Meksyk: Deklaracja Praw Człowieka Poczętego

2007-09-04 00:00:00

Przedstawiciele Kościoła katolickiego, stowarzyszeń rodziców i organizacji pozarządowych, prawnicy oraz politycy podpisali Deklarację Praw Człowieka Poczętego. Dokument zawiera 10 zasad, które podkreślają, że każde poczęte dziecko ma prawo do uznania za jednostkę rodzaju ludzkiego - informuje KAI.

Deklaracja jest ona wynikiem pracy ponad 100 specjalistów w dziedzinie prawa, bioetyki, medycyny oraz oświaty i wychowania, którzy od czerwca rozważali zagadnienie prawa do życia osób nienarodzonych od chwili poczęcia.

- Pełny tekst Deklaracji trafi do meksykańskiego Kongresu jako poparcie dla toczących się tam dyskusji w sprawie poprawki do obowiązującej obecnie Ogólnej Ustawy o Zdrowiu i do art. 4 Konstytucji Meksykańskiej - oświadczył rektor sanktuarium w Guadalupe i główny inicjator projektu prał. Pedro Agustin Rivera Diaz.

Jedna z sygnatariuszek nowego dokumentu posłanka Beatriz Garcia Reyes wyraziła przekonanie, że będzie on mógł przynieść "wielkie owoce". Odrzuciła przy tym pogląd, jakoby dla omawiania tego rodzaju projektów czy obrony życia musiał istnieć właściwy czas polityczny. Podkreśliła, że obrona życia i praw osób bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte, ma wymiar ponadczasowy. Posłanka zaznaczyła też, że reforma Ustawy o Zdrowiu jest konieczna również po to, aby dać ścisłe określenie prawne dziecka poczętego jako jednostki i osoby.

Przewodniczący Krajowego Związku Rodziców Guillermo Bustamante Manila oświadczył, że choć jego organizacja nie prowadziła w tej sprawie żadnych rozmów z prezydentem Meksyku Felipe Calderonem, to jednak małżonka głowy państwa, pierwsza dama Margarita Zavala wyraziła poparcie dla całego przedsięwzięcia.

Deklaracja zaproponowała także ogłoszenie przypadającej 8 grudnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny jako Światowego Dnia Dziecka Poczętego. Ma to na celu wspieranie kultury szanującej życie ludzkie od jego poczęcia aż po naturalną śmierć.

Najnowszy dokument trafi do różnych instytucji zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych w Meksyku oraz do organizacji międzynarodowych, łącznie z ONZ i UNESCO.

W wielu krajach, w tym także w Polsce, dniem obrony życia i dziecka poczętego jest najczęściej inna uroczystość maryjna - 25 marca, gdy Kościół czci Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.

(źródło: KAI)
Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.