Ks. Isakowicz-Zaleski i Ks. Kantor: ugoda w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

2020-12-22 00:00:00
Ks. Isakowicz-Zaleski i Ks. Kantor: ugoda w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

Kuria tarnowska wycofa pozew złożony w Sądzie Okręgowym w Tarnowie przeciwko księdzu Tadeuszowi Isakiewiczowi-Zaleskiemu, a duchowny opublikuje oświadczenie prostujące omyłkę, jaka znalazła się w treści tekstu umieszczonego 2 sierpnia na blogu księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Spotkanie pojednawcze dwóch stron, sfinalizowane podpisaniem ugody między ks. Isakowiczem – Zaleskim a reprezentującym kurię tarnowską ks. dr hab. Robertem Kantorem odbyło się 22 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie (z inicjatywy zarządu SKCh), które było także zaangażowane w mediacje między stronami sporu.

 

Spór między tarnowską kurią a księdzem Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim miał swój początek w sierpniu br. za sprawą publikacji na blogu „isakowicz.pl” artykułu pt. „Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wielu 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej”. Kuria tarnowska nie zgadzała się z nieprecyzyjnym wpisem krakowskiego kapłana na temat prowadzenia w diecezji tarnowskiej spraw związanych z pedofilią wśród duchownych, z kolei ks. Isakowicz-Zaleski, znany m.in. z swojej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych jako prezes Fundacji im. Brata Alberta, zapowiedział, że będzie dążył do wyjaśnienia sprawy opisanej na jego blogu. Problem dotyczył molestowanego ok. 30 lat temu 13-letniego chłopca, a sprawę mógł tuszować ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Za sformułowanie umieszczone w treści artykułu na blogu prowadzonym przez prezesa Fundacji im. Brata Alberta ksiądz kanclerz Robert Kantor złożył pozew do Sądu Okręgowego w Tarnowie przeciwko ks. Tadeuszowi Isakowiczowi – Zaleskiemu.

Dzięki mediacjom przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i wyjaśnieniom stron sporu ustalono, że publikacja ks. Isakowicza-Zaleskiego nie była świadomym atakiem na osobę w ks. Roberta Kantora, niemniej była to niezręczność. Jenocześnie samo sformułowanie użyte przez prezesa Fundacji im. Brata Alberta mogło być odebrane jako podważenie prawidłowości działania tarnowskiej kurii i księdza kanclerza Roberta Kantora.

Poprzedzone mediacjami spotkanie pojednawcze, przeprowadzone we wtorek 22 grudnia w siedzibie SKCh w Krakowie w obecności dwojga prawników reprezentujących kurię tarnowską (adwokat Monikę Brzozowską i radcę prawnego Jerzego Pasiekę) oraz wiceprezesów Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Arkadiusza Stelmacha i Sławomira Skiby, zakończyło kilkumiesięczny spór.

Prezes Fundacji im. Brata Alberta zapewnił, że jego krytyczna ocena zawarta w sierpniowym artykule na blogu nie dotyczyła obecnych władz diecezji tarnowskiej, lecz poprzedników, a użyte sformułowanie było niefortunne. Stosowne sprostowanie ks. Isakowicz – Zaleski zadeklarował umieścić na swoim blogu.

Zarówno ze strony ks. dr hab. Roberta Kantora, jak i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego obecni na spotkaniu usłyszeli nie tylko oczekiwaną deklarację zakończenia konfliktu ale także przyszłej dobrej współpracy w wyjaśnianiu trudnych dla Kościoła Katolickiego problemów, w tym przypadków pedofilii.

Ksiądz kanclerz Robert Kantor zadeklarował, że diecezja tarnowska jest otwarta na współpracę w dziele oczyszczania Kościoła, a ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski poinformował, że sprawy, które mu powierzają osoby zgłaszające przypadki podlegające ocenie kurii tarnowskiej będzie kierował do rozpatrzenia do właściwych osób w kurii. Obecnie krakowski ksiądz jest już powiernikiem trzech spraw, o których informację przekaże księdzu kanclerzowi Robertowi Kantorowi.

Podsumowując spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, wiceprezes Sławomir Skiba wyraził radość, że stowarzyszenie mogło być gospodarzem tak ważnego wydarzenia, które w przedświątecznej atmosferze zakończyło spór i pozwoli na dobrą współpracę w przyszłości.

 

JBDKP

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.