O prowokacji w historii naszej Ojczyny. Warszawski Klub „Polonia Christiana”

2024-01-20 00:00:00
O prowokacji w historii naszej Ojczyny. Warszawski Klub „Polonia Christiana”

Mechanizmy prowokacji wykorzystywane są często do przeprowadzenia radykalnych zmian, mają odwrócić uwagę od faktycznego inicjatora działań, czasem przerzucić odpowiedzialność za niepopularne decyzje na inny podmiot. O roli prowokacji w historii Polski opowie na warszawskim spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” Jan Wernik, autor powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” oraz zbioru opowiadań pt. „Wsłuchany w Miasto”, ukazującego osobiste spojrzenie na stolicę Polski.

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00.

 

Warszawski duch

 

Jan Wernik to warszawiak z urodzenia i zamiłowania. Pisze kierując się dewizą przedwojennego wydawnictwa „Rój”, co oznacza, że jego książki mają „nie nudzić – ucząc, nie kłamać – bawiąc”. Czytelnikom chce zapewnić swoimi książkami oddech od monotonii życia, podobny jaki dają książki Józefa Mackiewicza. W wydawnictwie „von Borowiecky” ukazały się jego powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” („Syk węża”, „Głowa na tacy”, „Na powrozie”) oraz zbiór opowiadań „Wsłuchany w Miasto”. Ta ostatnia pozycja jest literacką wizją Warszawy widzianej oczami pisarza, który oddycha atmosferą polskiej stolicy.


- Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. To są opowieści zrozumiałe dla tych, którzy są w Warszawie zakorzenieni albo świadomie starają się zapuścić tu korzenie. Miedzy ich duszami a duchowym środowiskiem miasta rodzi się więź. Te wszystkie miejsca, które mijają w drodze do szkoły czy pracy, które przemierzają biegnąc lub spacerując, które z czasem pokazują swoim dzieciom, a potem wnukom nie są obce, nie są na chwilę, nie są martwe i nieznaczące; oni je oswajają, te miejsca i ich dzieje tworzą duchowość ich małej ojczyzny, która daje poczucie swojskości i bezpieczeństwa.
- czytamy na stronie internetowej „Lubimy czytać” w zapowiedzi książki Jana Wernika pt. „Wsłuchany w miasto”.

 

Prowokacja dawniej i dzisiaj

 

Bardzo ciekawym sposobem beletrystycznego przedstawienia dziejów naszej Ojczyny jest cykl opowieści pod wspólnym tytułem „Oblicza prowokacji”. Pierwsza książka cyklu – „Syk węża” – przenosi nas literacko w XIX wiek, w czas Powstania Styczniowego.


Akcja książki mówi  o powołaniu nowego Rządu Narodowego, wokół którego intrygę przygotowuje szef tajnej służby carskiej Fiodor Fiodorowicz Trepow. Rosyjski aparatczyk przeprowadza precyzyjnie zaplanowaną prowokację stworzenia fikcyjnego Rządu Narodowego, posługując się zdrajcą wynalezionym w gronie powstańców. Fikcja… ale jakże realna, nie tylko w XIX wieku.

 

Rozmowy uczą

 

Jak nie poddać się działaniom prowokacyjnym? Jak odróżnić prowokatora od prawdziwego ideowca? Na te i podobne pytania łatwiej odpowiemy sobie niewątpliwie po wysłuchaniu Jana Wernika i wzięciu udziału w dyskusji. Zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu z Janem Wernikiem i podzielenia się informacją o nim ze znajomymi.


Zapamiętajmy! Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!


piotrskarga.pl

W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.