Nowy Jork: pracodawcy nadal muszą finansować antykoncepcję

2007-10-05 00:00:00

Wszyscy pracodawcy w stanie Nowy Jork nadal będą mieli obowiązek włączania do ubezpieczenia zdrowotnego opłaty na refundację środków antykoncepcyjnych. Potwierdził to Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, postanawiając, że nie będzie rozpatrywał odwołania złożonego w tej sprawie przez organizacje religijne. Zgodnie ze stanowymi regulacjami prawnymi z obowiązku takiego zwolnione są Kościoły, ale już nie zarządzane przez nie szkoły, szpitale i inne instytucje – informuje KAI.

Nowojorskie biuro zrzeszenia katolickich organizacji charytatywnych (Catholic Charities) zaskarżyło te przepisy, uzasadniając to tym, że finansowanie środków antykoncepcyjnych ogranicza religijną wolność organizacji i jest niezgodne z pierwszą poprawką do Konstytucji. Do apelacji dołączyły się organizacje baptystów, adwentystów i ortodoksyjnych Żydów.

"Jeśli władze stanowe mogą zmusić ośrodki kościelne do finansowania antykoncepcji, naruszając ich przekonania religijne, równie dobrze mogą zmusić je do subsydiowania aborcji. A jeśli tak, to również można wyegzekwować wykonywanie aborcji w szpitalach, prowadzonych przez Kościoły" - argumentują autorzy apelacji.

Wcześniej Sąd Apelacyjny jednogłośnie odrzucił skargę kościelnych koalicji i nakazał stosowanie się do obowiązującego prawa. 1 października Sąd Najwyższy USA oddalił wniosek o rozpatrzenie sprawy, podtrzymując tym samym stanowisko sądu niższej instancji.

Podobne prawo obowiązuje w 22 innych stanach amerykańskich.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku niemal identyczną apelację oddalił już Sąd Najwyższy stanu Kalifornia, który rozpatrywał skargę katolickiego ośrodka pomocy charytatywnej w Sacramento. W uzasadnieniu podkreślił, że część osób pracujących w tych instytucjach nie jest nawet katolikami. Ośrodki takie nie mogą być uznane za "pracodawcę religijnego", a więc powinny być traktowane tak samo jak wszelkie inne instytucje.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025