Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

2020-12-16 00:00:00
Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, których obchodzenie w tym roku będzie utrudnione przez utrzymywanie ostrego rygoru limitu osób mogących brać udział w nabożeństwach. Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi przygotowało akcję zgłaszania do premiera próśb o zmniejszenie tego limitu, tak aby nie dochodziło do przykrych sytuacji niewpuszczania wiernych do kościołów. Mimo krótkiego okresu zbierania podpisów petycję poparło już (na dzień 17 grudnia br.) ponad 12 tys. osób.

 

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii. Jeżeli chcemy, aby w radosny bożonarodzeniowy czas nikt nie musiał odejść od drzwi Świątyni Pańskiej i aby każdy chrześcijanin mógł radować się z narodzin Dzieciny, niosącej pokój i miłość zmęczonemu światu, włączajmy się w tę inicjatywę SKCh.

Pod tym linkiem można dołączyć do akcji i wysłać swoją petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii.


Po doświadczeniach, jakie przeżyliśmy podczas tegorocznego Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy, gdy większość wiernych Kościoła Katolickiego nie mogła poświęcić pokarmów na stół wielkanocny ani uczestniczyć w święcie Zmartwychwstania Pańskiego, podjęliśmy akcję społeczną, która ma sprawić, aby Boże Narodzenie było obchodzone w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu normalności. Abyśmy tego pięknego Święta nie stracili i nie przerywali tradycji pielęgnowanej przez pokolenia. Chcemy, aby zmniejszanie obostrzeń epidemicznych, jakie ma miejsce m.in. wobec handlu wielkopowierzchniowego, przełożyło się także na zmianę regulacji dotyczących limitu wiernych w kościołach.

Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie prowadzi akcję pod nazwą „Odzyskajmy Boże Narodzenie”. Nasza inicjatywa jest wsparciem prośby, jaką do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierował Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki wnioskuje do Premiera o zmniejszenie limitu powierzchni świątyni przypadającej na jednego wiernego z 15 m kw. do 7 m kw.

 

Popierając stanowisko Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zwracamy uwagę, że nawet zmniejszenie limitu do 7 m kw. na jedną osobę uczestnicząca w Mszy Świętej jest nadal dużym ograniczeniem i utrudnieniem w udziale wiernych w życiu Kościoła. Uważamy też, że decyzja o ustaleniu liczby uczestników Eucharystii powinna być wyłączną kompetencją Biskupów w poszczególnych diecezjach.

 

Mając w pamięci niedawne Święta Wielkiej Nocy, zróbmy wszystko, aby nadchodzące Boże Narodzenie było świętowane zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła Katolickiego. Pasterka i Msze Święte w Boże Narodzenie dla każdego katolika są źródłami radości, czerpanej także z obecności we wspólnocie wiernych. Nie chcemy, aby z możliwości udziału we wspólnej modlitwie czy śpiewaniu kolęd z powodu administracyjnych regulacji był ktokolwiek wykluczony.

Pamiętajmy, że każdy wierny Kościoła Katolickiego ma prawo uczestniczyć w obrzędach Narodzenia Pańskiego, a święta zaczynają się już za kilka dni. Dołącz więc do naszej akcji i złóż swój głos poparcia dla petycji do premiera pod tym linkiem

 

JBDKP


Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.