Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza: o. Piotr Bielenin i postać bł. Anieli Salawy

2022-10-17 00:00:00
Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza: o. Piotr Bielenin i postać bł. Anieli Salawy

W naszych Klubach „Polonia Christiana” nie tylko bronimy wiary, Kościoła i kulturowych fundamentów naszej cywilizacji, ale również przywołujemy zapomniane wzorce świętości. Taką postacią, o której polscy katolicy wiedzą zdecydowanie zbyt mało, jest „święta z Krakowa”, czyli bł. Aniela Salawa. O Niej właśnie już w czwartek 27 października na żywo opowie nam ojciec Piotr Bielenin OFMConv.

 

Postaci polskich świętych i błogosławionych, takie jak św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II, bł. Jerzy Popiełuszko, stały się w Polsce rozpoznawalne. Świadectwa ich świętości poznały miliony Polaków. Jednak czy jako naród korzystamy w pełni z dorobku wielkich ludzi Kościoła? A może wciąż są tacy, których warto wydobyć z cienia?


Przykładem wyjątkowej postaci, która pozostaje na marginesie głównego nurtu duchowości katolickiej i zarazem rzadko trafia do przekazów duszpasterskich jest bł. Aniela Salawa. Choć oficjalnie przysługuje jej tytuł błogosławionej Kościoła Katolickiego, w Małopolsce mówi się o niej jako „święta z Krakowa”. Pochodząca z ubogiego domu w podkrakowskim Sieprawiu, skromna na duchu i wątła fizycznie Aniela została wybrana przez Boga na służebnicę, mającą przekazywać światu przykład życia w świętości pomimo doznanych licznych cierpień, a w późniejszych latach życia nawet przepowiadać niektórym osobom ich dalsze losy.

 

To właśnie Aniela Salawa jest bowiem mistyczką, która miała słyszeć głos Jezusa Chrystusa, a której wstawiennictwo już po śmierci doprowadziło m.in. do cudu uzdrowienia młodego chłopca z Nowego Targu. Proces jej beatyfikacji został dopełniony w trakcie pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Mszę beatyfikacyjną w 1991 r. odprawił osobiście ojciec święty, mówiąc na zakończenie Eucharystii:

 

„Polecamy cię błogosławiona Anielo, polecamy tym wszystkim świętym, błogosławionym, tym wielkim duchom, królom – Duchom naszego Narodu, polecamy tę III Rzeczpospolitą, ażeby sprostała. Prosimy cię, tak jak mówiłem na dwusetną rocznicę Konstytucji 3 Maja w katedrze św. Jana w Warszawie: Naucz nas być wolnymi!”

 

Postać „świętej z Krakowa” godna jest nie tylko wspomnienia, ale i szerszego rozpropagowania, także wśród odbiorców spoza Małopolski. Dzieła tego podejmie się – we współpracy z naszym krakowskim Klubem PCh – ojciec Piotr Bielenin OFMConv.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie zatytułowane „Bł. Aniela Salawa – święta z Krakowa” z prelekcją ojca Bielenina. Odbędzie się ono w czwartek 27 października 2022 r. o godz. 18:00. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna (poziom -1, wejście obok recepcji) Hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6.  Przypominamy, iż na spotkania naszego Klubu wstęp jest wolny.

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.