księży tamtejsi katolicy są ich pozbawieni.
W przedmowie do "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" przewodniczący Koreańskiego Stowarzyszenia Rzymskich Katolików Samuel Chang Jae-on wyjaśnia, że został on przez nie opublikowany, bo "ludzie powinni znać źródło życia i szczęścia". Celem katechizmu jest nie tylko prowadzenie do poznania Boga, ale także zrozumienia relacji między Bogiem i ludźmi. Papież nazwany jest w podręczniku "Jego Świątobliwością", "Ojcem Świętym", który "rządzi całym Kościołem katolickim jako wikariusz Chrystusa jak Piotr", a nawet "Bogiem Ojcem na ziemi". Wyjaśnia się tu także doktrynę o nieomylności papieskiej, gdy ogłasza definitywne nauczanie w dziedzinie wiary i moralności. W wyjaśnianiu przykazań Bożych "Uczmy się rzymskiego katolicyzmu" wzoruje się na Katechizmie Kościoła Katolickiego.
O ile podręcznik ten został wydany w stylu katechizmów sprzed Soboru Watykańskiego II, to "Kroki życia religijnego" mają już charakter posoborowy - zaznacza ks. Jung Sung-hyon. Podkreśla, że cytaty biblijne pochodzą w nim z katolicko-protestanckiego tłumaczenia, wydawanego w Korei południowej w latach 1977-2005. Znajdują się tam również przystępne wyjaśnienia sakramentów. W dodatku do katechizmu opublikowano informacje o strukturze Kościoła, kurii rzymskiej, rodzajach papieskich dokumentów, miejscu świeckich w życiu Kościoła. Jest też krótkie wprowadzenie do liturgii i świąt kościelnych, z propozycjami zwyczajów religijnych, które można zachowywać w rodzinach w zależności od okresu liturgicznego.
Ks. Jung Sung-hyon ujawnił też, że dwa-trzy lata temu północnokoreańscy katolicy zwrócili się do archidiecezji seulskiej z prośbą o pomoc w budowie szkółki niedzielnej przy kościele Changchung w Phenianie.
(źródło: KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025