Strony Maryjne
 
Matka Boża Nieustającej Pomocy

O Matko Nieustającej Pomocy,
z największą ufnością przychodzę dzisiaj
przed Twój święty obraz,
aby błagać o pomoc Twoją.
Nie liczę na moje zasługi
ani na moje dobre uczynki,
ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa
i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską.
Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela
i na krew Jego wylaną na krzyżu dla naszego zbawienia.
Tenże Syn Twój umierając dał nam Ciebie za Matkę.
Czyż więc nie będziesz dla nas,
jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką?
Ciebie więc, o Matko Nieustającej Pomocy,
przez bolesną mękę i śmierć Twego Boskiego Syna,
przez niewypowiedziane cierpienia Twego Serca o Współodkupicielko,
zaklinam najgoręcej,
abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę,
której tak bardzo pragnę i tak bardzo potrzebuję...


Od lat niezliczone rzesze wiernych tymi słowami Nowenny zwracają się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. I takaż ogromna liczba czcicieli Maryi świadczyła i nadal świadczy o cudach, łaskach, nawróceniach za przyczyną naszej wspomożycielki, która zawsze spieszy nam z pomocą...

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest rozszerzany przez ojców redemptorystów, którym papież bł. Pius IX przekazał w 1866 roku ikonę Matki Bolesnej i zlecił im opiekę nad nią i rozszerzanie jej kultu.

Obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które możemy spotkać w polskich kościołach redemptorystów, jak choćby w Krakowie, Poznaniu czy Toruniu są wiernymi kopiami wspomnianej ikony, która pochodzi sprzed prawie dziesięciu stuleci z Krety. W XV wieku przeniesiono ją do Rzymu, gdzie do dziś otaczana jest czcią.

Na obrazie widzimy postać Madonny, trzymającej Dzieciątko Jezus na lewej ręce. Jej pełen powagi wyraz twarzy kontempluje przyszłą mękę swego Syna. Dzieciątko przybrane w zieloną tunikę przepasaną czerwonym pasem wpatruje się w narzędzia swej męki - krzyż i ciernie, trzymane przez archanioła Gabriela. W lewym rogu obrazu archanioł Michał trzyma naczynie, w którym znajdują się włócznia i gąbka. Maryja tuli do swego serca Dzieciątko, które odczuwając niepokój, gubi pantofelek. Matczyny gest jest wymownym symbolem Jej troski i nieustającej pomocy.

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłynęła w świecie bogatą treścią i pięknem. Barwy obrazu przemawiają złotem, fioletem, zielenią i czerwienią. To symbole królewskości, wiary, nadziei i miłości.