Niemcy: najwięcej aborcji dokonuje się w Berlinie

2007-08-07 00:00:00

Berlin jest niemieckim krajem związkowym, w którym przeprowadza się najwięcej zabiegów przerywania ciąży - podaje portal prawy.pl powołując się na niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W roku 2006 na 1000 urodzeń przypadły 344 przypadki aborcji. Średnia dla wszystkich 16 landów wyniosła 174 "zabiegi" uśmiercenia dziecka. Najniższy wskaźnik ma Bawaria z 126 aborcjami. "FAZ" zaznacza równocześnie, że liczba "zabiegów przerywania ciąży" w Berlinie, podobnie jak w innych landach, systematycznie maleje. W 1996 roku na 1000 urodzeń przypadały 393 "zabiegi aborcyjne" - czytamy na portalu.

Władze stolicy Niemiec twierdzą, że wysoki wskaźnik aborcji jest spowodowany trudną sytuacją ekonomiczną wielu matek oraz specyficznymi warunkami życia w wielkim mieście, a także tradycją z czasów NRD, gdy przeprowadzenie "zabiegu" było łatwe. Większość "zabiegów" finansowana jest przez władze. W roku 2005 z kasy landu sfinansowano 93,3 proc. aborcji. Na ten cel Berlin wydał prawie 3,5 mln euro.

Aborcja nie podlega w Niemczech karze, jeżeli "zabieg" przeprowadzony został w ciągu pierwszych dwunastu tygodni od zapłodnienia - informuje prawy.pl. Warunkiem bezkarnego zabicia nienarodzonego dziecka jest przedstawienie przez kobietę zaświadczenia o odbyciu konsultacji w poradni. Aborcja jest możliwa bez ograniczenia czasowego, gdy dziecko jest wynikiem gwałtu lub gdy zagrożone jest życie matki bądź też, jeżeli dziecko ma urodzić się niesprawne, a matka uważa, że będzie to dla niej zbyt ciężkie psychiczne obciążenie.

(źródło: Prawy.pl)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.