Meksyk: Deklaracja Praw Człowieka Poczętego
2007-09-04 00:00:00
Przedstawiciele Kościoła katolickiego, stowarzyszeń rodziców i organizacji pozarządowych, prawnicy oraz politycy podpisali Deklarację Praw Człowieka Poczętego. Dokument zawiera 10 zasad, które podkreślają, że każde poczęte dziecko ma prawo do uznania za jednostkę rodzaju ludzkiego - informuje KAI.
Deklaracja jest ona wynikiem pracy ponad 100 specjalistów w dziedzinie prawa, bioetyki, medycyny oraz oświaty i wychowania, którzy od czerwca rozważali zagadnienie prawa do życia osób nienarodzonych od chwili poczęcia.
- Pełny tekst Deklaracji trafi do meksykańskiego Kongresu jako poparcie dla toczących się tam dyskusji w sprawie poprawki do obowiązującej obecnie Ogólnej Ustawy o Zdrowiu i do art. 4 Konstytucji Meksykańskiej - oświadczył rektor sanktuarium w Guadalupe i główny inicjator projektu prał. Pedro Agustin Rivera Diaz.
Jedna z sygnatariuszek nowego dokumentu posłanka Beatriz Garcia Reyes wyraziła przekonanie, że będzie on mógł przynieść "wielkie owoce". Odrzuciła przy tym pogląd, jakoby dla omawiania tego rodzaju projektów czy obrony życia musiał istnieć właściwy czas polityczny. Podkreśliła, że obrona życia i praw osób bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte, ma wymiar ponadczasowy. Posłanka zaznaczyła też, że reforma Ustawy o Zdrowiu jest konieczna również po to, aby dać ścisłe określenie prawne dziecka poczętego jako jednostki i osoby.
Przewodniczący Krajowego Związku Rodziców Guillermo Bustamante Manila oświadczył, że choć jego organizacja nie prowadziła w tej sprawie żadnych rozmów z prezydentem Meksyku Felipe Calderonem, to jednak małżonka głowy państwa, pierwsza dama Margarita Zavala wyraziła poparcie dla całego przedsięwzięcia.
Deklaracja zaproponowała także ogłoszenie przypadającej 8 grudnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny jako Światowego Dnia Dziecka Poczętego. Ma to na celu wspieranie kultury szanującej życie ludzkie od jego poczęcia aż po naturalną śmierć.
Najnowszy dokument trafi do różnych instytucji zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych w Meksyku oraz do organizacji międzynarodowych, łącznie z ONZ i UNESCO.
W wielu krajach, w tym także w Polsce, dniem obrony życia i dziecka poczętego jest najczęściej inna uroczystość maryjna - 25 marca, gdy Kościół czci Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.
(źródło: KAI)
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.