W sobotę 3 grudnia 2022 r. w Krakowie rozpoczyna się peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, która zainaugurowana będzie Mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jako jeden z podmiotów wspierających wędrówkę Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie, zaprasza do udziału w tym wydarzeniu.
Warto przypomnieć, iż w tym roku obchodzimy 370. rocznicę zatrzymania przez Matkę Bożą Łaskawą zarazy na Mazowszu, a w roku przyszłym będziemy obchodzić 50. rocznicę koronacji Jej obrazu z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wspomnienie tych rocznic niech będzie zachętą do włączenia się w modlitwy dziękczynne za Jej obecność i wsparcie, jakiego Matka Boża Łaskawa udziela nam od wieków.
Obecność Matki Bożej Łaskawej w dziejach państwa i narodu dawała nam realną opiekę, za którą powinniśmy być zawsze wdzięczni. Przykładami takiej opieki był m.in. cud zatrzymania zarazy na Mazowszu, którego 370 rocznicę obchodzimy w 2022 roku. Matka Boża Łaskawa, w replice warszawskiego obrazu, uwolniła także od epidemii stolicę Litwy – Wilno (w latach 1653, 1708 i 1710) oraz historyczną stolicę Polski – Kraków (w latach 1708 i 1770).
Od czerwca 2020 r. trwa pierwsza w historii peregrynacja repliki cudownego wizerunku Maryi, Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w Sanktuarium NMP Łaskawej, Patronki Warszawy (oo. jezuici) na ul. Świętojańskiej w Warszawie. W nowszej historii najbardziej znanym przykładem realnej pomocy naszej Ojczyźnie było ocalenie Polski w 1920 roku, w czasie nawały bolszewickiej idącej na Warszawę.
Tamten cud, sprzed 102 lat, tak opisany został na stronie internetowej Szkoły Sióstr Niepokalanek (szkolaniepokalanek.pl):
Ponad sto lat temu, w sierpniu 1920 r. Maryja w postaci znanej z cudownego wizerunku u oo. jezuitów ukazała się podczas walk pod Ossowem i Wólką Radzymińską, powodując niespodziewany przełom w walce z bolszewickimi oddziałami w przeddzień ich triumfalnego zajęcia Warszawy. Wrogowie byli swojego zwycięstwa tak pewni, że wieźli z sobą dodatki nadzwyczajne mówiące o czerwonych sztandarach w Warszawie, afisze proklamujące nową władzę oraz nowy rząd (czekający na plebanii w Wyszkowie). Do przełomu doszło w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Punktem zwrotnym działań pod Ossowem była śmierć młodego, bohaterskiego ks. Ignacego Skorupki, a pod Wólką Radzymińską poległ bohaterski por. Stefan Pogonowski. Nie doszłoby do tak spektakularnego cudu, gdyby Matka Boża nie była wzywana na pomoc w powszechnych, publicznych i wytrwałych modlitwach całego narodu i ludu Warszawy. „Maryja przybyła, zobaczyła, Bóg zwyciężył!” – tak mówiono wówczas, gdy w 1920 r. ocalona została Warszawa i Polska cała.
Pełni wdzięczności za otaczanie przez Matkę Bożą Łaskawą Polski opieką naszej Ojczyzny weźmy jak najaktywniejszy udział w tej peregrynacji do krakowskich parafii. Rozpoczyna się ona 3 grudnia o godz. 17.30 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a w Krakowie, a w programie inaugurującym zaplanowano o godz. 17.30 przywitanie obrazu, po którym o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. z Aktem Zawierzenia Matce Boskiej Łaskawej.
Następnego dnia, w niedzielę 4 grudnia, o godz. 12.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za Ojczyznę (w obecności relikwii Sługi Bożego ks. Piotra Skargi), a o godz. 13.30 Różaniec za Ojczyznę.
Zdjęcie: Archiwum Społecznego Komitetu Krzewienia Kultu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski
PiotrSkarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy