Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza: „Tajemnice Cudownego Medalika”

2023-11-06 00:00:00
Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza: „Tajemnice Cudownego Medalika”

To niezwykle ważna data: 27 listopada 1830 roku w paryskim klasztorze Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Najświętsza Maryja Panna ukazała się nowicjuszce Katarzynie Laboure i poleciła jej wybić i rozpowszechnić objawiony przez Nią Cudowny Medalik. Czym jest dzisiaj dla nas „Cudowny Medalik” i dlaczego powinniśmy go nosić? O tym wszystkim będzie można porozmawiać z redaktorem naczelnym „Przymierza z Maryją” Bogusławem Bajorem w Krakowie, w czwartek 23 listopada, w klubie „Polonia Christiana”, którego spotkania odbywają się w sali hotelu „Miodosytnia”.

 

Jak czytamy na wydawanym przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi portalu PCh24.pl:

Maryja szybko wyjaśniła swoje intencje: Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli będą go nosili na szyi. (…) Kiedy przygotowywano się do wybicia pierwszych medalików, w Paryżu wybuchła straszliwa epidemia cholery. Zaraza zaczęła pustoszyć Francję 26 marca 1832 i trwała aż do połowy tego roku. Już 1 kwietnia zmarło 79 osób, 2 kwietnia – 168; dnia następnego – 216. Liczba ofiar wzrastała w zastraszającym tempie, aby dziewiątego dnia epidemii osiągnąć 861 osób. Według danych oficjalnych zmarło wówczas w sumie 18400 osób, tym niemniej uważa się, że dane te zostały zaniżone, aby uniknąć paniki, która mogłaby wybuchnąć wśród ludności. 30 czerwca zakonnice z klasztoru Córek Miłosierdzia rozpoczęły rozdawanie 1500 medalików wśród osób dotkniętych epidemią. W bardzo krótkim czasie epidemia ustąpiła. (…) Jednym z najgłośniejszych wydarzeń, które szczególną uwagę zwróciło na Cudowny Medalik i poruszyło prawie cały świat połowy XIX wieku, było nawrócenie na katolicyzm pochodzącego z rodziny bankierów żydowskich Alfonsa Ratisbonne’a.

 

Matka Najświętsza, aby ratować świat i ludzkość w swoich objawieniach wskazuje to, co powinniśmy robić, ocalając za Jej wstawiennictwem nasze dusze. Pan Bóg domaga się od swego Kościoła działania w dwóch sferach: publicznej i osobistej. Matka Boża objawiła w Fatimie ważne przesłanie i zarazem oczekiwanie: aby zapobiec różnym nieszczęściom, Pan Bóg domaga się poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Ale fatimskie objawienia Maryi dotyczyły także prośby o Komunię Świętą wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca.

 

Nosząc na sercu Cudowny Medalik na pewno nie zapomnimy o modlitwie o zbawienie dusz i uratowanie świata. Mało tego, w ten sposób otwieramy się na liczne łaski, obiecane nam właśnie za pośrednictwem przesłań Najświętszej Maryi Panny, przekazywanych świętym i błogosławionym mistykom, takim jak Katarzyna Laboure.

Dla pogłębienia tej duchowej pracy nad sobą i zarazem wysłuchania ciekawych rozważań, zapraszamy na spotkanie z red. Bogusławem Bajorem, które poświęcone będzie tematowi „Tajemnic Cudownego Medalika” objawionego Katarzynie Laboure 193 lata temu. Redaktor naczelny dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją” to zarazem współautor książki (wraz z Piotrem Kucharskim) przybliżającej objawienia i znaczenie Cudownego Medalika, zatytułowanej „Dar Maryi na trudne czasy. Historia najsłynniejszego medalika”.  

Zapraszamy do przybycia na to spotkanie w ramach klubu „Polonia Christiana” do krakowskiej Miodosytni (sala konferencyjna zlokalizowana na poziomie -1 hotelu o tej nazwie, przy ul. św. Wawrzyńca 6). Odbędzie się ono już w czwartek 23 listopada 2023 r. o godzinie 18.00. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.