Krucjata Młodych patronem rowerowej pielgrzymki do SanktGallen

2012-04-30 00:00:00
Krucjata Młodych patronem rowerowej pielgrzymki do SanktGallen

Krucjata Młodych objęła patronat nad pielgrzymką rowerową z Krakowa do SanktGallen w Szwajcarii, której celem jest wynagrodzenie Bogu za grzech postępującej sekularyzacji Europy oraz danie młodym świadectwa radosnego przeżywania wiary. 


Idąc za wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II wypowiedzianym do młodych w 1987 roku na Westerplatte: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” pragniemy postawić przed sobą niecodzienne wyzwanie, wymagające wiele trudu, wyrzeczeń i poświęcenia. Chcemy w dniach 13-17.08.2012 przemierzyć rowerem niezwykle malowniczą, a zarazem bardzo wymagającą trasę liczącą około 1200 km. Nasz wyjazd planujemy rozpocząć z Krakowa, umiłowanego miasta bł. Jana Pawła II, a zarazem stolicy kultury Polskiej, przemierzając Czechy, Austrię, Niemcy i wieńcząc trud pielgrzymowania w Szwajcarii w Sankt Gallen, mieście w którym w VII wieku powstał jeden z najstarszych chrześcijańskich ośrodków zakonnych, założony przez irlandzkiego mnicha św. Galla, w VIII wieku założono tam jedno z najstarszych opactw benedyktyńskich, a w wiekach IX-XI Sankt Gallen słynęło w Europie jako jeden z najważniejszych ośrodków kultury monastycznej, muzyki kościelnej i sztuki. Obrana przez nas trasa nie jest przypadkowa. Dostrzegając jak z coraz większym impetem wkrada się sekularyzacja do życia chrześcijan w krajach Europy Zachodniej, a nawet Środkowo-Wschodniej, pragniemy ofiarować swój trud, modlitwy i przede wszystkim dać rówieśnikom świadectwo żywej wiary i przeżywania pasjonujących wakacji z Panem Bogiem.

W związku z naszym wyjazdem, pragniemy zebrać potrzebne środki finansowe, które zostaną przeznaczone na benzynę jadącego z nami samochodu podczas pielgrzymki oraz budowę osiedla dla nauczycieli „St. John Paul II Catholic Teachers' Neighborhood – osiedle im. bł. Jana Pawla II” w Fatima Catholic Mission w Woitape w Papui Nowej Gwinei, gdzie misjonarzem jest ks. Włodzimierz Małota CM. Koszt budowy osiedla wynosi około 30 000 zł. Zdajemy sobie sprawę jak bardzo tamtejsza młodzież potrzebuje pomocy. Nie chcemy biernie wyciągać ręki o pomoc. Pokazując jak bardzo nam zależy na realizacji projektu ks. Małoty, chcemy poprzez długie przygotowania zebrać chociaż część potrzebnych funduszy.

Na dzień dzisiejszy jest nas niewielu śmiałków gotowych podjąć to wyzwanie, gdyż trasa wymaga długotrwałego przygotowania i zaparcia psychicznego. Wiedzie ona przez wysokie wzniesienia, a dwustukilometrowe etapy kolarskie wymagają odpowiedniej kondycji fizycznej.

Trasa naszego wyjazdu będzie składać się z sześciu etapów kolarskich, które przedstawia zamieszczona poniżej mapka.
 



W planie dnia naszego wyjazdu, poza pątniczym trudem, nie zabraknie codziennej Eucharystii oraz modlitwy różańcowej w intencjach patronujących naszej wyprawie, ofiarodawców i dobrodziejów.

Chętnych i przygotowujących się do jazdy jest czterech studentów (w tym dwóch kleryków oraz dwóch studentów Politechniki Rzeszowskiej). Dwóch z nas ma doświadczenie w organizacji tego typu wyjazdów (również zagranicznych). Od siebie najtrudniej jest wymagać, dlatego na początek sami chcemy poświęcić swój trud i zmęczenie, aby jeśli będzie nam dane, w kolejnych latach organizować pielgrzymki tego typu dla większej liczby kolarzy.

O naszej pielgrzymce będą zamieszczone informacje w Kwartalniku Kleryków Zgromadzenia Księży Misjonarzy „Meteor” oraz w biuletynie Sekretariatu Misyjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy „Wiadomości Misyjne”.

Na czas wyprawy otrzymaliśmy szczególne błogosławieństwo od księdza Stanisława kardynała Dziwisza – metropolity archidiecezji krakowskiej oraz rektora Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie – księdza dra Pawła Holca.

Organizatorzy:

Kl. Jacek Międlar
Andrzej Nazimek

 
Źródło: Mt1033.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.