Obnażanie niemieckiej hipokryzji – Klub „Polonia Christiana” zaprasza do Krakowa

2020-10-01 00:00:00
Obnażanie niemieckiej hipokryzji – Klub „Polonia Christiana” zaprasza do Krakowa

Napastliwe i obraźliwe wobec Polski wypowiedzi niemieckich polityków przybrały na sile. Ataków zza Odry, często na forum unijnym, nie poprzedza jednak refleksja naszych zachodnich sąsiadów, choćby nad historycznym balastem, jaki ciąży na stosunkach polsko – niemieckich. O braku adekwatnego do skali krzywd rozliczenia tragedii ludzkich i szkód materialnych, dokonanych przez zbrodniarzy z III Rzeszy, oraz o dzisiejszych staraniach Niemców, próbujących zatrzeć swoją winę, będziemy rozmawiać już w najbliższy wtorek 6 października o godz. 18:30 z prof. Wojciechem Polakiem podczas spotkania, na które zapraszamy w ramach klubu „Polonia Christiana”.

 

Okazją do rozmów o naszych relacjach z Niemcami jest wydanie książki pt. „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie”, której prof. W. Polak jest współautorem (wraz z Sylwią Galij-Skarbińską).

 

Bezmiar ludzkich cierpień, planowa dewastacja majątku, dziedzictwa narodowego i zabytków na ziemiach polskich to bagaż przeszłości, o którym współczesne Niemcy nie chcą dzisiaj pamiętać. Kraj stawiający się w pierwszym szeregu obrońców praworządności i bliżej niedookreślonych „wartości europejskich” sam nie zakończył jeszcze procesu zadośćuczynienia za straty ludzkie i materialne, jakich sprawcą były hitlerowskie Niemcy.

 

Niestety, zapowiadane od lat sporządzenie przez polskie władze raportu o wymiarze strat podczas II wojny światowej wciąż nie ujrzało światła dziennego, choć byłoby z pewnością mocnym argumentem w debacie o odpowiedzialności Niemiec wobec naszego kraju.

 

Można przypuszczać, że kreowanie negatywnego obrazu Polski jest jednym ze sposobów konsekwentnie stosowanych przez Republikę Federalną Niemiec na zdjęcie lub umniejszenie odpowiedzialności wobec narodów, które padły ich ofiarą w XX wieku. Naszą rolą jest więc przypominanie politykom i obywatelom RFN o konieczności zrekompensowania krzywd ludzkich i dewastacji materialnych. Szczególnie, gdy Berlin próbuje odgrywać rolę głównego mentora i obrońcy moralności na europejskich salonach politycznych. Bez dokonania rozliczenia i respektowania prawdy historycznej w politycznych dyskusjach każdy ich głos będzie brzmiał niewiarygodnie.

 

Budowanie dobrych stosunków z sąsiadem zza Odry musi być oparte na ostatecznym rozwiązaniu problemu reparacji wojennych, traktowaniu Polaków mieszkających nad Łabą i Renem jako mniejszości narodowej z przynależnymi jej prawami oraz zaprzestaniu fałszowania historii. Dopiero spełnienie tych warunków otwiera drogę do dobrosąsiedzkiego partnerstwa, co nie oznacza akceptacji dla krytykowania i pouczania suwerennego państwa polskiego.

 

Tematów do rozmów z współautorem ważnej w dzisiejszym kontekście politycznym i historycznym książki „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest wiele, warto więc skorzystać z możliwości bezpośredniej dyskusji z prof. Wojciechem Polakiem, gościem kolejnego spotkania w Klubie „Polonia Christiana”.

 

Spotkanie w Klubie „Polonia Christiana” w Krakowie z profesorem Wojciechem Polakiem odbędzie się 6 października (wyjątkowo WTOREK!) o godz. 18:30 w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. Świętego Wawrzyńca 6 w Krakowie.

 

Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia w promocyjnej cenie książki prelegenta oraz innych publikacji wydawnictwa „Biały Kruk”, nakładem którego ukazała się „Zbrodnia i grabież”.

 

Wstęp wolny - serdecznie zapraszamy!


PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!