Nasz Przyjaciel ks. prałat Roman Kneblewski nie żyje

2024-03-27 00:00:00
Nasz Przyjaciel ks. prałat Roman Kneblewski nie żyje
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż zmarł wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi i środowisk Tradycji katolickiej w Polsce - ksiądz prałat Roman Kneblewski. Od lat zmagał się z chorobami i urazami, a ostatnie dni spędził w szpitalu. We wtorek skończył 72 lata.

Śmierć ks. Kneblewskiego to dla nas informacja poruszająca i niezwykle smutna. Sympatykom i Darczyńcom naszego Stowarzyszenia nie trzeba wiele wyjaśniać, wymieniwszy wpierw nazwisko Księdza Prałata. To postać niemlże pomnikowa, ceniona, miłowana i powszechnie szanowana. Odważny i nieustępliwy obrońca tradycyjnego nauczania Kościoła i Mszy Wszechczasów. Wielokrotnie celebrował Eucharystię w naszych intencjach i intencjach Darczyńców Stowarzyszenia. Z wielkim zapałem udzielał pomocy duchowej, sakramentów, wsparcia moralnego.

Ksiądz prałat (ur. 1952) przez długie lata piastował funkcję proboszcza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w rodzinnej Bydgoszczy. Celebrował i na różne sposoby popularyzował Mszę świętą w tradycyjnym rycie rzymskim. Dzięki swojej ogromnej pasji i oddaniu liturgii łacińskiej, w tym dziełom medialnym, takim jak autorski kanał w serwisie YouTube (do dziś istnieje tam pod nazwą Tuba Cordis), zachęcił wielu Polaków do związania się z Mszą Wszechczasów. 

Wielokrotnie gościł na organizowanych przez Stowarzyszenie Kongresach Konserwatywnych, na spotkaniach Klubu „Polonia Christiana” czy w studiu nagraniowym PCh24 TV. Jego artykuły często można było przeczytać na łamach magazynu Polonia Christiana.


Ze względu na swoją integralnie katolicką postawę często spotykał się ze zjadliwymi atakami lewicy. Znosił je mężnie, odpowiadając zawsze z właściwą sobie swadą – i chrześcijańską miłością bliźniego. Niesprawiedliwe oskarżenia doprowadziły w pewnym momencie także do nałożenia na Księdza Prałata zakazu wypowiedzi medialnych. Trwając w posłuszeństwie i wierności hierarchii Kościoła Świętego, zrealizował nałożoną karę.


Wraz z księdzem prałatem Romanem Kneblewskim Kościół i Polska straciły jednego z najodważniejszych i najzagorzalszych obrońców Tradycji katolickiej ostatnich lat.

Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

piotrskarga.pl


PS. Jak poinformowała diecezjalna kuria, pogrzeb Księdza Prałata odbędzie się w środę 3 kwietnia 2024 r., w bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której to parafii zmarły przez długie lata był proboszczem. Celebracjom przewodniczył będzie biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Początek liturgii zaplanowano na godzinę 13:00. Po nich kapłan spocznie na cmentarzu parafialnym przy ul. Ludwikowo w Bydgoszczy. 


Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.