Ks. prof. Sobański o polemice wokół ocen z religii

2007-08-20 00:00:00


Trudno powiedzieć, aby stopień z religii na świadectwie szkolnym wykraczał przeciwko jakiemukolwiek artykułowi Konstytucji. To jest absurd - uważa ks. prof. Remigiusz Sobański, odnosząc się do zapowiedzianego przez ministra edukacji Ryszarda Legutkę sprawdzenia, czy wliczanie ocen z religii do średniej na świadectwach szkolnych jest zgodne z Konstytucją – informuje KAI.


We wtorkowej wypowiedzi dla "Faktu" nowy minister edukacji narodowej Ryszard Legutko zapowiedział, że rozporządzenie prawdopodobnie będzie musiało być zawieszone. – Trzeba sprawdzić, czy to rozwiązanie jest zgodne z Konstytucją - zaznaczył Legutko.


Ks. prof. Sobański, wybitny znawca prawa kanonicznego, w rozmowie z KAI nazwał "absurdem" chęć wyjaśnienia, czy rozporządzenie o wliczaniu ocen z religii do średniej na świadectwach wydane przez poprzedniego ministra edukacji narodowej Romana Giertycha, jest zgodne z Konstytucją. - Trudno powiedzieć, aby stopień z religii na świadectwie szkolnym wykraczał przeciwko jakiemukolwiek artykułowi Konstytucji. To jest absurd. Konstytucja tego rodzaju szczegółem się nie zajmuje. Natomiast są w niej ogólne ustalenia, tyczące się stosunku Kościół-państwo i one są konkretyzowane we wzajemnych relacjach, po pierwsze na forum Komisji Konkordatowej, a w tym przypadku także na forum Komisji Wspólnej. Taki jest prawny punkt odniesienia - powiedział ks. prof. Sobański.


Jak zaznaczył, wliczanie stopnia z religii do średniej ocen na świadectwach szkolnych, to kwestia relacji państwo-Kościół, wzajemnych ustaleń tych dwóch podmiotów. - Religia jest w szkole nauczana i w tym momencie podpada pod kompetencje jednego i drugiego obiegu prawnego - powiedział ks. prof. Sobański.


W sobotę wieczorem Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen na świadectwach szkolnych. Jest to odpowiedź na dyskusję, jaką wywołała decyzja ministra Legutki.


Decyzję o wliczaniu stopnia z religii w średnią ocen uczniów podjął poprzedni minister edukacji, Roman Giertych. 13 lipca br. podpisał on rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z 30 kwietnia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.


Według tego rozporządzenia stopnie z religii, etyki lub innych dodatkowych zajęć edukacyjnych będą wliczane do średniej ocen. "Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię albo etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 4 wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć" - głosi rozporządzenie. Wchodzi ono w życie od nowego roku szkolnego - 1 września br.


Za wliczeniem ocen z religii do średniej opowiada się cały Episkopat. Podczas ubiegłorocznych rozmów Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu biskupi opowiedzieli się też za wprowadzeniem obowiązkowego nauczania religii lub etyki, przy jednoczesnym wycofaniu obecnie istniejącej możliwości nieuczęszczania przez ucznia na żaden z tych przedmiotów.


KAI
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.