Niemcy: w Hamburgu trwają rozmowy z organizacjami islamskimi

2007-08-23 00:00:00


W Hamburgu trwają rozmowy na temat ewentualnego układu państwowego między miastem-landem a grupami muzułmańskimi. Jak poinformował miejscowy dziennik "Hamburger Abendblatt", obie strony pozytywnie oceniły wstępną, zakończoną 19 sierpnia, fazę obrad. Przebieg obrad jest tajny – czytamy w serwisie KAI.

W opinii rzecznika senatu Hamburga, rozmowy nie muszą się zakończyć układem państwowym. Gdyby to jednak nastąpiło, Hamburg byłby pierwszym niemieckim krajem federalnym, który miałby uregulowane stosunki ze wspólnotą islamską. W mieście żyje ok. 120. tys. muzułmanów.

Według "Hamburger Abendblatt", senat prowadził odrębne rozmowy z radą wspólnot islamskich "Sura", stowarzyszeniem meczetów DITIB, ze związkiem islamskich centrów kultury oraz ze wspólnotą Turków i Alewitów.

Rozmowy będą jeszcze prowadzone we wrześniu. Wśród poruszanych tematów jest budowa meczetów, nauka religii islamskiej, kształcenie imamów, możliwość przedstawicieli muzułmańskich w radach rozgłośni radiowych oraz duszpasterstwo w więzieniach i szpitalach.

W Niemczech żyje ok. 3,2 mln muzułmanów, co najmniej 14 tys. to osoby urodzone w tym kraju. Archiwum Islamskie w Soest prowadzi rejestr osób na podstawie informacji otrzymywanych z meczetów, a wspólnoty przy meczetach informują go o nowych członkach.

Z ankiet wynika, że od 2005 r. o ok. 10 proc. zwiększa się liczba osób biorących czynny udział w życiu religijnym swych wspólnot, a liczba uczestników kursów koranicznych - z 15 do 22 procent. Natomiast "mocno" zmalał odsetek muzułmanów opowiadających się za integracją w Niemczech. Powodem takich odczuć jest - zdaniem Instytutu - fakt, że po zamachach dokonywanych przez arabskich terrorystów, wszyscy muzułmanie stali się podejrzanymi.

Archiwum Islamskie wymienia liczbę 143 "klasycznych meczetów", informując jednocześnie, że 128 kolejnych znajduje się w budowie lub są planowane, największe z nich w Kolonii i Monachium.

Kierownik Archiwum Islamskiego zwrócił uwagę, że po terrorystycznych zamachach 11 września 2001 r. nastąpiła fala przechodzenia na islam. Zmiana religii nie wiąże się ani z chrztem, ani z płaceniem podatku kościelnego, jak to się dzieje w chrześcijaństwie. Wystarczy tylko wypowiedzenie w obecności dwóch świadków wyznania wiary: "Zaświadczam, że nie ma Boga nad Allacha i że Mahomet jest jego wysłannikiem". Wierni nie muszą się rejestrować we wspólnocie muzułmańskiej, ale muzułmanie z krajów zachodnich potrzebują zaświadczenia o swojej przynależności religijnej, aby otrzymać wizę na przepisowe pielgrzymki do Mekki.

Większość, bo 62 proc. "nowych muzułmanów", stanowią kobiety. – Są to przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowane i dobrze wykształcone - podkreślił Abdullah. Zaznaczył, że tylko niewielka grupa kobiet przechodzi na islam dlatego, że poślubiły muzułmanina. O powodach przyjmowania nowej religii mówi tylko niewielu konwertytów. Jako najważniejszy motyw Abdullah wymienia tęsknotę za religijnością, gdyż "wiele osób bardziej rozumie wyraźny obraz Boga w islamie niż w chrześcijaństwie". Innym motywem może być także - jego zdaniem - solidaryzowanie się z mniejszością.

(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.