Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

2020-12-16
Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, których obchodzenie w tym roku będzie utrudnione przez utrzymywanie ostrego rygoru limitu osób mogących brać udział w nabożeństwach. Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi przygotowało akcję zgłaszania do premiera próśb o zmniejszenie tego limitu, tak aby nie dochodziło do przykrych sytuacji niewpuszczania wiernych do kościołów. Mimo krótkiego okresu zbierania podpisów petycję poparło już (na dzień 17 grudnia br.) ponad 12 tys. osób.

 

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii. Jeżeli chcemy, aby w radosny bożonarodzeniowy czas nikt nie musiał odejść od drzwi Świątyni Pańskiej i aby każdy chrześcijanin mógł radować się z narodzin Dzieciny, niosącej pokój i miłość zmęczonemu światu, włączajmy się w tę inicjatywę SKCh.

Pod tym linkiem można dołączyć do akcji i wysłać swoją petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii.


Po doświadczeniach, jakie przeżyliśmy podczas tegorocznego Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy, gdy większość wiernych Kościoła Katolickiego nie mogła poświęcić pokarmów na stół wielkanocny ani uczestniczyć w święcie Zmartwychwstania Pańskiego, podjęliśmy akcję społeczną, która ma sprawić, aby Boże Narodzenie było obchodzone w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu normalności. Abyśmy tego pięknego Święta nie stracili i nie przerywali tradycji pielęgnowanej przez pokolenia. Chcemy, aby zmniejszanie obostrzeń epidemicznych, jakie ma miejsce m.in. wobec handlu wielkopowierzchniowego, przełożyło się także na zmianę regulacji dotyczących limitu wiernych w kościołach.

Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie prowadzi akcję pod nazwą „Odzyskajmy Boże Narodzenie”. Nasza inicjatywa jest wsparciem prośby, jaką do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierował Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki wnioskuje do Premiera o zmniejszenie limitu powierzchni świątyni przypadającej na jednego wiernego z 15 m kw. do 7 m kw.

 

Popierając stanowisko Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zwracamy uwagę, że nawet zmniejszenie limitu do 7 m kw. na jedną osobę uczestnicząca w Mszy Świętej jest nadal dużym ograniczeniem i utrudnieniem w udziale wiernych w życiu Kościoła. Uważamy też, że decyzja o ustaleniu liczby uczestników Eucharystii powinna być wyłączną kompetencją Biskupów w poszczególnych diecezjach.

 

Mając w pamięci niedawne Święta Wielkiej Nocy, zróbmy wszystko, aby nadchodzące Boże Narodzenie było świętowane zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła Katolickiego. Pasterka i Msze Święte w Boże Narodzenie dla każdego katolika są źródłami radości, czerpanej także z obecności we wspólnocie wiernych. Nie chcemy, aby z możliwości udziału we wspólnej modlitwie czy śpiewaniu kolęd z powodu administracyjnych regulacji był ktokolwiek wykluczony.

Pamiętajmy, że każdy wierny Kościoła Katolickiego ma prawo uczestniczyć w obrzędach Narodzenia Pańskiego, a święta zaczynają się już za kilka dni. Dołącz więc do naszej akcji i złóż swój głos poparcia dla petycji do premiera pod tym linkiem

 

JBDKP


Nie milkną echa po zdjęciu z emisji w programie pierwszym TVP programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Władzom telewizji nie spodobała się krytyka rządu wygłoszona na antenie programu 12 kwietnia 2021 r. Wówczas zaproszeni goście w swoich komentarzach wnioskowali, że rząd zupełnie nie radzi sobie z COVID-19. W związku z takim potraktowaniem red. Pospieszalskiego, powstała specjalna petycja do prezesa TVP, w której Polacy domagają się przywrócenia programu.
Na stronie panieprezydencie.pl Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię pod hasłem „Stop dekarbonizacji!”. Apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by walczył o polski interes narodowy podczas zbliżającego się szczytu przywódców państw, zainicjowanego przez Prezydenta USA Joe Bidena. Zachęcamy Państwa do podpisywania i wysyłania petycji w tej sprawie.
Na tegoroczny okres Świąt Wielkiej Nocy oraz Niedzielę Miłosierdzia Bożego nasze Stowarzyszenie przygotowało wyjątkową ofertę pogłębienia swojej duchowości i zarazem rozpropagowania Prawdy o Bożym Miłosierdziu. Są to rozważania modlitewne, podzielone na 20 części, które każdego dnia można otrzymać na swoją skrzynkę email. Wystarczy tylko dołączyć do grona naszych korespondentów na specjalnie przygotowanej stronie.
Przez długie lata wokół Sługi Bożego ks. Piotra Skargi wrogowie katolicyzmu próbowali stworzyć czarną legendę o jego rzekomym pochowaniu żywcem. Rozpowszechniając kłamstwa, pomijano zarazem szereg jego dzieł i dokonań, które po dziś dzień służą za przykłady wyjątkowej ofiarności i chrześcijańskiego ducha w społeczeństwie. Z czarną legendą oraz przemilczeniami najlepiej walczyć poprzez fakty. W atrakcyjny sposób przytoczył je Jarosław Mańka.
W tym roku ponownie przychodzi nam zmagać się z wieloma wyzwaniami i problemami na drodze do uczczenia Zmartwychwstania Naszego Pana i Zbawiciela. Dlatego serdecznie zachęcamy do przeczytania życzeń, jakie na Święta Wielkiej Nocy A.D. 2021 kieruje do Państwa prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak.