Nowy numer ”Rycerza Lepanto”

2010-12-02 00:00:00
Nowy numer ”Rycerza Lepanto”

Ukazał się właśnie najnowszy, podwójny (26/27) numer „Rycerza Lepanto”. Otwiera go żywot św. Wawrzyńca z Brindisi oraz komentarz do niego, wygłoszony przed laty przez prof. Plinio Correę de Oliveira do młodych członków brazylijskiego Stowarzyszenia TFP. Św. Wawrzyniec oprócz działalności zakonnej (pięciokrotnie piastował funkcję generała kapucynów) zasłynął jako doradca i kapelan armii chrześcijańskiej, która rozbiła przeważające siły tureckie w bitwie pod Stuhlweissenburgiem.

W numerze można także znaleźć artykuł Macieja Maleszyka zatytułowany: „Kontrreformacja i Pseudoreformacja jako przykład walki dobra ze złem” oraz tegoż autora tekst pt. „Adam Jóźwik – śmiałość w wierności Maryi” przybliżający losy więźnia niemieckich obozów zagłady, który wbrew trudnej rzeczywistości odważnie świadczył o swoim przywiązaniu do Maryi.

W roku 2010 minęła 150. rocznica aneksji części terytoriów Państwa Kościelnego (tzw. Legacji) przez Królestwo Piemontu oraz 160. zaboru Rzymu. Z tej okazji redakcja „Rycerza Lepanto” opublikowała tekst Adama Kowalika o bitwie pod Castelfidardo, a w kąciku „Dawna broń” krótkie omówienie karabinu Remington wz. 1868 używanego przez obrońców Rzymu w 1870 r.

Tematykę religijno-militarną reprezentuje, wyszperana w archiwalnych wydawnictwach katolickich, opowieść z czasów I wojny światowej pt. „Chybiony strzał”. Przedstawia ona historię młodocianego ochotnika, który na początku I wojny światowej zaciągnął się w szeregi armii francuskiej. Śmiertelnie ranny, dzięki kapelanowi 4 pułku, odkrywa Boga i przyjmuje Chrzest.

Ukazanie się nowego numeru „Rycerza” na początku grudnia jest pretekstem, by przyglądnąć się zwyczajowi obdarowywania dzieci prezentami w wigilię wspomnienia św. Mikołaja oraz zamieszaniu jakie w świadomości najmłodszych wywołuje ekspansja kultury amerykańskiej w tym postaci Santa Clausa. W związku z tym Adam Kowalik wzywa: „Odwojujmy św. Mikołaja”.

Numer zamyka tradycyjnie dział Środowiska-Zwyczaje-Cywilizacje a w nim inny tekst prof. Plinio Correi de Oliveira pt. „Spadkobiercy chwalebnej tradycji”. Zawiera on refleksje nad pokazami sprawności kawaleryjskiej oddziału konnych karabinierów na Piazza de Siena w Rzymie.

Poza tym Czytelnik znajdzie w numerze informacje z życia Sekcji Rycerskiej Lepanto oraz wybrane wiadomości ze świata. Zapraszamy do lektury.

PiotrSkarga.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.