Papież przestrzegł przed zbyt łatwym stwierdzaniem nieważności małżeństwa
2010-02-01 00:00:00

Przed zbyt łatwym orzekaniem o nieważnie zawartym małżeństwie po raz kolejny przestrzegł sądy kościelne Ojciec Święty Benedykt XVI – informuje „Nasz Dziennik”. – Gdy istnieje jakakolwiek nadzieja na to, aby małżonkowie żyli razem, trzeba dołożyć wszelkich starań, by małżeństwo nie zostało rozerwane – podkreślał Papież podczas spotkania z członkami Trybunału Roty Rzymskiej inaugurującego nowy rok sądowy.
Benedykt XVI przypomniał, że osoby uczestniczące z urzędu w takich procesach powinny kierować się poczuciem sprawiedliwości, a nie partykularnym interesem czy źle rozumianym współczuciem. Z kolei miłość, która jest „większa od sprawiedliwości”, ma przejawiać się w tworzeniu ludzkiego i chrześcijańskiego klimatu między stronami i otwarciu na prawdę, w nadziei przywrócenia pożycia małżeńskiego.
Kwestia procesów kościelnych o stwierdzenie nieważności małżeństwa w coraz większym stopniu zaczyna dotyczyć także Kościoła w Polsce. Do sądów biskupich w naszym kraju trafia rocznie 3,5 tys. takich wniosków. W roku 1999 kościelne trybunały orzekały w 1265 tego typu sprawach, w 2006 w 1961, a w 2007 roku już w 2171. Polska stała się drugim po Włoszech krajem w Europie pod względem liczby wniosków o stwierdzenie, że ich małżeństwo kościelne było zawarte nieważnie – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Podczas spotkania z członkami Trybunału Roty Rzymskiej Benedykt XVI powiedział, że „należy unikać odwoływania się do pseudoduszpasterskiej argumentacji, która sytuuje sprawy na płaszczyźnie czysto horyzontalnej, gdzie liczy się tylko to, co zadowala subiektywne oczekiwania: aby za wszelką cenę otrzymać stwierdzenie nieważności”. – Głównym celem jest tu bowiem przezwyciężenie przeszkód w przyjmowaniu sakramentów pojednania i Eucharystii – zaznaczył Papież.
Ojciec Święty przypomniał również, że najwyższe dobro, jakim jest przystąpienie – po sakramentalnym pojednaniu – do eucharystycznej Komunii, wymaga wzięcia pod uwagę autentycznego dobra osób nierozerwalnie złączonego z prawdą ich sytuacji kanonicznej. – Byłoby fałszywym dobrem, a także wielkim brakiem sprawiedliwości i miłości, szykowanie im drogi do przyjęcia sakramentów przy ryzyku pozostawania w obiektywnej sprzeczności z prawdą ich osobistej sytuacji życiowej – podkreślił Papież.
– Należy precyzyjnie podkreślić, że nie ma rozwodów kościelnych – stwierdził w rozmowie z „NDz” ks. dr hab. Tomasz Rozkrut, profesor kościelnego prawa procesowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Rozwód cywilny rozwiązuje małżeństwo, które faktycznie się rozpadło, ale nie przestało istnieć, natomiast kanoniczny proces małżeński stwierdza, że małżeństwo od początku nie istniało. Ani Papież, ani nikt inny nie ma takiej władzy, aby rozwiązać to, co zostało zawarte w sposób ważny – mówił duchowny, zaznaczając, że „nauka Kościoła była, jest i pozostanie niezmienna: małżeństwo - z prawa Bożego - jest nierozerwalne”. – W związku z tym nie można go rozerwać, można jedynie stwierdzić procesowo, czyli w oparciu o obiektywne dowody, że małżeństwo zostało zawarte nieważnie, a to jest zupełnie coś innego niż rozwód – podkreślił ks. Tomasz Rozkrut.
Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.