Powrót do korzeni szansą na odrodzenie zgromadzeń zakonnych
2007-11-15 00:00:00

Czy życie konsekrowane ma jeszcze przyszłość? - zastanawia się kard. Franc Rodé w wywiadzie dla dziennika "L'Osservatore Romano". Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest zdania, że głównym wyzwaniem, przed którym stoją osoby zakonne, jest "wewnętrzna sekularyzacja" zgromadzeń zakonnych – informuje KAI.
Kard. Rodé przypomina, że w historii Kościoła wielkie reformy były najczęściej inicjowane przez zakony. Zastanawiając się, czy dziś można oczekiwać nowego dynamizmu życia Kościoła ze strony osób konsekrowanych purpurat dochodzi do wniosku, że nie.
Podkreśla, że ważniejsze w życiu osób konsekrowanych jest to, kim są, niż to, co robią. Powinny najpierw być ludźmi odkupionymi, którzy to odkupienie ukazują swoim życiem bez względu na to, gdzie są: w klasztorze, szkole, parafii, na ulicy.
Dał przykład nowego zgromadzenia w Brazylii, którego członkowie chodzą po ulicach i zajmują się kloszardami. W tym roku ma ono 20 nowicjuszy. Tymczasem w Europie życiu konsekrowanemu brakuje "wyobraźni, odwagi, dynamizmu", choć i tu pojawiają się nowe wspólnoty. Jednak niektóre zgromadzenia męskie w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmniejszyły swój stan liczebny o 30, a nawet 50 proc. Sytuacja ta ma - zdaniem prefekta Kongregacji - związek z błędami we wprowadzaniu w życie nauczania Soboru Watykańskiego II, które uznano za zerwanie z przeszłością.
Pytany o sposoby odwrócenia tej tendencji purpurat podkreśla, że wspólnoty zakonne muszą powrócić do charyzmatów, które leżały u podstaw ich założenia. "Trzeba przywrócić centralne miejsce modlitwie, życiu wspólnotowemu, ubóstwu, czystości, posłuszeństwu" - wskazuje słoweński hierarcha. Ponowne odkrycie tych podstawowych wartości, aby żyć nimi we wspólnocie i dawać o nich świadectwo światu może - jego zdaniem - nadać nowy rozmach życiu zakonnemu.
Źródło: KAI
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.