Kościół w epoce „postchrześcijaństwa”? Ciekawa debata z udziałem red. Krystiana Kratiuka

2022-09-01 00:00:00
Kościół w epoce „postchrześcijaństwa”? Ciekawa debata z udziałem red. Krystiana Kratiuka

W ostatnim dniu sierpnia 2022 r. redaktor naczelny portalu PCh24.pl Krystian Kratiuk wziął udział w debacie Klubu Jagiellońskiego zatytułowanej „Jakiego Kościoła potrzebujemy? Katolicy w epoce postchrześcijaństwa”. Padło w niej wiele interesujących tez, opinii i wniosków. Zachęcamy do zapoznania się z krótką relacją z tego wydarzenia.

Debatę zorganizował Klub Jagielloński we współpracy z magazynem Kontra. Wydarzenie poprowadził red. Konstanty Pilawa z redakcji czasopisma „Pressje”. Uczestnikami debaty byli: dr Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego, red. Jan Maciejewski z redakcji magazynu „Kontra” (publikujący także w tygodniku „Plus Minus”) oraz świetne znany naszym Darczyńcom i Czytelnikom red. Krystian Kratiuk – szef portalu PCh24.pl i telewizji internetowej PCh24TV.

Spotkanie odbyło się 31 sierpnia w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego, zlokalizowanej przy Rynku Głównym. Całość transmitowano online w kanałach społecznościowych.

Prowadzący debatę Konstanty Pilawa dzielił głos pomiędzy dyskutantów, a także przedstawiał własne hipotezy i poglądy na obecną sytuację Kościoła Powszechnego, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego etapu Synodu o synodalności, współczesnych ocen i wizji kapłaństwa oraz roli świeckich w Kościele.

W opinii red. Jana Maciejewskiego, dyskusja na poważne problemy Kościoła często ulega zniekształceniu lub spłyceniu, czego przykładem jest kwestia celibatu. „Zawsze w historii występowała zasada: jeśli jest ofiara, musi być celibat. Chrześcijaństwo wręcz zradykalizowało to podejście, już od IV wieku wskazując na potrzebę celibatu. Oczywiście, później w dziejach Kościoła tę zasadę wielokrotnie podważano, ale to dla tych kilku sekund przy ołtarzu, kiedy dokonuje się Przeistoczenie, kapłani poświęcają swoje życie” – mówił red. Maciejewski.

W wypowiedziach dra Kędzierskiego często przebrzmiewał normatywny ton określonej wizji Kościoła, bardziej kojarzonej z katolicką lewicą niż nurtami konserwatywnymi bądź tradycjonalistycznymi. „Bliska jest mi ekumeniczna wizja Kościoła jako kościoła powszechnego, który jest nie tylko katolicki. Z tym wiąże się przekonanie, że Duch Święty może do nas mówić także przez ludzi niewierzących, czy zdeklarowanych grzeszników” – podnosił przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego.

W kwestii wizji kapłaństwa wypowiedź dra Kędzierskiego cechował duży sceptycyzm, co do możliwości przeorientowania pozycji kapłanów na kojarzoną bardziej z autorytetem i wzorcem zachowania. „Dla mnie ważniejszym od kapłana wzorcem są małżonkowie z wieloletnim stażem, bo to oni przez swoje długie życie pokazali, że poznali Jezusa” – mówił.

Red. Krystian Kratiuk polemicznie odpowiadał dr. Marcinowi Kędzierskiemu, czy to w kwestii wizji kapłaństwa, czy też oceny dotychczasowych etapów Synodu o synodalności. „Idziemy w kierunku odrzucenia resztek autorytetu kapłana. Tymczasem, to, co wyłania się z syntezy synodalnej polskiego Episkopatu, to pragnienie kapłaństwa jako autorytetu, wzoru, przewodnika dla wiernych. Polacy chcą być prowadzeni i w dobie odrzucenia niemal na całym świecie kategorii autorytetu właśnie tego im brakuje. To mnie urzekło w tej syntezie” – mówił redaktor naczelny portalu PCh24.pl.

Nasz przedstawiciel zwrócił również uwagę na niewykorzystaną szansę, jaką Synod o synodalności stwarzał dla rozstrzygnięcia kluczowych doktrynalnych sporów wewnątrz katolickiej wspólnoty. „Nie wzięliśmy udziału w debacie, którą wiele episkopatów na Zachodzie już prowadzi – czym ma być Kościół wobec świata. To m.in. cztery obszary niemieckiej drogi synodalnej, która rozlała się na całą zachodnią Europę. Mówimy tu o kapłaństwie kobiet, o którym cały czas dyskutują katolicy na Zachodzie. Mówimy o homoseksualizmie i związkach jednopłciowych. W Polsce też są takie związki i coraz bardziej nachalnie się je promuje. Polscy katolicy absolutnie się tym nie zajęli, żaden biskup w syntezie diecezjalnej nie pochylił się nad tym, a w syntezie syntez nie wspomniano o tym w ogóle” – zauważył red. Kratiuk.

 

PiotrSkarga.pl

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.