Nowy numer ”Rycerza Lepanto”

2010-12-02 00:00:00
Nowy numer ”Rycerza Lepanto”

Ukazał się właśnie najnowszy, podwójny (26/27) numer „Rycerza Lepanto”. Otwiera go żywot św. Wawrzyńca z Brindisi oraz komentarz do niego, wygłoszony przed laty przez prof. Plinio Correę de Oliveira do młodych członków brazylijskiego Stowarzyszenia TFP. Św. Wawrzyniec oprócz działalności zakonnej (pięciokrotnie piastował funkcję generała kapucynów) zasłynął jako doradca i kapelan armii chrześcijańskiej, która rozbiła przeważające siły tureckie w bitwie pod Stuhlweissenburgiem.

W numerze można także znaleźć artykuł Macieja Maleszyka zatytułowany: „Kontrreformacja i Pseudoreformacja jako przykład walki dobra ze złem” oraz tegoż autora tekst pt. „Adam Jóźwik – śmiałość w wierności Maryi” przybliżający losy więźnia niemieckich obozów zagłady, który wbrew trudnej rzeczywistości odważnie świadczył o swoim przywiązaniu do Maryi.

W roku 2010 minęła 150. rocznica aneksji części terytoriów Państwa Kościelnego (tzw. Legacji) przez Królestwo Piemontu oraz 160. zaboru Rzymu. Z tej okazji redakcja „Rycerza Lepanto” opublikowała tekst Adama Kowalika o bitwie pod Castelfidardo, a w kąciku „Dawna broń” krótkie omówienie karabinu Remington wz. 1868 używanego przez obrońców Rzymu w 1870 r.

Tematykę religijno-militarną reprezentuje, wyszperana w archiwalnych wydawnictwach katolickich, opowieść z czasów I wojny światowej pt. „Chybiony strzał”. Przedstawia ona historię młodocianego ochotnika, który na początku I wojny światowej zaciągnął się w szeregi armii francuskiej. Śmiertelnie ranny, dzięki kapelanowi 4 pułku, odkrywa Boga i przyjmuje Chrzest.

Ukazanie się nowego numeru „Rycerza” na początku grudnia jest pretekstem, by przyglądnąć się zwyczajowi obdarowywania dzieci prezentami w wigilię wspomnienia św. Mikołaja oraz zamieszaniu jakie w świadomości najmłodszych wywołuje ekspansja kultury amerykańskiej w tym postaci Santa Clausa. W związku z tym Adam Kowalik wzywa: „Odwojujmy św. Mikołaja”.

Numer zamyka tradycyjnie dział Środowiska-Zwyczaje-Cywilizacje a w nim inny tekst prof. Plinio Correi de Oliveira pt. „Spadkobiercy chwalebnej tradycji”. Zawiera on refleksje nad pokazami sprawności kawaleryjskiej oddziału konnych karabinierów na Piazza de Siena w Rzymie.

Poza tym Czytelnik znajdzie w numerze informacje z życia Sekcji Rycerskiej Lepanto oraz wybrane wiadomości ze świata. Zapraszamy do lektury.

PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.