O patriotyzmie i nacjonalizmie w Klubie „Polonia Christiana”. Prelekcja dra Bawera Aondo-Akaa w Krakowie

2023-11-09 00:00:00
O patriotyzmie i nacjonalizmie w Klubie „Polonia Christiana”. Prelekcja dra Bawera Aondo-Akaa w Krakowie

We wtorek 14 listopada w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” spotkamy się z doktorem Bawerem Aondo-Akaa. Tematem spotkania, które Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi organizuje kilka dni po Narodowym Święcie Niepodległości, będzie „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.

 

Dr Bawer Aondo-Akaa. jest Krakusem, synem Nigeryjczyka i Polki, od dziecka niepełnosprawny. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w zdobyciu gruntownego wykształcenia. Posiada tytuł doktora teologii. Wielki polski patriota, konserwatysta i działacz społeczny.

Omówienie myśli politycznej dwóch polskich twórców niepodległej Rzeczpospolitej oraz Gilberta Keith Chestertona będzie ciekawym i aktualnym nawiązaniem do Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada i zwróceniem uwagi na potrzebę obrony suwerenności państw narodowych, wobec zakusów UE na stworzenie z państw członkowskich superpaństwa.

 

O mądrym pojmowaniu patriotyzmu i obowiązku wobec Ojczyzny pięknie świadczą słowa wypowiedziane przez Ignacego Jana Paderewskiego 15 lipca 1910 roku przy okazji uroczystego odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego na dzisiejszym Placu Matejki naprzeciw Barbakanu krakowskiego.

- Dzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej silnej przyszłości, zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na walki pola, ale w obronie słusznej, dobrej sprawy zwycięsko dobyli oręża. Twórca pomnika i wszyscy, co mu przy pracy byli pomocni, składają hołd dziękczynny świętej praojców pamięci; składają go na ołtarzu Ojczyzny jako wotum pobożne, błagając te wysokie, świetlane duchy, od wieków już z Bogiem złączone, by wszystkie dzieci tej ziemi natchnęły miłością i zgodą, by rozszerzył serca nasze, by wyprosiły dla nas i wiary moc, i nadziei pogodę, rozwagę, cierpliwość i tę dobrą wolę, bez której nie ma ani cnót cichych, ani sławnych czynów. Niechże więc Naród w osobie najwyższego wszystkich ziem polskich Swego Dostojnika tę ofiarę serc naszych miłościwie przyjąć raczy. Niech każdy Polak i Litwin każdy, z dawnych dzielnic Ojczyzny czy zza oceanu, spoglądają n ten pomnik jako na znak wspólnej przyszłości, świadectwo wspólnej chwały, zachętę do wspólnej a owocnej pracy – mówił w 1910 roku artysta, wielki patriota i orędownik polskiej sprawy na arenie międzynarodowej – Ignacy Jan Paderewski.

 

O nim oraz o Romanie Dmowskim i Gilbercie Chestertonie będzie można porozmawiać z dr. Bawerem Aondo-Akaa już 14 listopada w Krakowie. Krakowski lub Polonia Christiana serdecznie zaprasza na wykład dr. Bawera Aondo-Akaa pt. „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.

 

Wykład odbędzie się w najbliższy wtorek 14 listopada o godzinie 18:00 w hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (obok kościoła pw. Bożego Ciała na Kazimierzu). Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Jeśli Państwo mogą, prosimy o podzielenie się tą informacją z rodziną i znajomymi. Na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” wstęp wolny!

 

Piotrskarga.pl

Odrzucenie zgłoszonego przez Lewicę projektu ustawy o wprowadzeniu bezkarności za zabijanie dzieci nienarodzonych do 12 tygodnia ciąży to sukces, ale jeszcze nie zwycięstwo środowisk opowiadających się za życiem. Pamiętajmy, że w szufladach sejmowych nadal czekają jeszcze trzy projekty proaborcyjnych ustaw, które także należy odrzucić. Pokażmy naszym parlamentarzystom, że Polska twardo stoi za życiem, które warunkuje przyszłość państwa i narodu.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej odrzucił większością głosów projekt ustawy depenalizującej aborcyjne zabijanie dzieci nienarodzonych. Dzięki przekraczającej polityczne podziały postawie posłów, jednoznacznemu głosowi Kościoła oraz nadzwyczajnej mobilizacji społeczeństwa, nie powiódł się ustawowy zamach na konstytucyjnie gwarantowaną ochronę życia (art. 38 Konstytucji), umocnioną utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, a wywodzoną z przyrodzonej, niezbywalnej i nienaruszalnej godności człowieka (art. 30 Konstytucji).
11 lipca uznawany jest za symboliczną datę początku rzezi dokonywanej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów od 1943 roku aż do okresu po II wojnie światowej. Dopiero rozbicie band OUN/UPA i odcięcie ich od cywilnego zaplecza zakończyło pożogę, której rozmiar do dzisiaj przeraża. Przeraża tym bardziej, że wciąż nie brakuje na Ukrainie i w środowiskach emigracji ukraińskiej gloryfikatorów przywódców ruchu szowinistów, posługujących się najbardziej zbrodniczymi metodami; gloryfikatorów zbrodniarzy, których ofiarą padały dzieci, starcy i kobiety w ciąży.
Kontynuują misję świętego Benedykta – patrona Europy. Poznali prawdziwy smak życia. Oto mnisi, którzy przetrwali ogromny kataklizm, a następnie odbudowali wspaniały ośrodek duchowny w Nursji i własnym życiem dają przykład wzrastania do świętości. Takie spotkanie, jak to, które organizujemy dla Państwa już w piątek 19 lipca, nie zdarza się często. Zapraszamy – wstęp wolny!
5 lipca, w Pierwszy Piątek Miesiąca, w kościele Bożego Ciała w Krakowie odbyła się pierwsza wspólna modlitwa Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”. W modlitwie uczestniczyło kilkadziesiąt osób na miejscu oraz ponad 650 za pośrednictwem internetu.