Media rozpowszechniają wypaczony wizerunek rodziny

2012-01-13 00:00:00
Media rozpowszechniają wypaczony wizerunek rodziny

Zarzut rozpowszechniania wypaczonego wizerunku rodziny, a szczególnie kobiety, wysunął wobec mediów rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego biskup Enrico Dal Covolo.
 
Biskup zabrał głos na otwarcie zorganizowanego przez tę uczelnię sympozjum pod hasłem „Jaka rodzina dla jakiego społeczeństwa”.
 
Mówiąc o wizerunku kobiety hierarcha zauważył, że przedstawianie jej jako osoby robiącej karierę, agresywnej, zabiegającej o osobistą satysfakcję zawodową kosztem obecności w rodzinie i zaangażowania w jej życie nie ma nic wspólnego z rzeczywistą jej rolą w rodzinie.
 
„Osobiście jestem przekonany, że nawrócenie naszego społeczeństwa wymaga nawrócenia kobiety: jest rzeczą niezbędną i nie cierpiącą zwłoki, by porzuciła ona ten niebezpieczny wizerunek, jaki przynoszą i podsycają środki przekazu” - powiedział rektor Uniwersytetu Laterańskiego. Jego zdaniem “w powszechnym odczuciu rodzina jest dzisiaj wszystkim i zarazem niczym”. Zwłaszcza na obszarach „postępowych” sposób myślenia o niej „rani jej naturę a nawet sakrament, który zapewnia chrześcijańskiej rodzinie łaskę Boga”.
 
Obraz rodziny w kinematografii – na dużym i małym ekranie – był przedmiotem wystąpienia na tej samej sesji przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny, kardynała Ennio Antonellego, którego zdaniem obraz ten jest „zbanalizowany”. Dlatego należy pamiętać o złożoności rzeczywistości w sytuacji, gdy media wolą mówić wyłącznie o „odruchach instynktu”.
 
Dziekan Papieskiego wydziału duszpasterstwa Redemptor Hominis ksiądz Dario Viganò zaproponował powołanie specjalnego obserwatorium, w skład którego wchodziliby przedstawiciele środowisk akademickich oraz eksperci.


Źródło: KAI
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!