Papież: farmaceuci mają prawo odmowy sprzedaży środków do celów niemoralnych
2007-10-30 00:00:00
Benedykt XVI wezwał uczestników obradującego w Rzymie XXV międzynarodowego kongresu farmaceutów katolickich do sprzeciwu sumienia i odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych bądź umożliwiających eutanazję.
Ojciec Święty przypomniał o "delikatnej roli" farmaceutów, którzy z jednej strony mają wspierać chorego, z drugiej zaś walczyć z jego schorzeniem. Podkreślił, że w żadnym razie chorego nie można traktować jako królika doświadczalnego "dla dobra postępu, który sprzyjać będzie jedynie nauce, a nie osobie". Innymi słowy, wyjaśnił Benedykt XVI, "nigdy nie wolno znieczulać sumienia".
Papież przypomniał przy okazji główne punkty nauczania Kościoła w dziedzinie medycyny i służby zdrowia. "Nikt nie może być wykorzystywany w nierozważny sposób jako przedmiot służący eksperymentom terapeutycznym, które muszą przebiegać zgodnie z regułami, respektującymi zasady moralne" - podkreślił Benedykt XVI.
Wiele miejsca w swym przemówieniu poświęcił kwestii sprzeciwu sumienia, do którego powinni mieć prawo także farmaceuci. Pozwoli im to odmówić sprzedaży produktów "służących decyzjom w wyraźny sposób niemoralnym, jak aborcja czy eutanazja". Papież zaapelował też o uczynienie wszystkiego, aby lekarstwa i leczenie dostępne były mieszkańcom krajów biednych.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.