Miasto Meksyk: przyjęto prawo mogące być pierwszym krokiem ku eutanazji

2007-12-06 00:00:00

W tym tygodniu lokalny organ ustawodawczy miasta Meksyk uchwalił prawo o „przyspieszonej śmierci”, które pozwoli na niepodtrzymywanie życia przy pomocy aparatury medycznej u pacjentów, których uznano za nieuleczalnie chorych.


Pomimo, że prawo wprost zabrania czynnej eutanazji, to jednak pod znakiem zapytania stoi zakaz tzw. biernej eutanazji, czyli doprowadzenie do śmierci pacjenta wskutek nie podawania pokarmu oraz płynów.

Ryzyko takiej eutanazji jest podwyższone z powodu nowego prawa, które zezwala krewnym nieprzytomnego pacjenta na podjęcie decyzji o wstrzymaniu dalszego leczenia. W USA i Europie zaowocowało to licznymi nadużyciami, łącznie z powodowaniem śmierci głodowej, jak to miało miejsce w przypadku Terri Schiavo w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo tych zagrożeń przedstawiciele partii pro-life National Action Party (PAN) głosowali za ustawą wraz z reprezentantami socjalistycznej Partii Demokratycznej Rewolucji i centro-lewicowej Partii Rewolucyjnej.

Deputowana Paula Soto (PAN) powiedziała, że „w przypadku tego prawa (...) nie mówi się o zakończeniu życia kogokolwiek, lecz o jakości życia u jego kresu”.

Rzecznik archidiecezji - Hugo Valdemar, w wypowiedzi dla lokalnej gazety El Universal potwierdził, że diecezja nie sprzeciwiła się temu prawu, jednak jest zaniepokojona tym, że może to oznaczać pierwszy krok w kierunku eutanazji.

Minister zdrowia Jose Angel Cordova uważa, że prawo to niekoniecznie będzie stosowane w federalnych szpitalach, ponieważ nie jest to prawo federalne. Dodał również, że to od rządu zależy, czy będzie stosowana procedura niepodawania pokarmów oraz płynów pacjentom nieuleczalnie chorym.

Tego typu prawo ma również nie być stosowane w prywatnych szpitalach.

Źródło: LifeSiteNews, oprac.AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025