Niemcy: w Hamburgu trwają rozmowy z organizacjami islamskimi

2007-08-23 00:00:00


W Hamburgu trwają rozmowy na temat ewentualnego układu państwowego między miastem-landem a grupami muzułmańskimi. Jak poinformował miejscowy dziennik "Hamburger Abendblatt", obie strony pozytywnie oceniły wstępną, zakończoną 19 sierpnia, fazę obrad. Przebieg obrad jest tajny – czytamy w serwisie KAI.

W opinii rzecznika senatu Hamburga, rozmowy nie muszą się zakończyć układem państwowym. Gdyby to jednak nastąpiło, Hamburg byłby pierwszym niemieckim krajem federalnym, który miałby uregulowane stosunki ze wspólnotą islamską. W mieście żyje ok. 120. tys. muzułmanów.

Według "Hamburger Abendblatt", senat prowadził odrębne rozmowy z radą wspólnot islamskich "Sura", stowarzyszeniem meczetów DITIB, ze związkiem islamskich centrów kultury oraz ze wspólnotą Turków i Alewitów.

Rozmowy będą jeszcze prowadzone we wrześniu. Wśród poruszanych tematów jest budowa meczetów, nauka religii islamskiej, kształcenie imamów, możliwość przedstawicieli muzułmańskich w radach rozgłośni radiowych oraz duszpasterstwo w więzieniach i szpitalach.

W Niemczech żyje ok. 3,2 mln muzułmanów, co najmniej 14 tys. to osoby urodzone w tym kraju. Archiwum Islamskie w Soest prowadzi rejestr osób na podstawie informacji otrzymywanych z meczetów, a wspólnoty przy meczetach informują go o nowych członkach.

Z ankiet wynika, że od 2005 r. o ok. 10 proc. zwiększa się liczba osób biorących czynny udział w życiu religijnym swych wspólnot, a liczba uczestników kursów koranicznych - z 15 do 22 procent. Natomiast "mocno" zmalał odsetek muzułmanów opowiadających się za integracją w Niemczech. Powodem takich odczuć jest - zdaniem Instytutu - fakt, że po zamachach dokonywanych przez arabskich terrorystów, wszyscy muzułmanie stali się podejrzanymi.

Archiwum Islamskie wymienia liczbę 143 "klasycznych meczetów", informując jednocześnie, że 128 kolejnych znajduje się w budowie lub są planowane, największe z nich w Kolonii i Monachium.

Kierownik Archiwum Islamskiego zwrócił uwagę, że po terrorystycznych zamachach 11 września 2001 r. nastąpiła fala przechodzenia na islam. Zmiana religii nie wiąże się ani z chrztem, ani z płaceniem podatku kościelnego, jak to się dzieje w chrześcijaństwie. Wystarczy tylko wypowiedzenie w obecności dwóch świadków wyznania wiary: "Zaświadczam, że nie ma Boga nad Allacha i że Mahomet jest jego wysłannikiem". Wierni nie muszą się rejestrować we wspólnocie muzułmańskiej, ale muzułmanie z krajów zachodnich potrzebują zaświadczenia o swojej przynależności religijnej, aby otrzymać wizę na przepisowe pielgrzymki do Mekki.

Większość, bo 62 proc. "nowych muzułmanów", stanowią kobiety. – Są to przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowane i dobrze wykształcone - podkreślił Abdullah. Zaznaczył, że tylko niewielka grupa kobiet przechodzi na islam dlatego, że poślubiły muzułmanina. O powodach przyjmowania nowej religii mówi tylko niewielu konwertytów. Jako najważniejszy motyw Abdullah wymienia tęsknotę za religijnością, gdyż "wiele osób bardziej rozumie wyraźny obraz Boga w islamie niż w chrześcijaństwie". Innym motywem może być także - jego zdaniem - solidaryzowanie się z mniejszością.

(źródło: KAI)
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.