Litwa: biskupi krytykują szkolenie lekarzy z aborcji

2007-08-07 00:00:00


Litewscy biskupi protestują przeciwko propozycjom wprowadzenia w tym kraju obowiązkowego uczenia przyszłych ginekologów i położników jak dokonywać aborcji, sterylizacji oraz zapłodnienia "in vitro" - informuje KAI.

W wystosowanym 1 sierpnia liście do ministra zdrowia Rimvydasa Turéinskasa, biskupi przypominają, że obowiązkiem lekarza jest przyjęcie i obrona życia. Episkopat obawia się, że jeśli wspomniane wytyczne wejdą w życie, to wielu młodych lekarzy zmuszonych zostanie do zrezygnowania z wyboru tej specjalizacji. W tej sytuacji zdeprecjonowana zostanie pozycja ginekologów i położników - stwierdzają litewscy biskupi.

Hierarchowie zauważają jednocześnie, że decyzje ministerstwa zdrowia sprzeczne są z dotychczas chronioną przez prawo zasadą poszanowania swobody sumienia. Powołują się przy tym na doświadczenia brytyjskie, gdzie właśnie obowiązek uczenia się procedur wymierzonych w świętość życia ludzkiego sprawia, że studenci medycyny nie chcą wybierać specjalizacji w dziedzinie ginekologii i położnictwa.


(źródło: KAI)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.