Norwegia: stosunki z UE do przemyślenia

2012-01-19 00:00:00
Norwegia: stosunki z UE do przemyślenia

Z przeprowadzonego przez norweskie MSZ badania wynika, iż współpraca gospodarcza z Unią Europejską temu państwu nie służy. Norwedzy dostrzegają, iż UE wyróżnia się głównie „ogromnym deficytem demokracji” w stosunkach ekonomicznych. 

Norwegia nie jest członkiem Unii, współpracuje z nią w kwestiach gospodarczych w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EOG w założeniu opierać się miał na czterech fundamentalnych wolnościach: swobodzie przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.

Norwegia przyjęła prawie 3/4 całego unijnego prawodawstwa i przyjęła je skuteczniej niż wiele państw członkowskich UE. Jednocześnie kraj nie będąc członkiem UE, nie może być uczestnikiem procesów decyzyjnych. To zaczyna być dla nas coraz mniej opłacalne – czytamy w analizie norweskiego MSZ. 

Według norweskich ekspertów są tylko trzy możliwości rozwiązania tej sytuacji. Pierwszym z nich jest kontynuowanie współpracy na obecnych zasadach, co nie może zostać zaakceptowane przez rząd, jeśli do Unii wejdzie Islandia, dotychczas wspierająca Norwegię z pozycji członka jedynie EOG, nie Unii. Drugim rozwiązaniem jest pójście drogą Islandii – a więc rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych, ale ten scenariusz stał się bardzo mało prawdopodobny ze względu na kryzys w UE. Trzecim, najbardziej prawdopodobnym  wyjściem, jest „rozluźnienie” relacji gospodarczych Unii i Norwegii, lub całkowite wypowiedzenie łączącej ich umowy. 

 
Źródło: euractiv.com
 
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.