O patriotyzmie i nacjonalizmie w Klubie „Polonia Christiana”. Prelekcja dra Bawera Aondo-Akaa w Krakowie

2023-11-09 00:00:00
O patriotyzmie i nacjonalizmie w Klubie „Polonia Christiana”. Prelekcja dra Bawera Aondo-Akaa w Krakowie

We wtorek 14 listopada w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” spotkamy się z doktorem Bawerem Aondo-Akaa. Tematem spotkania, które Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi organizuje kilka dni po Narodowym Święcie Niepodległości, będzie „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.

 

Dr Bawer Aondo-Akaa. jest Krakusem, synem Nigeryjczyka i Polki, od dziecka niepełnosprawny. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w zdobyciu gruntownego wykształcenia. Posiada tytuł doktora teologii. Wielki polski patriota, konserwatysta i działacz społeczny.

Omówienie myśli politycznej dwóch polskich twórców niepodległej Rzeczpospolitej oraz Gilberta Keith Chestertona będzie ciekawym i aktualnym nawiązaniem do Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada i zwróceniem uwagi na potrzebę obrony suwerenności państw narodowych, wobec zakusów UE na stworzenie z państw członkowskich superpaństwa.

 

O mądrym pojmowaniu patriotyzmu i obowiązku wobec Ojczyzny pięknie świadczą słowa wypowiedziane przez Ignacego Jana Paderewskiego 15 lipca 1910 roku przy okazji uroczystego odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego na dzisiejszym Placu Matejki naprzeciw Barbakanu krakowskiego.

- Dzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej silnej przyszłości, zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na walki pola, ale w obronie słusznej, dobrej sprawy zwycięsko dobyli oręża. Twórca pomnika i wszyscy, co mu przy pracy byli pomocni, składają hołd dziękczynny świętej praojców pamięci; składają go na ołtarzu Ojczyzny jako wotum pobożne, błagając te wysokie, świetlane duchy, od wieków już z Bogiem złączone, by wszystkie dzieci tej ziemi natchnęły miłością i zgodą, by rozszerzył serca nasze, by wyprosiły dla nas i wiary moc, i nadziei pogodę, rozwagę, cierpliwość i tę dobrą wolę, bez której nie ma ani cnót cichych, ani sławnych czynów. Niechże więc Naród w osobie najwyższego wszystkich ziem polskich Swego Dostojnika tę ofiarę serc naszych miłościwie przyjąć raczy. Niech każdy Polak i Litwin każdy, z dawnych dzielnic Ojczyzny czy zza oceanu, spoglądają n ten pomnik jako na znak wspólnej przyszłości, świadectwo wspólnej chwały, zachętę do wspólnej a owocnej pracy – mówił w 1910 roku artysta, wielki patriota i orędownik polskiej sprawy na arenie międzynarodowej – Ignacy Jan Paderewski.

 

O nim oraz o Romanie Dmowskim i Gilbercie Chestertonie będzie można porozmawiać z dr. Bawerem Aondo-Akaa już 14 listopada w Krakowie. Krakowski lub Polonia Christiana serdecznie zaprasza na wykład dr. Bawera Aondo-Akaa pt. „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.

 

Wykład odbędzie się w najbliższy wtorek 14 listopada o godzinie 18:00 w hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (obok kościoła pw. Bożego Ciała na Kazimierzu). Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Jeśli Państwo mogą, prosimy o podzielenie się tą informacją z rodziną i znajomymi. Na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” wstęp wolny!

 

Piotrskarga.pl

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na nową prelekcję doskonale znanego czytelnikom PCh24.pl i widzom PCh24TV red. Pawła Chmielewskiego. Wydarzenia w Stolicy Apostolskiej i wokół niej przybierają coraz bardziej gwałtowny obrót. Nasz gość podzieli się nami wiedzą oraz sposobami interpretowania kierunku, w jakim zmierza Kościół Katolicki. Zapraszamy!
Uważny analityk sytuacji w Polsce, Europie i w świecie, autor wielu publikacji poszerzających horyzonty myślenia i spojrzenia na naszą rzeczywistość, prof. Jacek Bartyzel będzie gościem Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu już 1 grudnia. Gdy dzisiaj, pod szyldem demokracji, wprowadza się rozwiązania dalekie od mechanizmów demokratycznych, warto wysłuchać prelekcji pod tytułem „Bożek demokracji”, podczas której poznamy zależności niewidoczne w przekazie mediów głównego nurtu.
Nikt tego nie zrobi za nas, więc idziemy! W obronie normalności i podstawowych praw mieszkańców organizujemy serię protestów w centrum Krakowa – już w najbliższą środę! Tego dnia właśnie radni mają decydować o losach obywatelskiego projektu uchwały likwidującego tzw. strefę czystego transportu w Krakowie. Poniżej zamieszczamy ważne informacje organizacyjne.
Nasza Ojczyzna, wymazana z mapy Europy w czasach zaborów, wyniszczona podczas dwóch wojen światowych i boleśnie doświadczona przez dwa totalitaryzmy – niemiecki hitleryzm i sowiecki komunizm – heroicznym wysiłkiem i ofiarnością całych pokoleń zdołała w XX wieku odzyskać niepodległość i suwerenność.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie z filozofem prof. Włodzimierzem Dłubaczem w czwartek 16 listopada w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Temat spotkania „O potrzebie filozofii w kulturze” powinien zachęcić do spojrzenia na współczesne relacje kultury i filozofii, szczególnie w kontekście wiary i rewolucyjnych przemian społeczno-kulturowych, jakich doświadczamy coraz mocniej.