Oświadczenie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi w sprawie planów ograniczenia możliwości edukacji domowej polskich dzieci

2022-11-03 00:00:00
Oświadczenie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi w sprawie planów ograniczenia możliwości edukacji domowej polskich dzieci

Edukacja domowa z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Obecnie w jej ramach uczy się już kilkadziesiąt tysięcy dzieci. W Sejmie trwają obecnie prace nad projektem ustawy o nowelizacji prawa oświatowego, tzw. Lex Czarnek 2.0. Wśród licznych zmian w projekcie znajdują się przepisy, które utrudnią rodzicom możliwość edukacji domowej swoich dzieci oraz ograniczą możliwość rozwoju szkołom, które specjalizują się we wsparciu edukacji domowej.

Przypominamy, że to rodzice posiadają pełne naturalne i konstytucyjne prawo do decydowania o edukacji i wychowaniu swoich dzieci. Niedopuszczalna jest zatem jakakolwiek próba nieuzasadnionego ograniczania tego prawa.

 

Wiele polskich rodzin decyduje się na edukację domową nie tylko z powodów praktycznych, takich jak lepsza jakość nauczania, ale przede wszystkim z powodów moralnych. Edukacja domowa to sposób na ochronę dzieci przed licznymi zagrożeniami, takimi jak napór antychrześcijańskich ideologii na placówki edukacyjne czy rosnące w alarmującym tempie uzależnienia od smartfonów, pornografii i używek. Edukacja domowa to także możliwość obrony dzieci przed pogaństwem, seksualizacją i rozwiązłością.

 

Dlatego z niepokojem patrzymy na próby ograniczenia możliwości edukacji domowej dzieci. Forsowane w Sejmie zmiany szczególnie dotkną rodziny wielodzietne posiadające dzieci na różnym etapie edukacji domowej, a także uczniów z problemami zdrowotnymi lub specjalnymi potrzebami wychowawczymi.

W związku z tym, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi apeluje o wyeliminowanie z projektu wszystkich zapisów mogących utrudniać edukację domową w Polsce.

 

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi

Kraków, 3 listopada 2022

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.