Podnieśli podatek, czytelnictwo spadło

2012-01-11 00:00:00
Podnieśli podatek, czytelnictwo spadło

Sprzedaż książek w ubiegłym roku spadła w Polsce o 8 procent - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na wstępne szacunki monitorującej rynek firmy Biblioteka Analiz. To efekt zamieszania z podwyżką podatku VAT oraz mniejszej liczby nowości – twierdzą fachowcy. 

Główny powód spadku ilości kupowanych książek to – zdaniem wydawców oraz sklepów – zmiany podatkowe. Od 1 stycznie 2011 r. zaczęła obowiązywać 5-procentowa stawka VAT na książki, jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie okresu przejściowego. Wydawcy mogli więc do 30 kwietnia sprzedawać książki jeszcze zwolnione z VAT, ale wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2011. Spowodowało to na rynku duże zamieszanie – czytamy w „Rzeczpospolitej”. 

Średnia cena książki w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2010 o 12 procent, do kwoty 38 złotych 40 groszy. 

Prof. Jacek Wojciechowski, bibliolog z UJ, twierdzi, że z samymi czytelnikami nie jest tak źle, jak z systemem bibliotek. Badania pokazują, że mieścimy się w europejskiej średniej, choć oczywiście nie ma co skakać z radości, bo zawsze mogłoby być lepiej... Jednocześnie nie można zapominać o tym, co u nas wyraźnie kuleje, czyli o zasięgu bibliotek publicznych. W Skandynawii ten zasięg obejmuje ponad 60 proc. społeczeństwa, a u nas ledwo 17 proc. I nikt z tym nic nie robi – powiedział profesor. 
 

Źródło: rp.pl 
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!