Na pątniczym szlaku Ziemi Białostockiej, między Tykocinem a Knyszynem znajduje się Sanktuarium Maryjne w Krypnie ze słynącym łaskami obrazemMatki Bożej Pocieszenia. Wizerunek powstał w XIII wieku i jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Jak głosi jedna z wielu legend, obraz pojawił się na grubej lipie, pod którą leżała krypa, czyli czółenko przeznaczone do pojenia koni. Miejscowi postanowili przenieść cudowny wizerunek do pobliskiego kościoła w Knyszynie. Bezskutecznie – próbowali trzykrotnie i za każdym razem obraz powracał na ową lipę. W tym samym czasie proboszcz miał usłyszeć głos: Ja w Knyszynie nie będę, a pozostanę na zawsze w Krypnie. Był to wyraźny znak, by w miejscu znalezienia obrazu postawić kaplicę. Tak też się stało. Od tego miejsca i wydarzenia prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości: najpierw „Krypka”, „Krypa”, a na początku XVI w. – „Krypno”.
Jednak zdaniem niektórych historyków obraz mógł być przechowywany w kościele lub na dworze Radziwiłłów w Knyszynie, skąd został przeniesiony do Krypna. Inni zaś twierdzą, że został ofiarowany do nowo wybudowanej fary knyszyńskiej w 1520 r. przez biskupa Erazma Ciołka – plebana goniądzkiego.
Dużo więcej wiadomo natomiast na temat kultu Cudownego Obrazu, który sięga końca XVI wieku. Kroniki mówią o licznych cudach i łaskach, jakie za sprawą Matki Bożej miały tu miejsce. Od tamtej pory przed Jej Oblicze przychodzą wierni i całe rodziny – ze swoimi problemami i prośbami, by prosić o wstawiennictwo i pocieszenie.
Cudowny obraz został uroczyście ukoronowany w 1985 roku przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Dokonał tego – na mocy zezwolenia i z błogosławieństwem papieża Jana Pawła II. Od tego czasu co roku we wrześniu organizowana jest do Krypna Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Rodzin.
Szczególnie uroczyście obchodzone jest w krypniańskim sanktuarium święto Narodzenia Matki Bożej. Odprawiane jest wtedy w dniach 6-8 września 40-godzinne nabożeństwo z licznym udziałem pielgrzymów i duchowieństwa archidiecezji białostockiej. W tradycji pozostało nadal obchodzenie na kolanach z zapalonymi świecami ołtarza Matki Bożej w akcie zawierzenia.
DMB
Redakcja dziękuje pani Krystynie Konopko z Białegostoku za nadesłanie informacji o Sanktuarium w Krypnie.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy