Poświęcenie siedziby Slovakia Christiana w Bratysławie

2022-03-07 00:00:00
Poświęcenie siedziby Slovakia Christiana w Bratysławie

Dzisiaj w Bratysławie odbyła się uroczystość poświęcenia siedziby organizacji Slovakia Christiana, która prowadzi działalność zbliżoną do Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej imienia Księdza Piotra Skargi. Założona na Słowacji w 2016 roku organizacja chrześcijańska broni tradycyjnego modelu małżeństwa oraz rodziny i staje w obronie wartości cywilizacji chrześcijańskiej. Siedzibę fundacji poświęcił ks. prof. Dariusz Oko, ceniony teolog, filozof oraz nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

 

Na dzisiejszą uroczystość do siedziby Slovakia Christiana przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji z Polski i Chorwacji. Gospodarzem spotkania był Martin Komar, administrator Fundacji Slovakia Christiana. Z Polski obecni byli członkowie Zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej imienia Księdza Piotra Skargi z prezesem Sławomirem Olejniczakiem, prezes Centrum Życia i Rodziny z Warszawy Paweł Ozdoba oraz Vice J. Batarelo – prezes chorwackiego stowarzyszenia Vigilare.

Fundacja Slovakia Christiana powstała 15 lipca 2016 r. w celu obrony tradycji, cywilizacji chrześcijańskiej, rodziny i własności prywatnej. Dzięki działaniu wspieranemu przez wiele osób jest finansowo niezależna od jakiegokolwiek ruchu, partii politycznej, środowisk biznesowych, grup interesu itp. Slovakia Christiana broni nauki Kościoła, wolności wyznawania wiary chrześcijańskiej i dąży do przywrócenia zasad cywilizacji chrześcijańskiej, zbudowanej na moralności katolickiej.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!