"Schyłek Cywilizacji Zachodniej i nadzieje na przyszłość"- to tytuł sympozjum jakie już po raz drugi zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
W połowie lutego w zabytkowych wnętrzach pałacu-sanktuarium, miejscu narodzin św. Jacka Odrowąża w Kamieniu Śląskim, spotkali się prelegenci i słuchacze z Polski, Francji i Białorusi. Pośród prelegentów swoje referaty wygłosili m.in.: ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ, Nelson Fragelli prezes francuskiego stowarzyszenia antyaborcyjnego Droit de Naitre (Prawo do Narodzin), Arkadiusz Robaczewski dyrektor Instytutu Edukacji Narodowej, dr Roman Konik (Uniwersytet Wrocławski), Radosław Brzózka (IEN), dr Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
W trakcie trzydniowego spotkania jego uczestnicy zastanawiali się m.in. nad znaczeniem sztuki, zwyczajów i stylów w procesie Rewolucji i Kontrrewolucji, o czym mówił Nelson Fragelli. Ks. prof. Tadeusz Ślipko przypomniał zasadnicze kwestie związane z prawem własności w etyce chrześcijańskiej i jego błędnych interpretacjach w socjalizmie i liberalizmie. Dr Roman Konik w wykładzie "Czarna apokalipsa czyli kłamstwo dekolonizacji" demaskował obłudę dzisiejszego świata w relacjach z krajami afrykańskimi i cichą zgodę Zachodu na barbarzyńskie relacje panujące na tym kontynencie.
O integralnej koncepcji człowieka jako podstawie państwa dobrego i sprawiedliwego mówił Arkadiusz Robaczewski, zaś o kryzysie elit intelektualnych i ich udziale w kryzysie Cywilizacji Zachodniej - Radosław Brzózka (Instytut Edukacji Narodowej). Nad możliwymi wariantami i przyszłością Unii Europejskiej zastanawiał się w trakcie swojej prelekcji dr Mieczysław Ryba. Na koniec Piotr Dőerre (SKCh) w wykładzie na temat upadku Cesarstwa postawił prowokacyjne pytania o możliwe analogie między upadkiem Imperium Rzymskiego a czasami współczesnymi.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.