Miasto Meksyk: przyjęto prawo mogące być pierwszym krokiem ku eutanazji

2007-12-06 00:00:00

W tym tygodniu lokalny organ ustawodawczy miasta Meksyk uchwalił prawo o „przyspieszonej śmierci”, które pozwoli na niepodtrzymywanie życia przy pomocy aparatury medycznej u pacjentów, których uznano za nieuleczalnie chorych.


Pomimo, że prawo wprost zabrania czynnej eutanazji, to jednak pod znakiem zapytania stoi zakaz tzw. biernej eutanazji, czyli doprowadzenie do śmierci pacjenta wskutek nie podawania pokarmu oraz płynów.

Ryzyko takiej eutanazji jest podwyższone z powodu nowego prawa, które zezwala krewnym nieprzytomnego pacjenta na podjęcie decyzji o wstrzymaniu dalszego leczenia. W USA i Europie zaowocowało to licznymi nadużyciami, łącznie z powodowaniem śmierci głodowej, jak to miało miejsce w przypadku Terri Schiavo w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo tych zagrożeń przedstawiciele partii pro-life National Action Party (PAN) głosowali za ustawą wraz z reprezentantami socjalistycznej Partii Demokratycznej Rewolucji i centro-lewicowej Partii Rewolucyjnej.

Deputowana Paula Soto (PAN) powiedziała, że „w przypadku tego prawa (...) nie mówi się o zakończeniu życia kogokolwiek, lecz o jakości życia u jego kresu”.

Rzecznik archidiecezji - Hugo Valdemar, w wypowiedzi dla lokalnej gazety El Universal potwierdził, że diecezja nie sprzeciwiła się temu prawu, jednak jest zaniepokojona tym, że może to oznaczać pierwszy krok w kierunku eutanazji.

Minister zdrowia Jose Angel Cordova uważa, że prawo to niekoniecznie będzie stosowane w federalnych szpitalach, ponieważ nie jest to prawo federalne. Dodał również, że to od rządu zależy, czy będzie stosowana procedura niepodawania pokarmów oraz płynów pacjentom nieuleczalnie chorym.

Tego typu prawo ma również nie być stosowane w prywatnych szpitalach.

Źródło: LifeSiteNews, oprac.AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.