Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

2020-12-16
Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, których obchodzenie w tym roku będzie utrudnione przez utrzymywanie ostrego rygoru limitu osób mogących brać udział w nabożeństwach. Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi przygotowało akcję zgłaszania do premiera próśb o zmniejszenie tego limitu, tak aby nie dochodziło do przykrych sytuacji niewpuszczania wiernych do kościołów. Mimo krótkiego okresu zbierania podpisów petycję poparło już (na dzień 17 grudnia br.) ponad 12 tys. osób.

 

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii. Jeżeli chcemy, aby w radosny bożonarodzeniowy czas nikt nie musiał odejść od drzwi Świątyni Pańskiej i aby każdy chrześcijanin mógł radować się z narodzin Dzieciny, niosącej pokój i miłość zmęczonemu światu, włączajmy się w tę inicjatywę SKCh.

Pod tym linkiem można dołączyć do akcji i wysłać swoją petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii.


Po doświadczeniach, jakie przeżyliśmy podczas tegorocznego Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy, gdy większość wiernych Kościoła Katolickiego nie mogła poświęcić pokarmów na stół wielkanocny ani uczestniczyć w święcie Zmartwychwstania Pańskiego, podjęliśmy akcję społeczną, która ma sprawić, aby Boże Narodzenie było obchodzone w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu normalności. Abyśmy tego pięknego Święta nie stracili i nie przerywali tradycji pielęgnowanej przez pokolenia. Chcemy, aby zmniejszanie obostrzeń epidemicznych, jakie ma miejsce m.in. wobec handlu wielkopowierzchniowego, przełożyło się także na zmianę regulacji dotyczących limitu wiernych w kościołach.

Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie prowadzi akcję pod nazwą „Odzyskajmy Boże Narodzenie”. Nasza inicjatywa jest wsparciem prośby, jaką do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierował Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki wnioskuje do Premiera o zmniejszenie limitu powierzchni świątyni przypadającej na jednego wiernego z 15 m kw. do 7 m kw.

 

Popierając stanowisko Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zwracamy uwagę, że nawet zmniejszenie limitu do 7 m kw. na jedną osobę uczestnicząca w Mszy Świętej jest nadal dużym ograniczeniem i utrudnieniem w udziale wiernych w życiu Kościoła. Uważamy też, że decyzja o ustaleniu liczby uczestników Eucharystii powinna być wyłączną kompetencją Biskupów w poszczególnych diecezjach.

 

Mając w pamięci niedawne Święta Wielkiej Nocy, zróbmy wszystko, aby nadchodzące Boże Narodzenie było świętowane zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła Katolickiego. Pasterka i Msze Święte w Boże Narodzenie dla każdego katolika są źródłami radości, czerpanej także z obecności we wspólnocie wiernych. Nie chcemy, aby z możliwości udziału we wspólnej modlitwie czy śpiewaniu kolęd z powodu administracyjnych regulacji był ktokolwiek wykluczony.

Pamiętajmy, że każdy wierny Kościoła Katolickiego ma prawo uczestniczyć w obrzędach Narodzenia Pańskiego, a święta zaczynają się już za kilka dni. Dołącz więc do naszej akcji i złóż swój głos poparcia dla petycji do premiera pod tym linkiem

 

JBDKP


Już sam tytuł referatu, wygłoszonego przez prof. Petera Kwasniewskiego podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” 25 listopada w Krakowie, brzmi mocno intrygująco. Postawienie pytania „Czy papież może zmienić naszą wiarę?” to zwrócenie uwagi na ważny problem - trwania wiernych w Kościele i praktykowania obrządku, który nie zmieni podstaw doktryny i uszanuje sacrum, cementujące jedność wspólnoty katolickiej. Referat prof. Petera Kwasniewskiego, z niewielkimi zmianami redak-cyjnymi (w tym śródtytułami), przedstawiamy Państwu gorąco zachęcając do wgłębienia się w tematy, wobec których żaden Katolik nie może być obojętny.
Jeśli mamy już totalitaryzm, to kto reprezentuje władzę totalną, kto za nią stoi, a kto jest tylko widoczną dla ogółu fasadą władzy? Te i wiele innych pytań cisną się do głowy po obejrzeniu filmu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” stawia pytania, pomaga poszukiwać odpowiedzi i zmusza do refleksji nad tym, czego często nie dostrzegamy wokół siebie.
Powieść George’a Orwella „Rok 1984” była zakazana w PRL. System uczulony na krytykę nie mógł jej tolerować obnażania jego prawdziwej dyktatorskiej twarzy. Czy film w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” będzie również nie do zniesienia dla rozlewających się współczesnych totalitaryzmów, zawłaszczających sobie prawo do decydowania o nas i naszym życiu? Kinowa premiera filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0" odbędzie się w Warszawie, w kinie „Luna” już 1 grudnia 2021 r. (w środę), godz. 19:00.
„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.
„Nie taki opozycjonista. Ks. H. Gulbinowicz w rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – to temat dwóch spotkań z dr. hab. Rafałem Łatką, na jakie zapraszamy w ramach Klubów „Polonia Christiana” do Warszawy (18 listopada) i Gdyni (19 listopada).