W niektórych samorządach opłaty za przedszkola wzrosły jesienią 2011 o ponad 100 proc! Średnio w całym kraju, rodzice posyłający swoje dzieci do przedszkola płacą o 22,3 proc. więcej niż przed wprowadzeniem przez rząd nowych przepisów.
Raport Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji sporządzono w związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Sprecyzowano w niej, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też zapis, że wysokość opłat za pobyt dzieci w przedszkolach przekraczający pięć godzin będą ustalały rady gmin. W efekcie część samorządów od września 2011 r. podniosła opłaty za przedszkola – przypomina Stefczyk.info.
Najwyraźniej opłaty wzrosły w województwach łódzkim - średnio o 35,21 proc., i mazowieckim - o 30,71 proc., a najmniej w województwach opolskim - o 14,89 proc., i kujawsko-pomorskim - o 16,54 proc. Najwyższy wzrost opłat odnotowano w Jaworznie w woj. śląskim - o 153,45 proc. Kolejne na liście miast w których opłaty wzrosły najbardziej są Grodzisk Wielkopolski w woj. wielkopolskim (109,6 proc.), Piaseczno w woj. mazowieckim (97,5 proc.), Drawsko Pomorskie w woj. zachodniopomorskim (95,35 proc.), Trzebnica w woj. dolnośląskim (93,8 proc.) i Brzeziny w woj. łódzkim (93,35 proc.).
Raport wskazuje też samorządy, w których po zmianie przepisów opłaty za przedszkola zmalały. Największe spadki - o 25,3 proc. - odnotowano w Żurominie w woj. mazowieckim, Rudzie Śląskiej w woj. śląskim - o 23,81 proc., i Wołowie w woj. dolnośląskim - o 13 proc.
Źródło: Stefczyk.info