Peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie

2022-11-26 00:00:00
Peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie

W sobotę 3 grudnia 2022 r. w Krakowie rozpoczyna się peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, która zainaugurowana będzie Mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jako jeden z podmiotów wspierających wędrówkę Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie, zaprasza do udziału w tym wydarzeniu.

 

Warto przypomnieć, iż w tym roku obchodzimy 370. rocznicę zatrzymania przez Matkę Bożą Łaskawą zarazy na Mazowszu, a w roku przyszłym będziemy obchodzić 50. rocznicę koronacji Jej obrazu z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wspomnienie tych rocznic niech będzie zachętą do włączenia się w modlitwy dziękczynne za Jej obecność i wsparcie, jakiego Matka Boża Łaskawa udziela nam od wieków.

 

Obecność Matki Bożej Łaskawej w dziejach państwa i narodu dawała nam realną opiekę, za którą powinniśmy być zawsze wdzięczni. Przykładami takiej opieki był m.in. cud zatrzymania zarazy na Mazowszu, którego 370 rocznicę obchodzimy w 2022 roku. Matka Boża Łaskawa, w replice warszawskiego obrazu, uwolniła także od epidemii stolicę Litwy – Wilno (w latach 1653, 1708 i 1710) oraz historyczną stolicę Polski – Kraków (w latach 1708 i 1770).

 

Od czerwca 2020 r. trwa pierwsza w historii peregrynacja repliki cudownego wizerunku Maryi, Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w Sanktuarium NMP Łaskawej, Patronki Warszawy (oo. jezuici) na ul. Świętojańskiej w Warszawie. W nowszej historii najbardziej znanym przykładem realnej pomocy naszej Ojczyźnie było ocalenie Polski w 1920 roku, w czasie nawały bolszewickiej idącej na Warszawę.

 

Tamten cud, sprzed 102 lat, tak opisany został na stronie internetowej Szkoły Sióstr Niepokalanek (szkolaniepokalanek.pl):

Ponad sto lat temu, w sierpniu 1920 r. Maryja w postaci znanej z cudownego wizerunku u oo. jezuitów ukazała się podczas walk pod Ossowem i Wólką Radzymińską, powodując niespodziewany przełom w walce z bolszewickimi oddziałami w przeddzień ich triumfalnego zajęcia Warszawy. Wrogowie byli swojego zwycięstwa tak pewni, że wieźli z sobą dodatki nadzwyczajne mówiące o czerwonych sztandarach w Warszawie, afisze proklamujące nową władzę oraz nowy rząd (czekający na plebanii w Wyszkowie). Do przełomu doszło w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Punktem zwrotnym działań pod Ossowem była śmierć młodego, bohaterskiego ks. Ignacego Skorupki, a pod Wólką Radzymińską poległ bohaterski por. Stefan Pogonowski. Nie doszłoby do tak spektakularnego cudu, gdyby Matka Boża nie była wzywana na pomoc w powszechnych, publicznych i wytrwałych modlitwach całego narodu i ludu Warszawy. „Maryja przybyła, zobaczyła, Bóg zwyciężył!” – tak mówiono wówczas, gdy w 1920 r. ocalona została Warszawa i Polska cała.

 

Pełni wdzięczności za otaczanie przez Matkę Bożą Łaskawą Polski opieką naszej Ojczyzny weźmy jak najaktywniejszy udział w tej peregrynacji do krakowskich parafii. Rozpoczyna się ona 3 grudnia o godz. 17.30 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a w Krakowie, a w programie inaugurującym zaplanowano o godz. 17.30 przywitanie obrazu, po którym o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. z Aktem Zawierzenia Matce Boskiej Łaskawej.

Matka Boża Łaskawa - peregrynacja obrazu 2022

 

Następnego dnia, w niedzielę 4 grudnia, o godz. 12.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za Ojczyznę (w obecności relikwii Sługi Bożego ks. Piotra Skargi), a o godz. 13.30 Różaniec za Ojczyznę.

 

Zdjęcie: Archiwum Społecznego Komitetu Krzewienia Kultu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski

 

PiotrSkarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.