Niedawno podpisany traktat to odgrzewana konstytucja europejska

2007-10-31 00:00:00
Niedawno podpisany traktat to odgrzewana konstytucja europejska

Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing – twórca eurokonstytucji - oświadczył w wywiadzie dla dziennika „The Independent”, że podpisany niedawno eurotraktat niczym się nie różni od odrzuconej wcześniej przez Francuzów i Holendrów konstytucji europejskiej.


- Kluczowe części konstytucji znalazły się w nowym traktacie praktycznie bez zmian – stwierdził Giscard. – Reforma systemu działania unijnych instytucji, czyli to, co tak naprawdę się liczy, została całkowicie utrzymana – dodał.

Jak informuje „Dziennik”, jeden z ojców reformy UE swą wypowiedzią oddał przysługę brytyjskim eurosceptykom, którzy domagają się rozpisania referendum w sprawie traktatu.

W wywiadzie dla brytyjskiej gazety Giscard d’Estaing nie pozostawił bowiem żadnych niedomówień. Według niego w obu dokumentach użyto tych samych narzędzi „zmieniając jedynie sposób, w jaki są ułożone”. - Te zmiany zostały wprowadzone tylko w jednym celu: aby uniknąć referendum w eurosceptycznych krajach, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii – wyznał z rozbrajającą szczerością.

Mimo że słowa Giscarda nie wykraczają poza to, co doskonale wiedzą analitycy i obserwatorzy, wypowiedziane zostały w najgorszym możliwym momencie – stwierdził Jędrzej Bielecki na łamach „Dziennika”. Od wielu tygodni brytyjski premier dwoi się i troi, aby przekonać swoich rodaków, że traktat, który właśnie podpisał w portugalskiej stolicy, ma niewiele wspólnego z odrzuconą konstytucji. Pragnie uniknąć w ten sposób rozpisania wśród brytyjczyków referendum.

Sondaże nie pozostawiają złudzeń. Jak wynika z badania wykonanego dla „The Financial Times” tylko 17 % Brytyjczyków widzi w nowym traktacie szansę na pozytywne zmiany w UE. Natomiast aż 51 % uważa, iż będzie miał efekt odwrotny.

Wypowiedź Giscarda dla brytyjskiego dziennika odbiła się echem również w innych krajach Unii Europejskiej. Przeprowadzenia referendum starają się uniknąć także władze wielu innych państw wspólnoty, na czele z Francją i Holandią – informuje „Dziennik”. Według francuskiego pisma „Le Parisien” 61 % Francuzów chce znów głosować w sprawie unijnego traktatu.

Źródło: „Dziennik”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.