O prowokacji w historii naszej Ojczyny. Warszawski Klub „Polonia Christiana”

2024-01-20 00:00:00
O prowokacji w historii naszej Ojczyny. Warszawski Klub „Polonia Christiana”

Mechanizmy prowokacji wykorzystywane są często do przeprowadzenia radykalnych zmian, mają odwrócić uwagę od faktycznego inicjatora działań, czasem przerzucić odpowiedzialność za niepopularne decyzje na inny podmiot. O roli prowokacji w historii Polski opowie na warszawskim spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” Jan Wernik, autor powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” oraz zbioru opowiadań pt. „Wsłuchany w Miasto”, ukazującego osobiste spojrzenie na stolicę Polski.

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00.

 

Warszawski duch

 

Jan Wernik to warszawiak z urodzenia i zamiłowania. Pisze kierując się dewizą przedwojennego wydawnictwa „Rój”, co oznacza, że jego książki mają „nie nudzić – ucząc, nie kłamać – bawiąc”. Czytelnikom chce zapewnić swoimi książkami oddech od monotonii życia, podobny jaki dają książki Józefa Mackiewicza. W wydawnictwie „von Borowiecky” ukazały się jego powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” („Syk węża”, „Głowa na tacy”, „Na powrozie”) oraz zbiór opowiadań „Wsłuchany w Miasto”. Ta ostatnia pozycja jest literacką wizją Warszawy widzianej oczami pisarza, który oddycha atmosferą polskiej stolicy.


- Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. To są opowieści zrozumiałe dla tych, którzy są w Warszawie zakorzenieni albo świadomie starają się zapuścić tu korzenie. Miedzy ich duszami a duchowym środowiskiem miasta rodzi się więź. Te wszystkie miejsca, które mijają w drodze do szkoły czy pracy, które przemierzają biegnąc lub spacerując, które z czasem pokazują swoim dzieciom, a potem wnukom nie są obce, nie są na chwilę, nie są martwe i nieznaczące; oni je oswajają, te miejsca i ich dzieje tworzą duchowość ich małej ojczyzny, która daje poczucie swojskości i bezpieczeństwa.
- czytamy na stronie internetowej „Lubimy czytać” w zapowiedzi książki Jana Wernika pt. „Wsłuchany w miasto”.

 

Prowokacja dawniej i dzisiaj

 

Bardzo ciekawym sposobem beletrystycznego przedstawienia dziejów naszej Ojczyny jest cykl opowieści pod wspólnym tytułem „Oblicza prowokacji”. Pierwsza książka cyklu – „Syk węża” – przenosi nas literacko w XIX wiek, w czas Powstania Styczniowego.


Akcja książki mówi  o powołaniu nowego Rządu Narodowego, wokół którego intrygę przygotowuje szef tajnej służby carskiej Fiodor Fiodorowicz Trepow. Rosyjski aparatczyk przeprowadza precyzyjnie zaplanowaną prowokację stworzenia fikcyjnego Rządu Narodowego, posługując się zdrajcą wynalezionym w gronie powstańców. Fikcja… ale jakże realna, nie tylko w XIX wieku.

 

Rozmowy uczą

 

Jak nie poddać się działaniom prowokacyjnym? Jak odróżnić prowokatora od prawdziwego ideowca? Na te i podobne pytania łatwiej odpowiemy sobie niewątpliwie po wysłuchaniu Jana Wernika i wzięciu udziału w dyskusji. Zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu z Janem Wernikiem i podzielenia się informacją o nim ze znajomymi.


Zapamiętajmy! Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!


piotrskarga.pl

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.