Ks. prof. Sobański o polemice wokół ocen z religii

2007-08-20 00:00:00


Trudno powiedzieć, aby stopień z religii na świadectwie szkolnym wykraczał przeciwko jakiemukolwiek artykułowi Konstytucji. To jest absurd - uważa ks. prof. Remigiusz Sobański, odnosząc się do zapowiedzianego przez ministra edukacji Ryszarda Legutkę sprawdzenia, czy wliczanie ocen z religii do średniej na świadectwach szkolnych jest zgodne z Konstytucją – informuje KAI.


We wtorkowej wypowiedzi dla "Faktu" nowy minister edukacji narodowej Ryszard Legutko zapowiedział, że rozporządzenie prawdopodobnie będzie musiało być zawieszone. – Trzeba sprawdzić, czy to rozwiązanie jest zgodne z Konstytucją - zaznaczył Legutko.


Ks. prof. Sobański, wybitny znawca prawa kanonicznego, w rozmowie z KAI nazwał "absurdem" chęć wyjaśnienia, czy rozporządzenie o wliczaniu ocen z religii do średniej na świadectwach wydane przez poprzedniego ministra edukacji narodowej Romana Giertycha, jest zgodne z Konstytucją. - Trudno powiedzieć, aby stopień z religii na świadectwie szkolnym wykraczał przeciwko jakiemukolwiek artykułowi Konstytucji. To jest absurd. Konstytucja tego rodzaju szczegółem się nie zajmuje. Natomiast są w niej ogólne ustalenia, tyczące się stosunku Kościół-państwo i one są konkretyzowane we wzajemnych relacjach, po pierwsze na forum Komisji Konkordatowej, a w tym przypadku także na forum Komisji Wspólnej. Taki jest prawny punkt odniesienia - powiedział ks. prof. Sobański.


Jak zaznaczył, wliczanie stopnia z religii do średniej ocen na świadectwach szkolnych, to kwestia relacji państwo-Kościół, wzajemnych ustaleń tych dwóch podmiotów. - Religia jest w szkole nauczana i w tym momencie podpada pod kompetencje jednego i drugiego obiegu prawnego - powiedział ks. prof. Sobański.


W sobotę wieczorem Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen na świadectwach szkolnych. Jest to odpowiedź na dyskusję, jaką wywołała decyzja ministra Legutki.


Decyzję o wliczaniu stopnia z religii w średnią ocen uczniów podjął poprzedni minister edukacji, Roman Giertych. 13 lipca br. podpisał on rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z 30 kwietnia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.


Według tego rozporządzenia stopnie z religii, etyki lub innych dodatkowych zajęć edukacyjnych będą wliczane do średniej ocen. "Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię albo etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 4 wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć" - głosi rozporządzenie. Wchodzi ono w życie od nowego roku szkolnego - 1 września br.


Za wliczeniem ocen z religii do średniej opowiada się cały Episkopat. Podczas ubiegłorocznych rozmów Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu biskupi opowiedzieli się też za wprowadzeniem obowiązkowego nauczania religii lub etyki, przy jednoczesnym wycofaniu obecnie istniejącej możliwości nieuczęszczania przez ucznia na żaden z tych przedmiotów.


KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025