Powrót do korzeni szansą na odrodzenie zgromadzeń zakonnych

2007-11-15 00:00:00
Powrót do korzeni szansą na odrodzenie zgromadzeń zakonnych

Czy życie konsekrowane ma jeszcze przyszłość? - zastanawia się kard. Franc Rodé w wywiadzie dla dziennika "L'Osservatore Romano". Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest zdania, że głównym wyzwaniem, przed którym stoją osoby zakonne, jest "wewnętrzna sekularyzacja" zgromadzeń zakonnych – informuje KAI.


Kard. Rodé przypomina, że w historii Kościoła wielkie reformy były najczęściej inicjowane przez zakony. Zastanawiając się, czy dziś można oczekiwać nowego dynamizmu życia Kościoła ze strony osób konsekrowanych purpurat dochodzi do wniosku, że nie.

Podkreśla, że ważniejsze w życiu osób konsekrowanych jest to, kim są, niż to, co robią. Powinny najpierw być ludźmi odkupionymi, którzy to odkupienie ukazują swoim życiem bez względu na to, gdzie są: w klasztorze, szkole, parafii, na ulicy.

Dał przykład nowego zgromadzenia w Brazylii, którego członkowie chodzą po ulicach i zajmują się kloszardami. W tym roku ma ono 20 nowicjuszy. Tymczasem w Europie życiu konsekrowanemu brakuje "wyobraźni, odwagi, dynamizmu", choć i tu pojawiają się nowe wspólnoty. Jednak niektóre zgromadzenia męskie w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmniejszyły swój stan liczebny o 30, a nawet 50 proc. Sytuacja ta ma - zdaniem prefekta Kongregacji - związek z błędami we wprowadzaniu w życie nauczania Soboru Watykańskiego II, które uznano za zerwanie z przeszłością.

Pytany o sposoby odwrócenia tej tendencji purpurat podkreśla, że wspólnoty zakonne muszą powrócić do charyzmatów, które leżały u podstaw ich założenia. "Trzeba przywrócić centralne miejsce modlitwie, życiu wspólnotowemu, ubóstwu, czystości, posłuszeństwu" - wskazuje słoweński hierarcha. Ponowne odkrycie tych podstawowych wartości, aby żyć nimi we wspólnocie i dawać o nich świadectwo światu może - jego zdaniem - nadać nowy rozmach życiu zakonnemu.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.