Obama z wizytą na Uniwersytecie Notre Dame

2009-05-18 00:00:00

Wizycie Obamy na katolickim Uniwersytecie Notre Dame w Indianie towarzyszyły ogromne emocje. Prezydent USA zaproszony został przez uniwersyteckie władze, formalnie – dla wygłoszenia mowy podczas uroczystości wręczenia dyplomów ukończenia studiów i odebrania doktoratu honoris causa. Nastąpiło to jednak wbrew hierarchii katolickiej i wbrew wielu katolikom – informuje „Rzeczpospolita”.

Mimo protestów hierarchów i wiernych – ponad 360 tys. osób podpisało petycję apelującą do zwierzchnika uczelni, by zaproszenie wycofał – wizyta prez. Obamy na czołowym uniwersytecie katolickim w USA doszła do skutku. – Uniwersytet Notre Dame nie rozumie, co to znaczy być katolikiem, skoro wystosował zaproszenie – powiedział kard. Francis George, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA.

W sobotę policja aresztowała 19 manifestantów. Wśród zatrzymanych był ojciec Norman Weslin. Został aresztowany za to, że na terenie uczelni modlił się i głosił naukę Kościoła. W niedzielę spośród 300 demonstrantów zatrzymano ponad 40 osób, które usiłowały wejść na teren uczelni. Była wśród nich Norma McCorvey. Znana jako „Roe” występowała w sprawie Roe przeciwko Wade przed Sądem Najwyższym – w konsekwencji decyzja sądu zalegalizowała aborcję. Teraz sprzeciwia się zabijaniu dzieci nienarodzonych.

Cztery protestujące osoby usunięto w trakcie wystąpienia Obamy. Komentatorzy zwracają uwagę, że Obama dotąd był bardzo ostrożny w swoich wypowiedziach na ten temat, by nie zniechęcić katolików. W efekcie, podczas wyborów prezydenckich zdobył 54 proc. katolickich głosów. Ale ostre ataki ze strony przeciwników aborcji mogą go zmusić do walki tam, gdzie wcale tego nie chce. Według najnowszych badań Gallupa po raz pierwszy od dawna ponad połowa Amerykanów sprzeciwia się aborcji. A poparcie dla Baracka Obamy wśród katolików powoli spada – ocenia „Rzeczpospolita”.




Aresztowanie ojca Normana Weslina na terenie Uniwersytetu Notre Dame.

Źródło: „Rzeczpospolita”, Fronda.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.