O wielkim patriocie w Elblągu i Olsztynie. Kluby „Polonia Christiana” zapraszają

2024-05-08 00:00:00
O wielkim patriocie w Elblągu i Olsztynie. Kluby „Polonia Christiana” zapraszają

Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.

Gorzka prawda pisana w KL Auschwitz 

 

Mimo lat przemilczania zasług rotmistrza Witolda Pileckiego w okresie PRL-u i obecnie, przez duchowych spadkobierców władzy komunistycznej, nie słabnie zainteresowanie tą wyjątkową postacią. Autor tzw. Raportów Pileckiego, ujawniał prawdziwe oblicze hitlerowskiego totalitaryzmu, pisząc o życiu za murami KL Auschwitz m.in. takimi słowami: „Koło dołu trzech ss-mannów, nie mogąc odejść od komand w obawie przed Palit[z]-sch’em, lub komendantem, który kręcił się tego dnia po obozie, wymyślili sobie rozrywkę. Umawiali się o coś ze sobą, każdy kładł banknot na cegle. Potym zakopywali jednego więźnia głową do piasku, zasypując jego górną połowę w dole i patrząc na zegarki liczyli ile minut ruszać będzie nogami. Nowoczesny totalizator – pomyślałem sobie. Ten kto był widocznie najbliżej prawdy w określeniu ile minut człowiek zasypany, rusza nogami, zanim skona – ten zgarniał pieniądze.”

 

Tym bardziej powinny nas dzisiaj oburzać i budzić nasz zdecydowany sprzeciw próby wybielania niemieckich żołnierzy i ich sojuszników z różnych krajów europejskich, w których represje hitlerowców nie były tak radykalne, jak na terenach okupowanych państwa polskiego.

 

Niezbędna edukacja 

 

Relacje Witolda Pileckiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, powinny stać się dzisiaj obowiązkowym elementem reedukacji tych, którzy starają się dzisiaj ściągnąć odpowiedzialność Niemiec za tragedię II wojny światowej i zwyrodnienia, które niszczyły psychikę milionów mieszkańców Starego Kontynentu. O jednym z takich zachowań można przeczytać w publikacji „Raport Witolda”, wydanej przez Wydawnictwo APOSTOLICUM, do którego materiały zostały udostępnione przez Studium Polski Podziemnej.

 

Czytamy tam o bestialstwie niemieckich oprawców, którzy nie mieli litości ani dla dorosłych, ani dla dzieci: „Innym razem widziano z 12-go bloku przywiezioną jakąś rodzinę, stojącą na dziedzińcu, przed „ścianą płaczu”. Palit[z]sch strzelił najprzód w ojca rodziny i zabił go na oczach żony i dwojga dzieci. Potym zabił dziewczynkę małą, trzymającą się kurczowo ręki bladej matki. Potym wyrwał dziecko małe, które nieszczęśliwa kobieta tuliła mocno do piersi. Chwycił za nogi – rozbił główkę o ścianę. Wreszcie zabił matkę, wpółprzytomną z bólu. Jest to scena powtórzona mnie przez kilku kolegów – świadków, tak dokładnie i tak jednobrzmiąco, że nie mogę mieć żadnej wątpliwości, że tak właśnie było.”

 

Świadectwo dla pokoleń 

 

Słowa napisane przez rtm. Witolda Pileckiego do dzisiaj poruszają serca i inspirują umysły, przestrzegając przed moralnym zepsuciem, które kreowało zbrodnie dokonywane przez podwładnych Hitlera. Odwaga i mądrość Witolda Pileckiego sprawiły, że świadectwo tragedii II wojny światowej zostało przekazane kolejnym pokoleniom.

 

Bohater, o którym usłyszymy na spotkaniach Klubów „Polonia Christiana” w Olsztynie i w Elblągu, przeżył totalitaryzm hitlerowski, ale padł ofiarą niemniej zbrodniczego totalitaryzmu komunistycznego. Skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, rotmistrz Witold Pilecki został stracony 25 maja w 1948 roku w Warszawie. Unieważnienie wyroku nastąpiło dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 roku, Witold Pilecki został odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 roku został awansowany na stopień pułkownika.

 

Spotkania w Olsztynie i w Elblągu 

 

Więcej o tym wyjątkowym wojskowym, oddanym całym sercem Polsce, usłyszymy od dr Anny Mandreli, podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana”, na które zapraszamy:

- do Olsztyna – 15 maja br. na godz. 18:00 do Warmińsko-Mazurskiej Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości (Olsztyn, ul. Prosta 38, sala nr 131, I piętro);

- do Elbląga – 16 maja br. na godz. 18:00 do Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci przy ul. Łączności 3 w Elblągu. Współorganizatorem tego spotkania jest Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.

 

Temat obydwu spotkań z dr Anną Mandrelą to „Kształtowanie cnót i charakteru na przykładzie postaci Witolda Pileckiego”. Wstęp na spotkania tradycyjnie jest bezpłatny.

 

piotrskarga.pl

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.