Kościół pożegnał papieża Benedykta XVI

2023-01-06 00:00:00
Kościół pożegnał papieża Benedykta XVI

- Widziałem i widzę, jak z plątaniny hipotez wyłoniła się i na nowo wyłania racjonalność wiary. Jezus Chrystus jest naprawdę Drogą, Prawdą i Życiem – a Kościół, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, jest naprawdę Jego Ciałem – przekazał papież Benedykt XVI w swoim testamencie duchowym, opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Uroczystości pogrzebowe w czwartek 5 stycznia poprzedził obrzęd zamknięcia trumny o godz. 7.00 rano w bazylice św. Piotra. W tej części pożegnania papieża Benedykta XVI wzięli udział m.in. mistrz ceremonii papieskich, prałat Diego Ravelli, kamerling Kościoła, kard. Kevin Farrell, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, kard. Mauro Gambetti oraz kilku kardynałów i abp Georg Gänswein – prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI.

 

Trumnę z ciałem Benedykta XVI wniesiono w procesji na plac św. Piotra przed godziną 9.00 rano. Ciało papieża – emeryta, spoczywające w cyprysowej trumnie, złożono przed ołtarzem, na co wierni zgromadzeni na placu św. Piotra zareagowali oklaskami. Następnie odmówiono modlitwę różańcową, podczas której rozważano „tajemnice bolesne”. Podczas Mszy św. pogrzebowej papież Franciszek poprowadził Liturgię Słowa, a Liturgię Eucharystyczną kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.

 

- To właśnie wierny Lud Boży, który zgromadzony towarzyszy i powierza życie tego, który był jego pasterzem. Jak kobiety z Ewangelii przy grobie, jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei, aby jeszcze raz okazać mu miłość, która nie ginie; chcemy to uczynić z tym samym namaszczeniem, mądrością, łagodnością i oddaniem, jakimi potrafił obdarowywać przez lata. Chcemy wspólnie powiedzieć: „Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha”. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! – tymi słowami papież Franciszek zakończył homilię wygłoszoną na Mszy św. pogrzebowej papieża seniora Benedykta XVI.

 

W pogrzebie pod przewodnictwem papieża Franciszka wzięło udział 120 kardynałów, ok. 400 biskupów i 3700 kapłanów z całego świata. Na plac św. Piotra w Watykanie przybyło też sto tysięcy wiernych, którzy chcieli pożegnać Benedykta XVI. Na uroczystość pożegnania papieża Benedykta XVI przybyli ponadto przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz przywódcy polityczni i przedstawiciele władz państwowych.

Po zakończeniu oficjalnych pogrzebowych w Watykanie trumnę z ciałem Ojca Świętego Benedykta XVI złożono w Grotach Watykańskich.

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.