Nie wiesz, czy przyjść na Marsz dla Życia i Rodziny? Te argumenty nie pozostawią wątpliwości!

2022-09-21 00:00:00
Nie wiesz, czy przyjść na Marsz dla Życia i Rodziny? Te argumenty nie pozostawią wątpliwości!

W naszym krakowskim Marszu dla Życia i Rodziny zdecydowanie warto pójść – dla siebie, dla bliskich, a przede wszystkim - dla naszych dzieci i wnuków. Jeśli jednak ktoś jeszcze zastanawia się nad uczestnictwem w tym patriotycznym święcie rodzin, które rozpocznie się już w niedzielę 25 września o godz. 12 na Placu Matejki, poniższe argumenty rozwieją wszelkie wątpliwości.

 

Kupuj, jedz, oglądaj? Można żyć inaczej!

To już nie tylko nasza tradycja, ale też i zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Od szesnastu lat Marsze Dla Życia i Rodziny zmieniają Polskę, ukazując piękno sakramentalnego małżeństwa i kochającej rodziny. To ideały, które dzięki uczestnictwu wielu tysięcy aktywistów skutecznie propagujemy wśród Polek i Polaków jako alternatywę wobec skrajnego konsumpcjonizmu i egocentrycznego podejścia do relacji społecznych.

Każdego dnia największe media i powiązana z nimi branża marketingu cyfrowego proponują nam zakup nowych produktów i usług oraz namawiają do zadbania o własny komfort, bezpieczeństwo, dobrobyt. Dążenie do rozwoju osobistego i bogacenia się ma wielkie moralne uzasadnienie, głównie wówczas, gdy służy innym osobom i wyższym celom. Jednak pozbawione wartości i głębszej refleksji, oddziałuje na człowieka w sposób deprawujący.

Odpowiedzią na ten problem jest idea Marszów Dla Życia i Rodziny, w których udział może wziąć każdy, kto identyfikuje się z ich moralnym fundamentem, ideą lub po prostu chce poczuć odrobinę normalności.

Co oferujemy? Zamiast próżnej i złudnej uciechy, którą zdają się kusić współczesny konsumpcjonizm i deprawujący permisywizm, na naszych marszach zachęcamy do obrania kursu na życie z wartościami i z zachowaniem zdrowego balansu pomiędzy sferą zawodową i prywatną. Dzięki naszym corocznym spotkaniom można poznać wielu wspaniałych ludzi, w tym wielopokoleniowe rodziny, które szczycą się szczęściem zbudowanym na trwałych fundamentach.

 

Małżeństwo i rodzina nie wychodzą z mody

Marsz Dla Życia i Rodziny to manifestacja radości z budowania i wzrastania w małżeństwie i rodzinie – tej radości, której próżno szukać w ofercie współczesnego, atomizującego ludzi świata wielkich korporacji. Radości, której nie doświadczymy w bezdzietnej samotności ostatnich dni życia. To wreszcie publiczna deklaracja przywiązania do wiary i tradycji jako fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej. Z fundamentów tych wypływa w sposób naturalny:

  • poszanowanie dla życia człowieka od poczęcia,
  • uznanie małżeństwa za związek kobiety i mężczyzny,
  • afirmacja modelu rodziny wielodzietnej,
  • sprzeciw wobec wszelkiej deprawacji dzieci i młodzieży.

 

Kto stoi za Marszami dla Życia i Rodziny?

Pierwsza manifestacja związana bezpośrednio z naszym hasłem – na wzór amerykańskich, wielotysięcznych March for life – przeszła ulicami Warszawy w 2006 roku. W kolejnych latach znalazła naśladowców w wielu innych miastach: przykładowo – w Szczecinie już w 2008 roku, natomiast w Krakowie – od 2013 roku.

Inicjatorami pierwszego, warszawskiego marszu były Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i Fundacja Pro – Prawo Do Życia. Później funkcję koordynatora ruchu przejęło Centrum Wspierania Inicjatyw Dla Życia i Rodziny. Tak też jest do dzisiaj. Jak informuje Centrum, od 2013 roku marsze odbywają się już w 150 miastach, skupiając wielu indywidualnych aktywistów, jak również kolejne organizacje społeczne, włączające się w tę inicjatywę. Liczba ta w niektórych latach zbliża się nawet do 200 miejscowości, w których na wiosnę lub wczesną jesienią obecna jest idea marszowa.

Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego – to słowa pochodzące z oficjalnej deklaracji, jaką przyjęli w 2012 r. organizatorzy marszów z kilkudziesięciu miast. Bardzo trafnie oddają one cel i horyzont działania ruchu marszowego. Wykraczają one właśnie poza perspektywę jednego pokolenia i dążą do zbudowania w przyszłości fundamentów zdrowej, silnej struktury narodowej, która zdolna będzie do przezwyciężenia kryzysów demograficznych, ekonomicznych i społecznych.

 

Normalność vs. rozpad rodzin i narodu

Ponad tysiąc lat chrześcijaństwa w Polsce ukształtowało porządek społeczny, w którego centrum była i jest rodzina. Radość z przyjścia na świat dziecka, wspólne wykonywanie obowiązków domowych, przeżywanie świąt, otaczanie opieką osób starszych – rodziców i dziadków – to obraz polskiej rodziny, którego już nie spotkamy w tzw. nowoczesnym, konsumpcyjnym świecie.

Często tam, gdzie zasmakowano materialnego dobrobytu, zapomniano o zasadach moralnych, a w pogoni za pieniądzem zniszczono więzi rodzinne. Plaga rozwodów, zniechęcanie do małżeństwa, planowa bezdzietność i usprawiedliwianie rozwiązłości to przykłady systematycznego rozkładania porządku społecznego, w którego centrum jest rodzina.

Taka rodzina, w której jasno określona jest rola matki, ojca, dziadków, dzisiaj jest celem nasilonego ataku wyznawców antywartości. Propagowanie niewierności i rozwodów (w niemieckich, polskojęzycznych mediach otwarcie opisuje się historyjki anonimowych kobiet, rozkoszujących się zdradzaniem swoich mężów) to nie tylko zagrożenie duchowe, ale także skazywanie rodzin na cierpienie i upadek w życiu społecznym. W dużej skali zjawiska te prowadzą do rozpadu całych narodów.


Jak widać, koncepcja powrotu do propagowania małżeństwa, życia rodzinnego, przywiązana do Kościoła i miłości do Ojczyzny staje się koniecznością naszych czasów. Udział w tegorocznym Marszu dla Życia i Rodziny jest doskonałą do tego okazją! Nie bądźmy bierni, nie szukajmy dla siebie wymówek lub usprawiedliwień dla innego spędzenia tych kilku chwil niedzieli. Jeśli nie my upomnimy się o podstawowe zasady naszej cywilizacji, jeśli nie damy dobrego przykładu normalności, kto zrobi to za nas?

 

Spotkajmy się w niedzielę 25 września o godz. 12:00 na krakowskim Placu Matejki. Stamtąd właśnie wyruszy VIII Marsz dla Życia i Rodziny, aby w wielotysięcznym pochodzie przejść przez Rynek Główny. Swój udział zapowiedziało w nim liczne grono działaczy społecznych, obecne będą organizacje takie jak KoLiber, Fundacja Pro, Młodzież Wszechpolska.

 

Komitet Organizacyjny Marszu dla Życia i Rodziny Kraków 2022:
Augustiańska 28, 31-064 Kraków

Tel. +48 695 077 787

Adres Komitetu na Facebooku: https://www.facebook.com/marszkrakowPiotrSkarga.pl

Ataki na Św. Jana Pawła II to kolejna odsłona walki z chrześcijańską wizją świata i kolejny etap odwracania systemu wartości, budujących porządek moralny. Posługiwanie się materiałami wytworzonymi przez komunistyczne służby bezpieczeństwa oraz szkalowanie pamięci Wielkiego Polaka to także konsekwencja burzenia tego, z czego jesteśmy dumni jako Polacy i katolicy. Wyrazem sprzeciwu wobec tej agresji jest organizowany w Krakowie „Biały Marsz”, który przejdzie tymi samymi ulicami, jakimi szedł „Biały Marsz” zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r., po zamachu na Papieża – Polaka w Rzymie.
Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, Discovery Institute oraz Steno Institute organizują naukową konferencję pt. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”. Jej cel to przedstawienie aktualnego, niezafałszowanego stanu nauki w kwestiach takich jak powstanie życia i gatunków. Czym jest inteligentny projekt? Jakie dowody na teorię ewolucji już zostały obalone? Na naszej konferencji nie zabraknie arcyciekawych tematów i wybitnych panelistów.
Po niezwykle udanym spotkaniu w Krakowie, podczas którego przybyli widzowie szczelnie wypełnili salę konferencyjną, ojciec dr Michał Chaberek OP odwiedzi Olsztyn i Elbląg, gdzie wygłosi swój wykład pt. „Czy człowiek pochodzi od małpy?”. Nie zabraknie przekonujących dowodów i prowokujących pytań. Zapraszamy na te spotkania.
Gorzów Wielkopolski oraz Szczecin to dwa miasta, w których Kluby „Polonia Christiana” organizują spotkania z pisarzem Stanisławem Srokowskim, poświęcone przypomnieniu tragedii jaką zgotowali ukraińscy nacjonaliści Polakom na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej i przypomnienie losów naszych rodaków powinniśmy traktować jako nasz narodowy obowiązek pamiętania o tysiącach pomordowanych.
W środę 22 marca w krakowskim kinie „Kijów” zaprezentowany zostanie film ważmy dla każdego chrześcijanina. „Umrzesz i co dalej?” to przekaz dający wiele nadziei, przygotowujący do ważnego i nieuchronnego wydarzenia w życiu każdego człowieka, które współczesny świat zdaje się pomijać, pozostawiając osobę umierającą i jej najbliższych bez pomocy duchowej.