"Schyłek Cywilizacji Zachodniej i nadzieje na przyszłość"- to tytuł sympozjum jakie już po raz drugi zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
W połowie lutego w zabytkowych wnętrzach pałacu-sanktuarium, miejscu narodzin św. Jacka Odrowąża w Kamieniu Śląskim, spotkali się prelegenci i słuchacze z Polski, Francji i Białorusi. Pośród prelegentów swoje referaty wygłosili m.in.: ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ, Nelson Fragelli prezes francuskiego stowarzyszenia antyaborcyjnego Droit de Naitre (Prawo do Narodzin), Arkadiusz Robaczewski dyrektor Instytutu Edukacji Narodowej, dr Roman Konik (Uniwersytet Wrocławski), Radosław Brzózka (IEN), dr Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
W trakcie trzydniowego spotkania jego uczestnicy zastanawiali się m.in. nad znaczeniem sztuki, zwyczajów i stylów w procesie Rewolucji i Kontrrewolucji, o czym mówił Nelson Fragelli. Ks. prof. Tadeusz Ślipko przypomniał zasadnicze kwestie związane z prawem własności w etyce chrześcijańskiej i jego błędnych interpretacjach w socjalizmie i liberalizmie. Dr Roman Konik w wykładzie "Czarna apokalipsa czyli kłamstwo dekolonizacji" demaskował obłudę dzisiejszego świata w relacjach z krajami afrykańskimi i cichą zgodę Zachodu na barbarzyńskie relacje panujące na tym kontynencie.
O integralnej koncepcji człowieka jako podstawie państwa dobrego i sprawiedliwego mówił Arkadiusz Robaczewski, zaś o kryzysie elit intelektualnych i ich udziale w kryzysie Cywilizacji Zachodniej - Radosław Brzózka (Instytut Edukacji Narodowej). Nad możliwymi wariantami i przyszłością Unii Europejskiej zastanawiał się w trakcie swojej prelekcji dr Mieczysław Ryba. Na koniec Piotr Dőerre (SKCh) w wykładzie na temat upadku Cesarstwa postawił prowokacyjne pytania o możliwe analogie między upadkiem Imperium Rzymskiego a czasami współczesnymi.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.