Ks. Isakowicz-Zaleski i Ks. Kantor: ugoda w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

2020-12-22
Ks. Isakowicz-Zaleski i Ks. Kantor: ugoda w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

Kuria tarnowska wycofa pozew złożony w Sądzie Okręgowym w Tarnowie przeciwko księdzu Tadeuszowi Isakiewiczowi-Zaleskiemu, a duchowny opublikuje oświadczenie prostujące omyłkę, jaka znalazła się w treści tekstu umieszczonego 2 sierpnia na blogu księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Spotkanie pojednawcze dwóch stron, sfinalizowane podpisaniem ugody między ks. Isakowiczem – Zaleskim a reprezentującym kurię tarnowską ks. dr hab. Robertem Kantorem odbyło się 22 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie (z inicjatywy zarządu SKCh), które było także zaangażowane w mediacje między stronami sporu.

 

Spór między tarnowską kurią a księdzem Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim miał swój początek w sierpniu br. za sprawą publikacji na blogu „isakowicz.pl” artykułu pt. „Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wielu 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej”. Kuria tarnowska nie zgadzała się z nieprecyzyjnym wpisem krakowskiego kapłana na temat prowadzenia w diecezji tarnowskiej spraw związanych z pedofilią wśród duchownych, z kolei ks. Isakowicz-Zaleski, znany m.in. z swojej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych jako prezes Fundacji im. Brata Alberta, zapowiedział, że będzie dążył do wyjaśnienia sprawy opisanej na jego blogu. Problem dotyczył molestowanego ok. 30 lat temu 13-letniego chłopca, a sprawę mógł tuszować ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Za sformułowanie umieszczone w treści artykułu na blogu prowadzonym przez prezesa Fundacji im. Brata Alberta ksiądz kanclerz Robert Kantor złożył pozew do Sądu Okręgowego w Tarnowie przeciwko ks. Tadeuszowi Isakowiczowi – Zaleskiemu.

Dzięki mediacjom przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i wyjaśnieniom stron sporu ustalono, że publikacja ks. Isakowicza-Zaleskiego nie była świadomym atakiem na osobę w ks. Roberta Kantora, niemniej była to niezręczność. Jenocześnie samo sformułowanie użyte przez prezesa Fundacji im. Brata Alberta mogło być odebrane jako podważenie prawidłowości działania tarnowskiej kurii i księdza kanclerza Roberta Kantora.

Poprzedzone mediacjami spotkanie pojednawcze, przeprowadzone we wtorek 22 grudnia w siedzibie SKCh w Krakowie w obecności dwojga prawników reprezentujących kurię tarnowską (adwokat Monikę Brzozowską i radcę prawnego Jerzego Pasiekę) oraz wiceprezesów Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Arkadiusza Stelmacha i Sławomira Skiby, zakończyło kilkumiesięczny spór.

Prezes Fundacji im. Brata Alberta zapewnił, że jego krytyczna ocena zawarta w sierpniowym artykule na blogu nie dotyczyła obecnych władz diecezji tarnowskiej, lecz poprzedników, a użyte sformułowanie było niefortunne. Stosowne sprostowanie ks. Isakowicz – Zaleski zadeklarował umieścić na swoim blogu.

Zarówno ze strony ks. dr hab. Roberta Kantora, jak i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego obecni na spotkaniu usłyszeli nie tylko oczekiwaną deklarację zakończenia konfliktu ale także przyszłej dobrej współpracy w wyjaśnianiu trudnych dla Kościoła Katolickiego problemów, w tym przypadków pedofilii.

Ksiądz kanclerz Robert Kantor zadeklarował, że diecezja tarnowska jest otwarta na współpracę w dziele oczyszczania Kościoła, a ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski poinformował, że sprawy, które mu powierzają osoby zgłaszające przypadki podlegające ocenie kurii tarnowskiej będzie kierował do rozpatrzenia do właściwych osób w kurii. Obecnie krakowski ksiądz jest już powiernikiem trzech spraw, o których informację przekaże księdzu kanclerzowi Robertowi Kantorowi.

Podsumowując spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, wiceprezes Sławomir Skiba wyraził radość, że stowarzyszenie mogło być gospodarzem tak ważnego wydarzenia, które w przedświątecznej atmosferze zakończyło spór i pozwoli na dobrą współpracę w przyszłości.

 

JBDKP

Rozbestwieni bezkarnością za niezgodne z prawem demonstracje uliczne i niszczenie świątyń lewaccy aktywiści i radykalne feministki tym razem chcą wymazać z historii Polski nazwisko zasłużonego polityka, który jest wymieniany jako jeden z twórców Niepodległej Ojczyzny. Zachęcamy Państwa do aktywnego protestu i wysyłania petycji w tej sprawie, co umożliwia kampania Stowarzyszenia „Polonia Christiana”.
Ze strony konserwatywnych wydawców internetowych wielokrotnie padały zapowiedzi stworzenia niezbędnej dla normalnego funkcjonowania społecznościowej alternatywy wobec wycinającego i blokującego różne treści serwisu YouTube. Przez długi czas deklaracje te kończyły się na planach i projektach. Teraz nastąpiła kluczowa zmiana. PCh24TV rusza z własną platformą streamingową!
Ciekawa dyskusja z znanymi konserwatywnymi działaczami i dziennikarzami na temat dyktatu, jaki narzuca nam lobby LGBT, komentarze o zablokowaniu roboczej wersji filmu o tym środowisku, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz zapowiedź przełomowego projektu naszego portalu PCh24.pl – to wszystko czeka nas w piątek (5 lutego) o godz. 20.00 na kanale PCh24TV na YouTube.
Administracja serwisu YouTube zablokowała możliwość publikowania i transmitowania na kanale PCh24.pl - Polonia Christiana. Media należące do Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi kolejny raz stają się celem cenzorów z korporacji Google, używających hasła "nawoływania do nienawiści" jako niczym nieuzasadnionego pretekstu do usuwania niewygodnych dla nich treści.
Paszporty szczepionkowe w Polsce? Ponad 8 tys. osób wysłało apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa polskiej dyplomacji prof. Zbigniewa Rau w sprawie planów dzielenia Polaków na zaszczepionych na COVID-19 i niezaszczepionych. Ci drudzy mieliby ograniczone różne prawa i wolności. Wciąż można dołączyć do akcji.