Petycja w obronie pamięci o Ks. Piotrze Skardze to odpowiedź na lewicowe zapędy ideologizowania historii

2022-01-24
Petycja w obronie pamięci o Ks. Piotrze Skardze to odpowiedź na lewicowe zapędy ideologizowania historii

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją w obronie obecności pomnika Ks. Piotra Skargi przy Drodze Królewskiej w centrum Krakowa. Społeczny ruch przeciwstawienia się środowiskom wrogim patriotyzmowi, polskiej tradycji i wierze zyskuje poparcie kolejnych organizacji i osób. Pamiętajmy, że obojętność na lewackie ataki na historię Polski tylko ośmiela neorewolucjonistów nad Wisłą, zapatrzonych na ideowych pobratymców na Zachodzie.

 

Pomysł władz miasta Krakowa na usunięcie z placu Św. Marii Magdaleny pomnika Ks. Piotra Skargi jest kolejnym przykładem, że lewica w Polsce coraz mocniej sięga do swoich korzeni i dzisiaj już nawet nie deklaruje walki o ubogich – woli zajmować się działaniami antyreligijnymi i próbuje budować nowy „ład społeczny” oparty na ateizmie i dzieleniu narodów na nowo wymyślane podziały i „klasy społeczne”.

 

Uderzenie w postać wielkiego patrioty, duchownego, zasłużonego dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów, pierwszego rektora uniwersytetu w Wilnie jest tylko jednym z elementów walki ideologicznej z tym co jest wpisane w obronę suwerenności naszej Ojczyzny.

 

O tym, że atak lewicy ma podłoże antyreligijne i antypatriotyczne, a zarazem jest daleki od spraw obrony ubogich świadczy fakt, że to właśnie Ksiądz Piotr Skarga był założycielem Arcybractwa Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie, Arcybractwo Miłosierdzia jest najstarszą i nieprzerwanie do dziś działającą organizacją charytatywną w Polsce, założoną przez Piotra Skargę ponad cztery wieki temu – w 1584 roku.

 

Dzieła życia Księdza Piotra Skargi w znacznej liczbie związane z Krakowem nie są niestety dla władz Krakowa powodem do refleksji i zrozumienia odpowiedzialności, jaka spoczywa na włodarzach dawnej stolicy Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

 

Trafnie o takim obowiązku wypowiedział się prof. Zenon Piech, stający w obronie obecności pomnika Kaznodziei Narodu w Krakowie:

Kraków, jako miejsce pamięci o wybitnych postaciach i wydarzeniach polskiej kultury, powinien uszanować księdza Piotra Skargę. To wielka postać naszej ojczystej kultury, bardzo mocno związana z Krakowem. Jeśli są takie miejsca, w których pamięć o Piotrze Skardze powinna być szczególnie kultywowana, to jest to właśnie Kraków oraz Wilno. Dbanie o szacunek dla wspólnego nam wszystkim dziedzictwa stanowi nasz obowiązek. Konieczność ocalenia od zapomnienia postaci księdza Piotra Skargi, szczególnie dotykająca Krakowa, wynika przede wszystkim z Jego rozlicznych związków z tym miastem. Był on absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później, po wielu latach pobytu w różnych miastach polskich i europejskich, powrócił do Krakowa, gdzie zmarł w 1612 roku. I tu właśnie, w Kościele św. Piotra i Pawła znajduje się Jego grobowiec.

 

 

Postawienie tamy lewicowym zakusom usunięcia pomnika Księdza Piotra Skargi jest wyzwaniem, któremu musimy sprostać, aby dać odpór ideologizacji naszej historii pod dyktando rewolucji obyczajowej i zapobiec niszczeniu dorobku cywilizacji wyrosłej z chrześcijaństwa. Zachęcamy więc, aby dzisiaj stanąć do obrony pomnika Księdza Piotra Skargi.

 

Wiemy, że po jego likwidacji pojawią się nowe żądania ze strony środowisk, które chcą wypaczyć polską historię i tradycję. Tutaj zamieszczamy link, pod którym można przeczytać i podpisać petycję w obronie pomnika wielkiego duchownego i patrioty, któremu winni jesteśmy wdzięczność za dzieła jego życia.
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.