Portugalia: młodzież wybiera wolontariat misyjny

2007-08-07 00:00:00


Portugalska młodzież coraz częściej czas wakacji przeznacza na posługę misyjną. Wolontariusze pracują głównie w takich krajach języka portugalskiego jak: Mozambik, Angola czy Brazylia - informuje KAI.

W tym roku, w czasie wakacji na misje wyjechało prawie 300 Portugalczyków. Pracują oni w ośrodkach prowadzonych zarówno przez stowarzyszenia kościelne jak i organizacje pozarządowe.

W ostatnich latach ta forma spędzania wakacji staje się w Portugalii coraz bardziej popularna. Młodzież pracuje na misjach od miesiąca do dwóch lat. Jak podkreślają członkowie fundacji Ewangelizacja Kultury wielu młodych ludzi raz doświadczywszy pracy na misjach na stałe wiąże się z wolontariatem.

Troska o większe zaangażowanie młodzieży w posługę misyjną jest odpowiedzią na apel Jana Pawła II, który w 1998 r. zachęcał Kościół w Portugalii do większego otwarcia na misje i do konkretnego zaangażowania misyjnego. W ciągu ostatnich pięciu lat z tego kraju wyjechało na misje prawie 1,4 tys. świeckich wolontariuszy.


(źródło: KAI)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.