Niedawno podpisany traktat to odgrzewana konstytucja europejska
2007-10-31 00:00:00

Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing – twórca eurokonstytucji - oświadczył w wywiadzie dla dziennika „The Independent”, że podpisany niedawno eurotraktat niczym się nie różni od odrzuconej wcześniej przez Francuzów i Holendrów konstytucji europejskiej.
- Kluczowe części konstytucji znalazły się w nowym traktacie praktycznie bez zmian – stwierdził Giscard. – Reforma systemu działania unijnych instytucji, czyli to, co tak naprawdę się liczy, została całkowicie utrzymana – dodał.
Jak informuje „Dziennik”, jeden z ojców reformy UE swą wypowiedzią oddał przysługę brytyjskim eurosceptykom, którzy domagają się rozpisania referendum w sprawie traktatu.
W wywiadzie dla brytyjskiej gazety Giscard d’Estaing nie pozostawił bowiem żadnych niedomówień. Według niego w obu dokumentach użyto tych samych narzędzi „zmieniając jedynie sposób, w jaki są ułożone”. - Te zmiany zostały wprowadzone tylko w jednym celu: aby uniknąć referendum w eurosceptycznych krajach, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii – wyznał z rozbrajającą szczerością.
Mimo że słowa Giscarda nie wykraczają poza to, co doskonale wiedzą analitycy i obserwatorzy, wypowiedziane zostały w najgorszym możliwym momencie – stwierdził Jędrzej Bielecki na łamach „Dziennika”. Od wielu tygodni brytyjski premier dwoi się i troi, aby przekonać swoich rodaków, że traktat, który właśnie podpisał w portugalskiej stolicy, ma niewiele wspólnego z odrzuconą konstytucji. Pragnie uniknąć w ten sposób rozpisania wśród brytyjczyków referendum.
Sondaże nie pozostawiają złudzeń. Jak wynika z badania wykonanego dla „The Financial Times” tylko 17 % Brytyjczyków widzi w nowym traktacie szansę na pozytywne zmiany w UE. Natomiast aż 51 % uważa, iż będzie miał efekt odwrotny.
Wypowiedź Giscarda dla brytyjskiego dziennika odbiła się echem również w innych krajach Unii Europejskiej. Przeprowadzenia referendum starają się uniknąć także władze wielu innych państw wspólnoty, na czele z Francją i Holandią – informuje „Dziennik”. Według francuskiego pisma „Le Parisien” 61 % Francuzów chce znów głosować w sprawie unijnego traktatu.
Źródło: „Dziennik”
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.