Ks. Isakowicz-Zaleski i Ks. Kantor: ugoda w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

2020-12-22 00:00:00
Ks. Isakowicz-Zaleski i Ks. Kantor: ugoda w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

Kuria tarnowska wycofa pozew złożony w Sądzie Okręgowym w Tarnowie przeciwko księdzu Tadeuszowi Isakiewiczowi-Zaleskiemu, a duchowny opublikuje oświadczenie prostujące omyłkę, jaka znalazła się w treści tekstu umieszczonego 2 sierpnia na blogu księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Spotkanie pojednawcze dwóch stron, sfinalizowane podpisaniem ugody między ks. Isakowiczem – Zaleskim a reprezentującym kurię tarnowską ks. dr hab. Robertem Kantorem odbyło się 22 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie (z inicjatywy zarządu SKCh), które było także zaangażowane w mediacje między stronami sporu.

 

Spór między tarnowską kurią a księdzem Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim miał swój początek w sierpniu br. za sprawą publikacji na blogu „isakowicz.pl” artykułu pt. „Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wielu 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej”. Kuria tarnowska nie zgadzała się z nieprecyzyjnym wpisem krakowskiego kapłana na temat prowadzenia w diecezji tarnowskiej spraw związanych z pedofilią wśród duchownych, z kolei ks. Isakowicz-Zaleski, znany m.in. z swojej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych jako prezes Fundacji im. Brata Alberta, zapowiedział, że będzie dążył do wyjaśnienia sprawy opisanej na jego blogu. Problem dotyczył molestowanego ok. 30 lat temu 13-letniego chłopca, a sprawę mógł tuszować ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Za sformułowanie umieszczone w treści artykułu na blogu prowadzonym przez prezesa Fundacji im. Brata Alberta ksiądz kanclerz Robert Kantor złożył pozew do Sądu Okręgowego w Tarnowie przeciwko ks. Tadeuszowi Isakowiczowi – Zaleskiemu.

Dzięki mediacjom przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i wyjaśnieniom stron sporu ustalono, że publikacja ks. Isakowicza-Zaleskiego nie była świadomym atakiem na osobę w ks. Roberta Kantora, niemniej była to niezręczność. Jenocześnie samo sformułowanie użyte przez prezesa Fundacji im. Brata Alberta mogło być odebrane jako podważenie prawidłowości działania tarnowskiej kurii i księdza kanclerza Roberta Kantora.

Poprzedzone mediacjami spotkanie pojednawcze, przeprowadzone we wtorek 22 grudnia w siedzibie SKCh w Krakowie w obecności dwojga prawników reprezentujących kurię tarnowską (adwokat Monikę Brzozowską i radcę prawnego Jerzego Pasiekę) oraz wiceprezesów Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Arkadiusza Stelmacha i Sławomira Skiby, zakończyło kilkumiesięczny spór.

Prezes Fundacji im. Brata Alberta zapewnił, że jego krytyczna ocena zawarta w sierpniowym artykule na blogu nie dotyczyła obecnych władz diecezji tarnowskiej, lecz poprzedników, a użyte sformułowanie było niefortunne. Stosowne sprostowanie ks. Isakowicz – Zaleski zadeklarował umieścić na swoim blogu.

Zarówno ze strony ks. dr hab. Roberta Kantora, jak i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego obecni na spotkaniu usłyszeli nie tylko oczekiwaną deklarację zakończenia konfliktu ale także przyszłej dobrej współpracy w wyjaśnianiu trudnych dla Kościoła Katolickiego problemów, w tym przypadków pedofilii.

Ksiądz kanclerz Robert Kantor zadeklarował, że diecezja tarnowska jest otwarta na współpracę w dziele oczyszczania Kościoła, a ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski poinformował, że sprawy, które mu powierzają osoby zgłaszające przypadki podlegające ocenie kurii tarnowskiej będzie kierował do rozpatrzenia do właściwych osób w kurii. Obecnie krakowski ksiądz jest już powiernikiem trzech spraw, o których informację przekaże księdzu kanclerzowi Robertowi Kantorowi.

Podsumowując spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, wiceprezes Sławomir Skiba wyraził radość, że stowarzyszenie mogło być gospodarzem tak ważnego wydarzenia, które w przedświątecznej atmosferze zakończyło spór i pozwoli na dobrą współpracę w przyszłości.

 

JBDKP

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!