Nie wiesz, czy przyjść na Marsz dla Życia i Rodziny? Te argumenty nie pozostawią wątpliwości!

2022-09-21 00:00:00
Nie wiesz, czy przyjść na Marsz dla Życia i Rodziny? Te argumenty nie pozostawią wątpliwości!

W naszym krakowskim Marszu dla Życia i Rodziny zdecydowanie warto pójść – dla siebie, dla bliskich, a przede wszystkim - dla naszych dzieci i wnuków. Jeśli jednak ktoś jeszcze zastanawia się nad uczestnictwem w tym patriotycznym święcie rodzin, które rozpocznie się już w niedzielę 25 września o godz. 12 na Placu Matejki, poniższe argumenty rozwieją wszelkie wątpliwości.

 

Kupuj, jedz, oglądaj? Można żyć inaczej!

To już nie tylko nasza tradycja, ale też i zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Od szesnastu lat Marsze Dla Życia i Rodziny zmieniają Polskę, ukazując piękno sakramentalnego małżeństwa i kochającej rodziny. To ideały, które dzięki uczestnictwu wielu tysięcy aktywistów skutecznie propagujemy wśród Polek i Polaków jako alternatywę wobec skrajnego konsumpcjonizmu i egocentrycznego podejścia do relacji społecznych.

Każdego dnia największe media i powiązana z nimi branża marketingu cyfrowego proponują nam zakup nowych produktów i usług oraz namawiają do zadbania o własny komfort, bezpieczeństwo, dobrobyt. Dążenie do rozwoju osobistego i bogacenia się ma wielkie moralne uzasadnienie, głównie wówczas, gdy służy innym osobom i wyższym celom. Jednak pozbawione wartości i głębszej refleksji, oddziałuje na człowieka w sposób deprawujący.

Odpowiedzią na ten problem jest idea Marszów Dla Życia i Rodziny, w których udział może wziąć każdy, kto identyfikuje się z ich moralnym fundamentem, ideą lub po prostu chce poczuć odrobinę normalności.

Co oferujemy? Zamiast próżnej i złudnej uciechy, którą zdają się kusić współczesny konsumpcjonizm i deprawujący permisywizm, na naszych marszach zachęcamy do obrania kursu na życie z wartościami i z zachowaniem zdrowego balansu pomiędzy sferą zawodową i prywatną. Dzięki naszym corocznym spotkaniom można poznać wielu wspaniałych ludzi, w tym wielopokoleniowe rodziny, które szczycą się szczęściem zbudowanym na trwałych fundamentach.

 

Małżeństwo i rodzina nie wychodzą z mody

Marsz Dla Życia i Rodziny to manifestacja radości z budowania i wzrastania w małżeństwie i rodzinie – tej radości, której próżno szukać w ofercie współczesnego, atomizującego ludzi świata wielkich korporacji. Radości, której nie doświadczymy w bezdzietnej samotności ostatnich dni życia. To wreszcie publiczna deklaracja przywiązania do wiary i tradycji jako fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej. Z fundamentów tych wypływa w sposób naturalny:

  • poszanowanie dla życia człowieka od poczęcia,
  • uznanie małżeństwa za związek kobiety i mężczyzny,
  • afirmacja modelu rodziny wielodzietnej,
  • sprzeciw wobec wszelkiej deprawacji dzieci i młodzieży.

 

Kto stoi za Marszami dla Życia i Rodziny?

Pierwsza manifestacja związana bezpośrednio z naszym hasłem – na wzór amerykańskich, wielotysięcznych March for life – przeszła ulicami Warszawy w 2006 roku. W kolejnych latach znalazła naśladowców w wielu innych miastach: przykładowo – w Szczecinie już w 2008 roku, natomiast w Krakowie – od 2013 roku.

Inicjatorami pierwszego, warszawskiego marszu były Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i Fundacja Pro – Prawo Do Życia. Później funkcję koordynatora ruchu przejęło Centrum Wspierania Inicjatyw Dla Życia i Rodziny. Tak też jest do dzisiaj. Jak informuje Centrum, od 2013 roku marsze odbywają się już w 150 miastach, skupiając wielu indywidualnych aktywistów, jak również kolejne organizacje społeczne, włączające się w tę inicjatywę. Liczba ta w niektórych latach zbliża się nawet do 200 miejscowości, w których na wiosnę lub wczesną jesienią obecna jest idea marszowa.

Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego – to słowa pochodzące z oficjalnej deklaracji, jaką przyjęli w 2012 r. organizatorzy marszów z kilkudziesięciu miast. Bardzo trafnie oddają one cel i horyzont działania ruchu marszowego. Wykraczają one właśnie poza perspektywę jednego pokolenia i dążą do zbudowania w przyszłości fundamentów zdrowej, silnej struktury narodowej, która zdolna będzie do przezwyciężenia kryzysów demograficznych, ekonomicznych i społecznych.

 

Normalność vs. rozpad rodzin i narodu

Ponad tysiąc lat chrześcijaństwa w Polsce ukształtowało porządek społeczny, w którego centrum była i jest rodzina. Radość z przyjścia na świat dziecka, wspólne wykonywanie obowiązków domowych, przeżywanie świąt, otaczanie opieką osób starszych – rodziców i dziadków – to obraz polskiej rodziny, którego już nie spotkamy w tzw. nowoczesnym, konsumpcyjnym świecie.

Często tam, gdzie zasmakowano materialnego dobrobytu, zapomniano o zasadach moralnych, a w pogoni za pieniądzem zniszczono więzi rodzinne. Plaga rozwodów, zniechęcanie do małżeństwa, planowa bezdzietność i usprawiedliwianie rozwiązłości to przykłady systematycznego rozkładania porządku społecznego, w którego centrum jest rodzina.

Taka rodzina, w której jasno określona jest rola matki, ojca, dziadków, dzisiaj jest celem nasilonego ataku wyznawców antywartości. Propagowanie niewierności i rozwodów (w niemieckich, polskojęzycznych mediach otwarcie opisuje się historyjki anonimowych kobiet, rozkoszujących się zdradzaniem swoich mężów) to nie tylko zagrożenie duchowe, ale także skazywanie rodzin na cierpienie i upadek w życiu społecznym. W dużej skali zjawiska te prowadzą do rozpadu całych narodów.


Jak widać, koncepcja powrotu do propagowania małżeństwa, życia rodzinnego, przywiązana do Kościoła i miłości do Ojczyzny staje się koniecznością naszych czasów. Udział w tegorocznym Marszu dla Życia i Rodziny jest doskonałą do tego okazją! Nie bądźmy bierni, nie szukajmy dla siebie wymówek lub usprawiedliwień dla innego spędzenia tych kilku chwil niedzieli. Jeśli nie my upomnimy się o podstawowe zasady naszej cywilizacji, jeśli nie damy dobrego przykładu normalności, kto zrobi to za nas?

 

Spotkajmy się w niedzielę 25 września o godz. 12:00 na krakowskim Placu Matejki. Stamtąd właśnie wyruszy VIII Marsz dla Życia i Rodziny, aby w wielotysięcznym pochodzie przejść przez Rynek Główny. Swój udział zapowiedziało w nim liczne grono działaczy społecznych, obecne będą organizacje takie jak KoLiber, Fundacja Pro, Młodzież Wszechpolska.

 

Komitet Organizacyjny Marszu dla Życia i Rodziny Kraków 2022:
Augustiańska 28, 31-064 Kraków

Tel. +48 695 077 787

Adres Komitetu na Facebooku: https://www.facebook.com/marszkrakow



PiotrSkarga.pl

To najbardziej radosny moment w roku dla każdego katolika. Dlatego też, z okazji Świąt Wielkiej Nocy A.D. 2024, zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pragnie wszystkim Państwu złożyć życzenia. Zachęcamy do lektury ich treści.
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż zmarł wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi i środowisk Tradycji katolickiej w Polsce - ksiądz prałat Roman Kneblewski. Od lat zmagał się z chorobami i urazami, a ostatnie dni spędził w szpitalu. We wtorek skończył 72 lata.
„Jaki jest ostateczny cel antykultury? W pierwszą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” to tytuł konferencji, której temat jest niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach. To wydarzenie komplementarne pod kątem wykładów i debat prowadzonych przez znawców problemu, idących wbrew lewicowej dekonstrukcji naszego życia społecznego i porządku moralnego. Zapraszamy do rejestracji udziału w konferencji, która odbędzie się w sobotę 20 kwietnia 2024 roku w Warszawie.
Zapraszamy wszystkich Państwa na kontynuację cyklu wykładów prof. Roberta Ptaszka w ramach spotkań naszego warszawskiego Klubu. Tym razem znany i ceniony badacz przybliży nam problem herezji kwietyzmu. Ten negujący tradycyjne nauczanie Kościoła pogląd powraca z kolejnymi falami zachwytu trendami ponowoczesności.
Pewne tematy po prostu trzeba podjąć, szczególnie gdy chodzi o sprawy najważniejsze. Dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową debatę, połączoną z promocją najnowszego numeru „Polonia Christiana”. W jakiej Polsce chcemy żyć w przyszłości? Jaką Ukrainę będziemy mieć za naszą wschodnią granicą? Na ile poważne będzie zagrożenie rosyjskie i w jakim stopniu jest w stanie przeciwdziałać mu państwo z wyludniającym się narodem i milionami imigrantów?