Podlaska Częstochowa – tak mawia się o Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Od ponad trzystu lat do tej niewielkiej miejscowości, nieopodal Białej Podlaskiej, przybywają wierni z całego regionu, jak również z innych zakątków Polski. A wszystko za sprawą kamiennego wizerunku Najświętszej Maryi Panny.
Jego historia sięga 1683 roku, kiedy to dwaj chłopcy pasący bydło znaleźli na dzikiej gruszy „jaśniejący” obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wieść o tym niezwykłym wydarzeniu szybko obiegła okolicę, a w Leśnej zaczęli gromadzić się wierni. Było ich tak wielu, że z czasem właściciel tych ziem ufundował specjalną kaplicę, w której umieszczono znaleziony wizerunek.
Cuda za przyczyną Maryi sprawiły, że już w 1700 roku władze kościelne zezwoliły na publiczny kult Leśniańskiej Pani. Rosnący ruch pielgrzymkowy wymusił niejako decyzję o budowie większego kościoła, który został ukończony w 1758 roku. Jeszcze w czasie budowy przybyli tu ojcowie paulini, którym powierzono parafię leśniańską i opiekę nad cudownym obrazem.
W czasie powstania styczniowego władze carskie przejęły sanktuarium i zmieniły je w cerkiew. W 1884 roku w klasztorze ulokowano dwieście prawosławnych mniszek. Gdy w 1915 roku Podlasie zajęli Niemcy, uciekły one do Rosji, zabierając ze sobą wizerunek Matki Bożej. Nie miały jednak świadomości, że w ich ręce trafiła kopia obrazu. Okazało się bowiem, że już w czasie powstania biskup Beniamin Szymański wywiózł z Leśnej oryginał, a w sanktuarium umieścił doskonałą replikę. Po śmierci biskupa oraz wtajemniczonej w jego działanie przeoryszy klasztoru Benedyktynek w Łomży, w którym przechowywano wizerunek, nikt nie wiedział, gdzie on się znajduje. Poszukiwania trwały aż do 1926 roku, kiedy to odnaleziono kamienną płaskorzeźbę i ponownie umieszczono w ołtarzu głównym leśniańskiej świątyni. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócili tu także paulini.
18 sierpnia 1963 roku Cudowny Wizerunek Matki Bożej Leśniańskiej został ukoronowany koronami papieskimi przez kard. Stefana Wyszyńskiego. W roku 1981 Stolica Apostolska nadała czczonej tutaj Opiekunce Podlasia nowy tytuł – Matka Jedności i Wiary. Przed cudownym wizerunkiem modlą się bowiem wspólnie katolicy i unici.
Redakcja dziękuje p. Mieczysławowi Niedźwiedzkiemu z Leśnej Podlaskiej za informacje nt. miejscowego sanktuarium
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy