Mniej powołań, ale rektorzy seminariów uspokajają

2007-09-24 00:00:00

W tym roku w całym kraju rozpocznie naukę w seminariach duchownych ok. 850 studentów. To o ponad 100 mniej niż w poprzednim roku, jednak rektorzy seminariów nie zgadzają się z tezą, że oznacza to spadek liczby powołań. Zwracają uwagę na niż demograficzny oraz naturalne wahania liczby kandydatów do stanu kapłańskiego - czytamy w serwisie KAI.

Według danych z początku września br., w całym kraju na pierwszy rok do seminariów zakonnych przyjęto ok. 300, a do diecezjalnych ok. 850 kandydatów do kapłaństwa. To mniej niż w ubiegłym roku o ok. 140 osób. Zdaniem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora seminarium warszawskiego, wahanie liczby kandydatów do kapłaństwa nie jest niczym nowym. Od kilku lat na pierwszy rok przyjmowanych jest od 800 do 1100 kandydatów - w 2001 r. było 925, rok później ponad tysiąc, w następnym roku nieco poniżej tej liczby.

W tym roku najwięcej kandydatów przyjęto w seminarium w Katowicach - 44, następnie w Tarnowie - 40 , Lublinie - 33, Przemyślu - 31, Warszawie i Krakowie po 30. Mniejszą liczbę kandydatów odnotowano w Bielsko-Żywieckim, Siedlcach, Włocławku i Wrocławiu. Obecnie największym seminarium w Polsce jest tarnowskie - na wszystkich rocznikach do kapłaństwa przygotowuje się tam 235 kleryków, w Przemyślu 184, w Warszawie 143, w Krakowie 140, w Poznaniu 132 i Radomiu 130.

Dane przytoczone przez ks. Pawlinę pochodzą z początku września br. Jednak w wielu seminariach nabór trwa do końca tego miesiąca. Całościowe dane nt. powołań w Polsce Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań opublikuje w styczniu 2008 r. Będą one informowały m.in. o liczbie alumnów w seminariach diecezjalnych i zakonnych (ogółem jak i w poszczególnych rocznikach oraz liczbie kandydatów i postulantów oraz nowicjuszy w zgromadzeniach męskich i żeńskich w roku 2007.

Według bp. Wojciecha Polaka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań, nie można mówić o kryzysie. - Chociaż w liczbach bezwzględnych jest nieco mniej alumnów w diecezjalnych seminariach duchownych, to zakonnych alumnów jest trochę więcej niż w zeszłym roku. Trzeba te dane interpretować w kontekście wcześniejszych statystyk. Gdyby w następnych latach powtarzała się tendencja spadkowa to dopiero z tej perspektywy moglibyśmy mówić o spadku powołań - powiedział w rozmowie z KAI.

Ks. prof. Pawlina widzi kilka przyczyn niższej liczby kandydatów do kapłaństwa. Po pierwsze, niż demograficzny - dyrektorzy szkół średnich sygnalizowali, że w tym roku do matury podchodziło mniej uczniów. Rektorzy uczelni zgłaszali spadek kandydatów na studia na oblegane zazwyczaj kierunki.

Rektor warszawskiego seminarium zwraca też uwagę na wielką emigrację młodych ludzi. W ciągu ostatnich 2-3 lat wyjechało ok. 2 mln Polaków. - Nie wiadomo ilu spośród nich odłożyło decyzję o wstąpieniu do seminarium na później - zastrzega ks. Pawlina.

(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.