TV Trwam nie otrzyma miejsca na cyfrowym multipleksie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła dziś uchwałę o utrzymaniu w mocy poprzednio podjętej decyzji koncesyjnej, dotyczącej czterech programów na multipleksie pierwszym – poinformował przewodniczący KRRiT Jan Dworak.
Czterech członków KRRiT głosowało za przyjęciem tej uchwały, od głosu wstrzymał się Stefan Pastuszka, którego zdaniem należało wziąć pod uwagę funkcję społeczną TV Trwam, rozpatrując odwołanie się Fundacji Lux Veritatis od decyzji Rady.
- Prawda jest taka, że wniosek Fundacji został odrzucony z powodów ekonomiczno-finansowych – powiedział przewodniczący KRRiT. W konkursie koncesyjnym kładliśmy nacisk na zdolności do sfinansowania tej inwestycji. Według KRRiT koszty stałe (w tym opłata za częstotliwość i koncesję) to 10 mln rocznie. - To są bardzo wysokie koszty wejścia – mówił Dworak.
Przewodniczący KRRiT poinformował, że z dokumentacji jaką dysponowała Rada wynika, iż majątek Fundacji Lux Veritatis wynosi ok. 90 mln zł, ale ponad połowę stanowi pożyczka jakiej udzieliła Fundacji Polska Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.
– Na pytanie ze strony biura KRRiT o warunki spłaty tej pożyczki, której termin mija w okresie koncesjonowania, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, jedynie informację, że zostało to objęte dyskrecją pomiędzy stronami. W związku z tym program TV Trwam nie był już rozpatrywany w następnych etapach procesu koncesyjnego. Nie mogliśmy podjąć decyzji pozytywnej, ponieważ względy finansowe były decydujące, nie pozwoliły nam rozważać innych aspektów tej oferty – wyjaśniał przewodniczący Dworak. Dodał też, że jeśli Fundacja chciałaby startować w kolejnych procesach koncesyjnych, musiałaby wywiązać się z tych zobowiązań. Uzasadnienie decyzji KRRiT będzie jawne, po tym jak zapoznają się z nim zainteresowane strony.
Przedstawiciele Fundacji Lux Veritatis wskazują natomiast, że szef KRRiT dokonał horrendalnej manipulacji danymi. Zapowiadają skierowanie sprawy do sądu. Lidia Kochanowicz z Fundacji Lux Veritatis nie ma najmniejszego problemu, by odeprzeć wszystkie zarzuty, z którymi wystąpił wczoraj publicznie szef KRRiT Dworak. Zapowiada skierowanie sprawy do sądu. -
Oczywiście Fundacja posiada zadłużenie długoterminowe. Jest to pożyczka od Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, którą musimy spłacić w 2019 roku. Ale należy wziąć pod uwagę, o czym pan przewodniczący Dworak wie, że starając się o rozszerzenie koncesji, otrzymalibyśmy ją tylko na rok. Ponieważ w marcu 2013 r. kończy nam się koncesja podstawowa i w związku z tym powinniśmy być ponownie zweryfikowani w 2013 r. o kolejną koncesję na następne 10 lat. Zatem to zadłużenie długoterminowe nie ma żadnego wpływu na możliwość sfinansowania koncesji i wejście na multipleks - zaznacza Lidia Kochanowicz. Przedstawicielka Fundacji Lux Veritatis ocenia ponadto, że Dworak dokonał topornego zmanipulowania danych finansowych. -
Fundacja w tych trzech kolejnych latach, jakie zostały podane jako powód decyzji, osiąga zyski. I to niemałe. Natomiast firmy, które otrzymały koncesję na nadawanie cyfrowe drogą naziemną, generują w kolejnych latach straty. Na tym ma polegać obiektywizm Krajowej Rady? - konstatuje Kochanowicz.
Na pytanie "Naszego Dziennika", dlaczego inne podmioty otrzymały koncesję, pomimo że wykazywały straty i nigdy nie nadawały programów telewizyjnych oraz dokonywały zmian w składanych wnioskach, co jest niezgodne z rozporządzeniem KRRiT z 2007 r. dotyczącym postępowania koncesyjnego, Dworak stwierdził jedynie, że "są to sprawy zbyt szczegółowe". - Jest to jedna z kwestii podnoszonych przez skarżące strony. Wszystkie te zarzuty zostały bardzo rzeczowo i uważnie rozpatrzone i mogę powiedzieć, że nie są to zarzuty, które mogłyby spowodować zmianę naszej decyzji - oznajmił. I dodał, że wszystkie te kwestie zostaną wyjaśnione "za niedługi czas".
Ale z dokumentów wynika, że podmioty, które dostały koncesję, były w nieporównywalnie gorszej sytuacji finansowej niż Telewizja Trwam.
Przewodniczący KRRiT 29 lipca 2011 r. wydał decyzję o rozszerzeniu koncesji na nadawanie satelitarne naziemne w sygnale multipleksu pierwszego czterem podmiotom: ESKA TV S.A. na program ESKA TV, ATM GRUPA S.A. na program ATM Rozrywka TV, STAVKA Sp. z o.o. na program U-TV, Lemon Records na program pod nazwą Polo TV.
Źródło: "Nasz Dziennik", KAI