Meksyk: katedra zamknięta po napadzie lewackich demonstrantów
2007-11-22 00:00:00
Władze stołecznej archidiecezji zdecydowały o tymczasowym zamknięciu zabytkowej katedry w Mieście Meksyk i zażądały gwarancji bezpieczeństwa po tym jak w niedzielę - 18 listopada - do wnętrza świątyni wtargnęli lewicowi manifestanci – donosi KAI za "International Herald Tribune".
Kilkudziesięciu zwolenników byłego kandydata na prezydenta, Andrésa Manuela Lópeza Obradora wbiegło do znajdującej się w dzielnicy Zócalo katedry i zaczęło przewracać ławy kościelne oraz szarpać przebywających tu wiernych. Przestraszeni księża schowali się do zakrystii. – Jeden parafianin w starszym wieku został lekko ranny – poinformował rektor katedry ks. Ruben Avila.
Manifestantów miały rozwścieczyć kościelne dzwony, które zagłuszały słowa działaczki przemawiającej na wiecu nieopodal świątyni. Ich zdaniem dzwony biły wyjątkowo długo.
Zajście na nowo spowodowało wzrost napięcia pomiędzy przedstawicielami Kościoła a działaczami lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej, którzy oskarżają kardynała Norberto Carrerę Riverę o to, że złamał prawo mieszając się do polityki podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Hierarcha miał poprzeć kontrkandydata lewicy - członka Partii Akcji Narodowej - Felipe Calderóna, który ostatecznie wygrał wybory nieznaczną przewagą głosów.
Rzecznik archidiecezji Miasta Meksyk Hugo Valdemar Romero poinformował, że od ubiegłego roku doszło do 24 podobnych, choć mniejszych zdarzeń. – Katedra będzie zamknięta ze względów bezpieczeństwa i na znak protestu przeciwko wtargnięciu, atakowi na parafian i profanacji świętego miejsca – zapowiedział.
Na żądanie metropolity władze miejskie zwiększyły środki bezpieczeństwa wokół katedry. Burmistrz Miasta Meksyk Marcelo Ebrard poinformował, że specjalna grupa policjantów ma zająć się przeciwdziałaniem podobnym zdarzeniom. Przy okazji stwierdził, że władze kościelne nie mogą zamykać budynku, który jest narodowym zabytkiem i należy do państwa.
Rzecznik archidiecezji zwrócił jednak uwagę, że choć katedra jest państwową własnością, to jednak Kościół decyduje o sprawowanych w niej nabożeństwach. A ponieważ miejsce to zostało sprofanowane może zawiesić wykonywanie tu obrządków religijnych – dodał. Romero nie wykluczył, że katedra ponowne zostanie otwarta jeszcze w tym tygodniu.
Katedra został zamknięta pierwszy raz od 81 lat. Poprzednio powodem były wprowadzone restrykcyjne wobec duchowieństwa prawo. Antyreligijne działania władz spowodowały wtedy wybuch chłopskiego powstania tzw. Cristeros (Chrystusowców) w obronie wiary katolickiej. W latach 1926-29 zamknięto wszystkie meksykańskie kościoły.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025