Powrót do korzeni szansą na odrodzenie zgromadzeń zakonnych

2007-11-15 00:00:00
Powrót do korzeni szansą na odrodzenie zgromadzeń zakonnych

Czy życie konsekrowane ma jeszcze przyszłość? - zastanawia się kard. Franc Rodé w wywiadzie dla dziennika "L'Osservatore Romano". Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest zdania, że głównym wyzwaniem, przed którym stoją osoby zakonne, jest "wewnętrzna sekularyzacja" zgromadzeń zakonnych – informuje KAI.


Kard. Rodé przypomina, że w historii Kościoła wielkie reformy były najczęściej inicjowane przez zakony. Zastanawiając się, czy dziś można oczekiwać nowego dynamizmu życia Kościoła ze strony osób konsekrowanych purpurat dochodzi do wniosku, że nie.

Podkreśla, że ważniejsze w życiu osób konsekrowanych jest to, kim są, niż to, co robią. Powinny najpierw być ludźmi odkupionymi, którzy to odkupienie ukazują swoim życiem bez względu na to, gdzie są: w klasztorze, szkole, parafii, na ulicy.

Dał przykład nowego zgromadzenia w Brazylii, którego członkowie chodzą po ulicach i zajmują się kloszardami. W tym roku ma ono 20 nowicjuszy. Tymczasem w Europie życiu konsekrowanemu brakuje "wyobraźni, odwagi, dynamizmu", choć i tu pojawiają się nowe wspólnoty. Jednak niektóre zgromadzenia męskie w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmniejszyły swój stan liczebny o 30, a nawet 50 proc. Sytuacja ta ma - zdaniem prefekta Kongregacji - związek z błędami we wprowadzaniu w życie nauczania Soboru Watykańskiego II, które uznano za zerwanie z przeszłością.

Pytany o sposoby odwrócenia tej tendencji purpurat podkreśla, że wspólnoty zakonne muszą powrócić do charyzmatów, które leżały u podstaw ich założenia. "Trzeba przywrócić centralne miejsce modlitwie, życiu wspólnotowemu, ubóstwu, czystości, posłuszeństwu" - wskazuje słoweński hierarcha. Ponowne odkrycie tych podstawowych wartości, aby żyć nimi we wspólnocie i dawać o nich świadectwo światu może - jego zdaniem - nadać nowy rozmach życiu zakonnemu.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025