Najpierw żołnierz AK, później agent UB - odszkodowania za represje nie będzie

2012-01-20 00:00:00
Najpierw żołnierz AK, później agent UB - odszkodowania za represje nie będzie

Sąd okręgowy w Olsztynie odrzucił wniosek syna żołnierza AK o 250 tys. zł odszkodowania i 150 tys. zł zadośćuczynienia za represje, których jego ojciec doznał po wojnie. Sąd odkrył, że w PRL były AK-owiec został agentem UB. 

Władysław Koperski został skazany w latach 50. na sześć lat więzienia za zamach na funkcjonariusza UB. Do tego zamachu doszło w okolicach Leżajska w 1950 r. kiedy to Koperski pojechał tam z żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. Między żołnierzami państwa podziemnego a funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wywiązała się strzelanina, w której zginął funkcjonariusz. Koperski wpadł w ręce UB i został aresztowany. Wyszedł po czterech latach. Za ten właśnie spędzony w więzieniu okres, jego syn domagał się odszkodowania.

Po wojnie jednak były żołnierz został pozyskany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego jako tajny współpracownik, przed sądem wykazano, że nadal istnieją dokumenty poświadczające jego współpracę. Sędzia przypomniał, iż w myśl przepisów o odszkodowanie należne osobom działającym na rzecz niepodległościowego bytu państwowego nie mogą ubiegać się osoby, których działalność stanowiła zaprzeczenie działań na rzecz niepodległej Polski. Wniosek o odszkodowanie odrzucono. 
 

Źródło: fronda.pl 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!