Meksyk: sprofanowana katedra znowu otwarta

2007-11-28 00:00:00
Meksyk: sprofanowana katedra znowu otwarta

Zabytkowa katedra w stolicy Meksyku, którą władze archidiecezjalne zamknęły pod tym jak do wnętrza świątyni wtargnęli lewicowi manifestanci, została ponownie otwarta – informuje KAI.

Do incydentu doszło 18 listopada. Kilkudziesięciu zwolenników byłego kandydata na prezydenta, Andrésa Manuela Lópeza Obradora wbiegło do katedry, w której odbywało się nabożeństwo, i zaczęło przewracać ławy kościelne oraz szarpać przebywających tu wiernych. Manifestantów miały rozwścieczyć kościelne dzwony, które zagłuszały słowa działaczki przemawiającej na wiecu nieopodal świątyni.

Władze kościelne zażądały gwarancji bezpieczeństwa i na blisko tydzień zamknęły 400-letnią świątynię - jedną z największych atrakcji turystycznych w Mieście Meksyk.

Teraz budynku katedry i sąsiadującego z nią placu strzec ma ponad 30 policjantów. Zainstalowano kamery monitorujące teren - poinformował szef miejscowej policji Joel Ortega. Funkcjonariusze mają także sprawdzać zawartość bagażu wchodzących do świątyni ludzi.

Katedra została zamknięta pierwszy raz od czasu chłopskiego powstania Cristeros w obronie wiary katolickiej w latach 1926-29.

Ostatnie zajście na nowo spowodowało wzrost napięcia pomiędzy przedstawicielami Kościoła a działaczami lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej, którzy oskarżają kardynała Norberto Carrerę Riverę o to, że złamał prawo mieszając się do polityki podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Kościół sprzeciwia się także lansowanej przez stanowy rząd legalizacji aborcji w stołecznym dystrykcie federalnym.

Prymas Meksyku w październiku b.r. poprosił o wzmocnienie przyznanej mu ochrony policyjnej w obawie o swoje życie.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.