Ponad 1,2 mln rodzin nie ma własnego mieszkania

2012-01-05 00:00:00
Ponad 1,2 mln rodzin nie ma własnego mieszkania

Zgodnie z szacunkami GUS w 2010 roku w Polsce było 14,7 miliona gospodarstw domowych. Lokali mieszkalnych, a więc mieszkań i domów, było 13,4 miliona. Grubo ponad milion rodzin nie ma więc własnego kąta. 

Z szacunków Home Broker wynika, że sytuacja jest bardzo zróżnicowana w zależności od miasta. We wszystkich największych miastach brakuje mieszkań, ale np. w Gdyni i Katowicach stan ten mógłby się zmienić już w 2013 roku gdyby każda rodzina, która nie ma własnego mieszkania była gotowa je kupić. Znacznie gorzej jest w Opolu, gdzie przy obecnej aktywności inwestycyjnej deweloperów i spółdzielni, mieszkań może brakować do… 2046 roku.
 
Gdyby przyjąć, że deweloperzy, spółdzielnie i inwestorzy indywidualni budowaliby w kolejnych latach tyle samo mieszkań co w 2011 roku, a liczba gospodarstw domowych utrzymałaby się na poziomie tej z 2010 roku, niedobory powinny zniknąć już w 2020 roku. Należy wziąć jednak pod uwagę kilka dodatkowych czynników, jak np. fakt, iż część gospodarstw jest w posiadaniu więcej niż jednego mieszkania czy domu , a brak własnego mieszkania nie dla wszystkich rodzin oznacza automatycznie, że zgłaszają na nie popyt, czyli przynajmniej rozglądają się za nim.  

Do użytkowania w 2011 roku zostało oddanych około 120,9 tys. nowych mieszkań i domów. 


 
Źródło: Home-broker
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.