Nikaragua: biskupi przeciwko legalizacji ”terapeutycznej aborcji”

2007-09-13 00:00:00

Biskupi Nikaragui skrytykowali działania zagranicznych organizacji promujących "terapeutyczną aborcję" i zapowiedzieli ostry protest w przypadku prób legalizacji takich praktyk - informuje KAI.


Bp Abelardo Mata, metropolita Esteli, poinformował podczas specjalnej konferencji prasowej, że biskupi wiedzą o wielu zagranicznych instytucjach zainteresowanych legalizacją "aborcji terapeutycznej", dlatego mocne stanowisko episkopatu w tej sprawie ma być sygnałem dla parlamentu, aby "był świadomy, że wierni popierają kulturę życia".

Jak donosi dziennik El Nuevo Diario, biskup Mata porównał skutki aborcji w Nikaragui z tragicznymi efektami niszczącej siły huraganu Felix, który ostatnio nawiedził kraj, zabijając co najmniej 100 osób. Według hierarchy dziennie tyle osób ginie w Nikaragui z powodu aborcji.

Aborcja jest w tym kraju oficjalnie zakazana, jednak wiele kobiet decyduje się na zabiegi w "podziemnych klinikach". Fakt ten wykorzystują zwolennicy aborcji, którzy chcą usankcjonować zabijanie dzieci nienarodzonych w imię rzekomej obrony zdrowia matki.

Prezes Nikaraguańskiego Stowarzyszenia dla Życia (ANPROVIDA) Rafael Cabrera, podkreślił, że ci, którzy chcą doprowadzić do legalizacji aborcji mają "zdeformowane sumienia" i działają pod naciskiem aborcyjnego lobby.

Konferencja prasowa z udziałem biskupów była reakcją episkopatu na doniesienia o grupie parlamentarzystów, szukających sposobów wyeliminowania z kodeksu karnego sankcji za "aborcję terapeutyczną".

Nikaragua ma jeden z najsurowszych kodeksów prawnych w Ameryce Łacińskiej przewidujących kary za aborcję. Przyjęta blisko rok temu ustawa całkowicie zakazuje aborcji, nawet w przypadkach gwałtu lub bezpośredniego zagrożenia życia kobiety. Zarówno lekarz zabijający dziecko, jak i kobieta, która się podda aborcji, mogą być ukarani wyrokiem do 20 lat więzienia.

(źródło: KAI)

Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.