My chcemy Boga – polscy katolicy chcą zniesienia restrykcji w kościołach

2020-05-12 00:00:00
My chcemy Boga – polscy katolicy chcą zniesienia restrykcji w kościołach

Polscy katolicy poprzez serwis Protestuj.pl apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie restrykcji wobec wiernych, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Petycję podpisało już blisko 30 tysięcy osób. To jednak nie koniec. Organizatorzy zaznaczają, że grono bardzo szybko się powiększa i już niedługo spodziewać możemy się dotarcia do kolejnej okrągłej liczby. Do protestu dołączyć można klikając w ten link.

 

Rząd, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, rozpoczął luzowanie obostrzeń, które wprowadził w związku z panującą praktycznie na całym świecie pandemią koronawirusa. Życie w Polsce powoli zaczyna wracać do normy. Obywatele mogą swobodniej się przemieszczać, uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, udać się na zakupy do galerii handlowych, a już wkrótce otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i studia tatuażu.

Katolicy dostrzegają w planach rządu rażącą niesprawiedliwość. Nadal nie mogą w pełni uczestniczyć w celebracji niedzielnych mszy świętych. Absurdalne ograniczenie do jednej osoby znajdującej się na powierzchni piętnastu metrów kwadratowych sprawia, że w obrzędach brać udział może jedynie małe grono wiernych. Problem jest szczególnie widoczny na wsiach, gdzie kościoły są mniejsze, często jeden przypada na kilka miejscowości, a wiernych oczekujących na sakramenty niejednokrotnie jest więcej niż w ośrodkach miejskich.

Sygnatariusze petycji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wskazują, że bezterminowe i arbitralne limity dotyczące ilości wiernych w świątyniach są sprzeczne z zasadą wolności religii gwarantowaną każdemu przez art. 53. ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także rażąco wykraczają poza zakres działań niezbędnych do podjęcia w ramach ochrony zdrowia i życia obywateli.

Pod petycją podpisało się już ponad 28 000 obywateli. Oni, podobnie jak arcybiskup Stanisław Gądecki, nie wyobrażają sobie, „by nowa normalność miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy Świętej i w innych obrzędach religijnych”.

Przypomnijmy, że obowiązkiem katolików jest przystąpienie do spowiedzi oraz komunii świętej w okresie Wielkanocy, który w tym roku trwać będzie do 7 czerwca. Wielu z nich czekało na tę chwilę do okresu Wielkiego Tygodnia. Na ten czas przypadły jednak najostrzejsze restrykcje, które związane były z początkowym stadium rozwoju pandemii. Tymczasem obecnie, gdy notowanych przypadków jest mniej, obywatele zaczynają dopominać się o swoje podstawowe prawa.

Efektem jest nieustannie powiększająca się liczba sygnatariuszy petycji do prezesa Rady Ministrów. Organizatorzy wierzą, że nacisk, który wywrą na rząd, który wiele razy odwoływał się do wartości katolickich, a wielu polityków mieni się członkami Kościoła, pozwoli w krótkim czasie zakończyć restrykcje i bez problemów przywrócić życie duchowe w naszym kraju.

Petycję można podpisać na stronie: Protestuj.pl.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!